Polskość

Głos z Wołynia: wyprawy do Krzemieńca i Połonnego, ciężka praca oraz „zdrowaśki”

Gdy nasze kościoły były zamknięte, te heroiczne babcie woziły swoich wnuków do nielicznych otwartych świątyń, do kościoła w Połonnem czy kościoła w Krzemieńcu. Babcie zbierały się także po mieszkaniach („po chatach”) na Różańcu, który odmawiano nie tylko z okazji pogrzebu. Gdy zaczęło się odrodzenie Kościoła pod koniec lat 80. XX wieku, babcie te woziły już swoje wnuki do kaplicy w Sławucie i z wielką wytrwałością starały się – można bez przesady powiedzieć, że walczyły – o zwrot naszych kościołów. Antoni Szwarc i Janina Korczagina jeździli tym celu do Kijowa.

Później Wanda Jacewicz (Sokołowska) i wspomniany Antoni Szwarc udali się w podróż do Rygi by kard, Julijans Vaivods dał im księdza na stałe, bo ks. Antoni Andruszczyszyn ze Sławuty przyjeżdżał tylko raz na dwa tygodnie.

Gdy nic tam nie załatwili z ta samą misją Antoni Szwarc, korzystając z obecności polskich pracowników z firmy „Energopol”, którzy pracowali przy wznoszeniu Chmielnickiej Elektrowni Atomowej i miasta Netiszyn, udał się z nimi do Lublina, gdzie u arcybiskupa Bolesława Pylaka prosił o pomoc w postaci księdza. Tym razem skutecznie.

Dzięki jego misji na Boże Narodzenie A.D. 1990 r. do Ostroga przybył pracować ks. Władysław Czajka, obecny proboszcz i dziekan w Równem.

Po odzyskaniu najczęściej zniszczonych świątyń, to na ich – babć i dziadków – plecy i barki spadł trud porządkowania ich, sprzątania, wywożenia śmieci. W Zdołbunowie (byłem tam proboszczem w latach 1992-1995) np. nie tylko mężczyźni, ale właśnie te niezmordowane babcie rozbierały pawilon meblowy dobudowany w okresie komunistycznych prześladowań do fasady kościoła. Gdy Rada Miejska w Zdołbunowie na swoim posiedzeniu miała zdecydować o zwrocie plebanii babcie odmawiały z rekolekcjonistą różaniec…

Pamiętam taką babcię Helenę Popławską z Ostroga, która do śmierci była klucznicą Ostrogskiego kościoła, otwierała kościół pół godziny przed Mszą św. Niestety dziś już jej nie ma. W wakacje, gdy przyjeżdżała jej wnuczka z Mińska na Białorusi, zadbała o jej chrzest, katechezę, Pierwszą Komunię świętą… .

Seniorki rodzin gromadzą swoje dzieci, wnuków i prawnuków z okazji największych świąt kościelnych oraz swoich jubileuszy 70-lecia, 80-lecia itd. Tak było u takich moich parafianek, jak śp. Amelia Krajczyńska w Ostrogu czy śp. Halina Skrzypkowska w Antonówce k. Ostroga. Babcie te na święta zbierały swoje liczne rodziny, które do dziś zjeżdżają się z różnych zakątków Ukrainy, a nawet z zagranicy (Rosja, Kazachstan, Czechy, Polska).

Pamiętam w ich rękach kantyczki, stare modlitewniki, niejednokrotnie z XIX wieku. Ponad dwadzieścia lat temu była w Ostrogu taka babcia Bronisława Zajączkowska, która walczyła o „czystość” liturgii. Pamiętała Księży z początku XX wieku.

Niejednokrotnie przerywała mi kazanie wtrącając swoje trzy grosze. Kiedyś, przerywając mi kazanie mówiła „A za księdza Marka Puzynowskiego to…”. Pytam się jej: „A kiedy ks. Marek Puzynowski był w Ostrogu?”. – „W 1917 roku” – odpowiedziała… Kiedyś pobiła się z byłą organistką, bo nie tak zagrała i „nie tak” patrzyła się na księdza.

(c.d.n.)

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. www.o2.pl

  27 stycznia 2018 at 21:03

  Polska będzie ścigać za „polskie obozy śmierci”. Reakcja Izraela.

 2. Tadeusz

  28 stycznia 2018 at 14:46

  Dzięki Panu Bogu,że są tam tacy Polacy,patrioci.PIS mimo przedwyborczych zapowiedzi nie sprowadza Polaków ze wschodu.Wstyd i hańba.

 3. Faustyna

  29 stycznia 2018 at 09:52

  Bardzo,bardzo trafne wnioski i diagnozy. Oby jak najwięcej takich głosów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra