Z kraju

Reduta Dobrego Imienia: Sejm przyjął nowelizację do ustawy o IPN – kara za „polskie obozy koncentracyjne”!

Sejm przyjął dziś (26.01.2018 r.) nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zgodnie z którą za używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i podobnych będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia.

W myśl nowelizacji, także organizacje pozarządowe będą mogły występować w obronie dobrego imienia w sprawach cywilnych przeciwko mediom i osobom posługującym się tego typu sformułowaniami. Posłowie przegłosowali także zapisy o zakazie negowania zbrodni popełnianych przez ukraińskich nacjonalistów.

„Każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”.

Te same kary grozić będą osobom, które dopuszczą się „rażącego pomniejszania odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Wyjątkiem od tych przepisów jest tutaj postępowanie „w ramach działalności artystycznej lub naukowej”.

Przepisy mają być stosowane zarówno do Polaków jak i cudzoziemców. Śledztwo z urzędu wszczynał będzie prokurator IPN.

Organizacje społeczne, które mają w statucie zapis o ochronie dobrego imienia Polski, uzyskają też prawo do występowania przed sądami w procesach cywilnych przeciwko oszczercom. Dotychczas musiał być bezpośredni świadek, czyli np. żołnierz Armii Krajowej lub były więzień obozu koncentracyjnego.

– Od kilku lat monitorujemy sytuację nie tylko w mediach w sprawie używania sformułowań „polski obóz koncentracyjny” i wiemy, że tego typu błędy nadal dość często się pojawiają. Sprostowania są czasem trudne do wyegzekwowania. Teraz zyskamy dodatkowy argument, który zmusi dziennikarzy do zapoznania się z historią Polski.

Cieszę się także, że organizacje społeczne, m.in. Reduta uzyskają prawo do występowania w procesach sądowych. Bezpośredni świadkowie powoli odchodzą i gdyby prawo nie zostało zmienione, nie miałby kto dbać o ich godność narodową. Teraz nawet po wielu latach będą organizacje, które zadbają o prawdę o II wojnie światowej – komentuje Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.

W ustawie znalazły się także zapisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.Ustawa trafi teraz do senatu. Reduta Dobrego Imienia zebrała ponad 41 tys. podpisów pod petycja do Marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie jak najszybszego uchwalenia tej ustawy.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Karol

  26 stycznia 2018 at 21:00

  Nareszcie.

 2. Egzorcysta

  26 stycznia 2018 at 21:17

  To sie nie spodoba organizacjom zydowskim , ktore od czasu jak kanclerz Gerhard Schroeder, powiedzial ze Niemcy nie beda juz placic, zaczeli szukac kasy u Polakow i przerzucac odpowiedzialnosc za holocaust na Polakow.I jakby przez pomylke nazwali obozy zaglady polskimi.Bedzie teraz aj waj i krzatanina wszystkich ogranizacji zydowskich , jaka droge obrac. Nie sadze, ze to prezydent juda podpisze.

  • Tomek

   26 stycznia 2018 at 22:37

   Pudło. „Polskie obozy śmierci” to wymysł niemiecki, a konkretnie szefa wywiadu Gehlena. Termin ten pojawia się w zachodnich czy amerykańskich mediach, nie żydowskich. Co do Żydów zresztą, to wasze fixum dyrdum, czyli Jonny Daniels, nawet prowadził działania mające na celu walkę z używaniem tego terminu. Twoja teoria wiec funta kłaków nie jest warta. A Duda ustawę podpisze, a więc się zdziwisz.

 3. podolak

  26 stycznia 2018 at 21:24

  W sejmowy stół stuknął Kukiz15 i natychmiast odezwały się banderowskie nożyce z RP.

  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/slowo-decyzji-sejmu-teraz-nazywac-polski-oboz-koncentracyjny-jaworznie/

 4. podolak

  26 stycznia 2018 at 21:47

  Propagandziści Karczewskiego tak autorytatywnie (państwowy neonazista Wiatrowycz)już „nawijają”.

  https://kresy24.pl/wiatrowycz-o-przyjeciu-ustawy-antybanderowskiej-to-sie-odbije-na-ukraincach-mieszkajacych-w-polsce/

 5. jaro7

  26 stycznia 2018 at 21:58

  I co z tego że przyjęto(o lata spóźniona),ważne jak będzie to działać w realu.Znając poparcie PiS dla Banderolandu obawiam się że był to krok TYLKO pijarowy(przekaz dla „ciemnego pisowego luda’)Nie wierzę w patriotyzm PiS,grają patriotyzmem pod publiczkę.Sąd ostatnio skazał Polaków za atak na miłośnika banderyzmu,który jeszcze bezczelnie bez reakcji „sadu” powiedział że Bandera to jego „bohater’.Zbyt dużo w Polsce wpływowych banderofili i zaprzańców plus PO i Lewactwo.

 6. master mind

  27 stycznia 2018 at 21:52

  Dzisiejszy apel ambasador Izraela o zmianę przyjętej przez Sejm nowelizacji:
  http://www.rmf24.pl/fakty/news-izrael-przeciwko-ustawie-ws-przypisywania-polakom-wspolodpow,nId,2515046

 7. quesmegTok

  28 stycznia 2018 at 10:45

  Мне кажется это блестящая идея


  А это можно перефразировать? fifa 15 с составами 2016 скачать торрент, fifa 15 скачать торрент pc механики и fifa 15 комментаторы черданцев скачать скачать фифу 15 на пк пиратка

 8. quesmegTok

  28 stycznia 2018 at 20:24

  Это весьма ценное мнение


  Да, неплохой вариант fifa 15 32 bit скачать торрент, скачать фифа 15 ультимейт тим на пк и http www download fifa 15 crack fifa 15 ps vita скачать

 9. quesmegTok

  29 stycznia 2018 at 08:36

  Какие нужные слова… супер, великолепная мысль


  Верно! Идет! скачать fifa 15 от xattab, скачать взломанную fifa 15 на андроид а также фифа 15 кряк торрент скачать fifa 15 на пк без торрента

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra