Polskość

Sejm uchwalił 4 ustawy z tzw. Konstytucji dla biznesu

Wczoraj Sejm zdecydowaną większością głosów (286 głosów za, 124 głosów przeciw i 4 głosy wstrzymujące się), uchwalił 4 ustawy z tzw. Konstytucji dla biznesu (tzw. ustawa wprowadzająca głównie o charakterze technicznym zostanie uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu).

Chodzi o ustawy: o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; o Centralnej ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP i wreszcie ta najważniejsza- Prawo przedsiębiorców.

Sejm wprowadził do tych projektów tych ustaw kilkadziesiąt poprawek, które mają jednak charakter techniczny i redakcyjny i nie zmieniają zasadniczego ich kształtu przygotowanego przez ministerstwo rozwoju.

Przypomnijmy, że projekt zasadniczej ustawy w pakiecie tzw. Konstytucji dla biznesu to Prawo przedsiębiorców, które wprowadza 14 podstawowych zasad prawnych odnoszących się do przedsiębiorców, z których najważniejsze to: wolności działalności gospodarczej, pewności prawa, proporcjonalności, domniemania niewinności, czy milczącej zgody.

Pierwsza to wolność działalności gospodarczej, czyli realizacja postulatu, „co nie jest zabronione jest dozwolone”, do tej pory mimo zapewnień kolejnych rządów, było generalnie odwrotnie, stąd ogromna ilość różnego rodzaju pozwoleń i koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej.

Druga to zasada „pewności prawa” szczególnie ważna, jeżeli chodzi o przepisy podatkowe, jeżeli w danym stanie prawnym przedsiębiorca mógł np. skorzystać z jakiś preferencji podatkowych i z nich skorzystał, to zmiany w prawie w tym zakresie mogą dotyczyć tylko przyszłości, prawo nie może natomiast działać wstecz.

Kolejna to „zasada proporcjonalności” (np. w przypadku przekroczenia prawa kara proporcjonalna do tego przekroczenia, przykładem rażącej nieproporcjonalności była kara za wycięcie 1 drzewa nałożona przez marszałka woj. łódzkiego w wysokości 175 tysięcy złotych), czy też zasada „domniemania niewinności” w odniesieniu do przedsiębiorców w różnego rodzaju postępowaniach administracyjnych czy skarbowych.

I wreszcie na koniec niezwykle ważna w tego rodzaju postępowaniach zasada „milczącej zgody”, polegająca na tym, że jeżeli jakiś urząd ma wydać decyzję najdalej w ciągu 30 czy 60 dni, a w tym okresie jej nie wyda, to przedsiębiorca ma prawo działać tak jakby tę zgodę otrzymał.

W tzw. Konstytucji dla biznesu jest zawartych także kilka interesujących rozwiązań adresowanych do tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, ale boją się skutków stałych obciążeń, które trzeba ponosić już w momencie jej rozpoczęcia.

Pierwsza to działalność nierejestrowa, a więc działalność na mniejszą skalę (przychody miesięczne do 50% minimalnego wynagrodzenia – a więc w 2017 roku nie powinny one być wyższe niż 1000 zł) nie będzie uznawana za działalność gospodarczą (drobny handel, świadczenie drobnych usług np. korepetycji).

Druga to ulga na start, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, co powinno być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej (zachowana zostaje zasada tzw. małego ZUS, czyli 50% składka na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia działalności gospodarczej).

Trzecia to likwidacja numeru REGON, przedsiębiorca w kontaktach z urzędami będzie posługiwał się wyłącznie numerem NIP, co więcej kontakty urząd – przedsiębiorca za jego zgodą lub na wniosek, będą się mogły odbywać przez telefon, e-mail albo za pomocą innych środków komunikacji.

Wreszcie czwarta to utworzenie instytucji rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców, który jest planowany, jako organ interwencyjny w sprawach, gdy naruszane są prawa przedsiębiorców, na jego życzenie instytucja będzie zobowiązana do wydawania „objaśnień przepisów”.

Teraz 4 ustawy trafią do Senatu (dołączy do nich w lutym piąta – tzw. ustawa wprowadzająca), później podpis prezydenta, cały pakiet wejdzie w życie już wiosną tego roku i będzie silnym wsparciem dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Jagoda

  27 stycznia 2018 at 13:57

  Ciekawe i czy sejm uchwali ustawę ,aby nie było sytuacji kiedy Gersdorf pobierz 277 zł za jedno posiedzenie KRS.Wyjątkowy skandal.

 2. klioes vel pislamista

  27 stycznia 2018 at 18:48

  Kuźmiuk, pisowski karierowiczu!
  Nie zalewaj internetu propagandą o rzekomym wspieraniu polskiego businessu przez PiS, bo w internecie czytają Twoje wypociny również ludzie inteligentniejsi od Ciebie. Wzbudzasz wesołość… A jak ze śmiechu ktoś nabawi się przepukliny, to moralna odpowiedzialność za to cierpienie spadnie na Ciebie, jarusiowy przydupniku!

  A zatem, Koźmiuk, każdy myślący a nie kłamiący człowiek wie, że podstawą PRAWDZIWEGO wsparcia dla businessu nie są kolejne obciążenia podatkowe i powoływanie nowych rzeczników-niedorzeczników, ani też kontrolowanie gospodarki przez socjalistyczne państwo. Nie jest żadną pomocą, ale jest przeszkodą dla każdego pracującego zajmowanie się przez waszą neo-pożal-się-Boże-sanację budowaniem Centralnego Portu Lotniczego, przekopami Mierzei, produkcją samochodów elektrycznych itd.

  Tylko jedno NAPRAWDĘ służy pracującym: OBNIŻENIE PODATKÓW wraz ze zmniejszeniem biurokracji, palancie!!!

 3. LSED

  28 stycznia 2018 at 00:21

  Co na tym portalu robią wypociny tej antypolskiej kanalii, która wraz ze swoimi towarzyszami z PiSkomuny zamierza w interesie Niemiec, Ukrainy i Rosji zniszczyć polski przemysł futrzarski?!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra