Z zagranicy

Muzułmańska ofensywa w Nigerii

Nigeryjska sekta Boko Haram („zachodnia edukacja to świętokradztwo”) przeprowadziła w tym kraju szereg ataków, w których, jak poinformował lokalny Czerwony Krzyż, zginęło ponad 150 osób.

Zaatakowane zostały kościoły, budynek sądu oraz posterunki policji. Liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć, ponieważ w szpitalach przebywają ciężko ranni.

Sulejman Lawal, komisarz policji Damaturu powiedział w rozmowie z arabską telewizją Al Jazeera, że kierowca-samobójca wjechał samochodem naładowanym materiałami wybuchowymi w budynek, w którym mieści się sąd, gdzie sądzeni są terroryści. W ataku tym śmierć poniosły 53 osoby. Wkrótce potem do podobnych aktów terroru doszło w pobliskich miastach Maiduguri i Potiskum.

– Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znów może dojść do tego typu wydarzeń – ocenił Ibrahim Bulama, rzecznik nigeryjskiego Czerwonego Krzyża. Jeden z wysokich rangą dyplomatów, cytowany przez agencję AP, stwierdził, że rząd musi zmierzyć się z rosnącym zagrożeniem ze strony Boko Haram, podkreślając, iż grupa rozpadła się na trzy frakcje, z których jedna ma powiązania z północnoafrykańskim skrzydłem Al Kaidy.

Rzecznik prasowy islamskiej bojówki Abul-Qaqa zapowiedział dalsze akty przemocy. Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan polecił w niedzielę siłom bezpieczeństwa zdwojenie wysiłków, by schwytać autorów zamachów. Piątkowe ataki, najzuchwalsze i najlepiej skoordynowane z dotychczasowych akcje Boko Haram, przeprowadzono tuż przed muzułmańskim Świętem Ofiar (Id al-Adha), upamiętniającym ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga.

Boko Haram domaga się, aby w całym kraju muzułmańskim na północy i chrześcijańskim na południu wprowadzono prawo szariatu. Nii Akuetteh, były dyrektor wykonawczy Akcji Afryka, działającej w Waszyngtonie prawicowej organizacji, powiedział, że grupa ta rośnie w siłę. – Rząd mówił, że poradzi sobie z tym problemem, jednakże w rzeczywistości nie jest w stanie – ocenił.

Anna Wiejak
Źródło: Al Jazeera
fot. Wikimedia Commons

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra