Z kraju

„Ród Anhellich” (Leona) Zdzisława Stroińskiego – odrobina prawdziwej Poezji na koniec dnia

Jeden z najwspanialszych i najbardziej  niedocenianych poetów polskich XX wieku. Autor zbioru liryków prozą „Okno”, wydanego w konspiracji w 1943 r. pod pseudonimem „Marek Chmura”. Bohaterski żołnierz Powstania Warszawskiego. Współtworzył pismo „Sztuka i Naród”. Żołnierz AK. Absolwent tajnej podchorążówki.  Zginął wraz z Tadeuszem Gajcym na Starym Mieście, po wysadzeniu przez Niemców kamienicy przy ul. Przejazd.

Jeden z moich najulubieńszych poetów. Nie rozstaję się z Jego twórczością od wczesnej młodości. To samo delikatnie poradziłabym P.T. Czytelnikom portalu prawy.pl

Wprawdzie nawiązywał do poetyki Awangardy krakowskiej, ale fascynowała Go postawa prometejska oraz  mesjanizm. Złożył swe życie na ołtarzu Ojczyzny wieku 23 lat.

Na koniec dnia burzliwych lektur na portalu prawy.pl  porcja prawdziwej Poezji: fragment „Rodu Anhellich” Leona Zdzisława Stroińskiego:

Krwawa legenda kiedyś
pamiętasz –
z dymu sczerniałych Grottgerów
opowiadali swą tragiczną świętość –

to teraz

patos w dzieciństwie zbierany po wierszach
zastygł w młodości głuche Westerplatte
i rwie się w górę – poszarpany krzyk
na gruzach młodości walka
inny świat

armaty armaty

pług wojny połamał sierpnie jasnych lat
zostały daleko obce
krew coraz bliżej (…)
czarny  kwiat

na grobach Anhellich więdnący miast krzyży.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra