Z kraju

Środowiska kresowe w Gorzowie Wielkopolskim walczą o uznanie prawdy o ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA na Polakach

Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynął kolejny list protestacyjny środowisk Kresowian dotyczący proponowanej treści na tablicy pamiątkowej w Gorzowie Wielkopolskim ku czci ofiar ludobójstwa popełnionego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1939-1947.

Autorem listu jest Ryszard Laudański, przewodniczący Koła SUOZUN, który zwracając się do prezesa IPN Jarosława Szarka wyraża swoje oburzenie faktem, iż dotychczasowe wysiłki dotyczące w celu umieszczenia na tablicy pamiątkowej historycznie prawdziwej treści nie przyniosły należytego skutku.

„Rada Miasta Gorzowa Wlkp. zadecydowała /w poprawce do uchwały/, iż na tablicy pamiątkowej zamiast słowa „ludobójstwo” należy użyć, wg nas, dziwolągu językowego „mające znamiona ludobójstwa”” przypomniał Laudański. „Nasze Koło SUOZUN Koło w Marwicach w dalszym ciągu uważa, że decyzja Rady Miasta Gorzów Wlkp. jest skandaliczna, bo zamazuje w sposób oczywisty prawdę historyczną” podkreślał.

Organizacja zwróciła się w tej sprawie się do Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka. „Pan Wojewoda zasłania się brakiem środków prawnych do zmiany decyzji Rady Miejskiej. Zrozpaczeni zwróciliśmy się do Pana Prezesa i otrzymaliśmy piękne pismo adresowane do Wojewody Lubuskiego, w którym Pan Prezes wyjaśnia klasyfikację prawną pojęcia „ludobójstwo” w odniesieniu do zbrodni popełnionych przez OUN-UPA” pisał. „Odnosimy wrażenie, iż Pan Wojewoda nie jest w temacie i nie czyni, żadnych wysiłków aby słowo „ludobójstwo” znalazło się na tablicy pamiątkowej” zaznaczył.

SUOZUN pisało również o pomoc do IPN O/Szczecin, który to zaproponował Urzędowi Miasta w Gorzowie Wlkp. umieszczenie tablicy z użyciem słowa „ludobójstwo”. IPN O/Szczecin odpisał, iż nie ma możliwości wpłynięcia na ostateczną treść na tablicy.

„Ostatnio Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Gorzowie Wlkp. wystosowało pismo do Przewodniczącego Rady Miasta Pana Sebastiana Pieńkowskiego z prośbą o umieszczenie na tablicy słowa „ludobójstwo”. Pan Przewodniczący zasłania się faktem, iż decyzja o uchwaleniu poprawki tj. zwrotu „mające znamiona ludobójstwa” została dokonana w głosowaniu demokratycznym” nie kryje oburzenia Laudański, dodając, iż Kresowiacy i ich potomkowie domagają się prawdy historycznej w przestrzeni publicznej.

„Ja, jako przewodniczący Koła SUOZUN, postanowiłem nie uczestniczyć w odsłonięciu tej tablicy z napisem „Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej mającej znamiona ludobójstwa….”. Uważamy, iż żyjemy w Polsce – Państwie Prawa, Państwa PIS, Państwa Dobrej Zmiany, Państwa, na które czekaliśmy od lat – tak jak od lat my Kresowianie czekaliśmy na godne uczczenie ofiar ludobójstwa popełnionego przez OUN-UPA” oświadczył.

„Stawiamy sobie pytanie: czy Rada Miejska może, swoim głosowaniem, dokonywać fałszowania naszej tak bolesnej historii? Czy ponad Radą Miejską nie ma żadnej instytucji mogącej zablokować fałszowania historii?” pytał.

„Domagamy się jedynie prawdy i podobnie jak Oddział TML i KPW w Gorzowie Wlkp. i liczni Kresowiacy uważamy, iż treść uchwalona przez Radę Miejską jest nie do zaakceptowania. Wyjaśniamy, iż na tablicach pamiątkowych, powstających obecnie w Polsce, używa się pojęcia „ludobójstwa” w odniesieniu do mordów popełnionych na Polakach przez OUN-UPA” tłumaczył.

Tablica w Gorzowie Wlkp. z określeniem „mające znamiona ludobójstwa” byłaby pierwszą w Polsce.
Środowiska kresowe chcą, by na tablicy znalazło się upamiętnienie o treści:

„PAMIĘCI OFIAR LUDOBÓJSTWA
DOKONANEGO PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW Z OUN-UPA,
NA OBYWATELACH POLSKICH II RP W LATACH 1939-1947,
NA TERENIE KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH”.

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się przedstawiciele środowisk kresowych, odsłonięcie tablicy, z treścią nie mającą zbyt wiele wspólnego z historyczną prawdą, ma się odbyć w Gorzowie Wlkp. w dniu 9 lutego 2018.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. Tadeusz

  28 stycznia 2018 at 14:50

  Hańba.W jakim kraju my żyjemy.Podziękowania dla środowisk kresowych z Gorzowa.Rada miasta Gorzowa to tchórze.

 2. plastyczkamd

  28 stycznia 2018 at 16:44

  Your comment is awaiting moderation.

  co to znaczy?
  zna ktoś jakieś portale z redakcjami i serwerami poza RP?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra