Z kraju

Wiceprezes IPN w sprawie fali medialnych oszczerstw pod adresem Polski i Polaków

Dr Mateusz Szpytma – Wiceprezes IPN spotkał się z dziennikarzami w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie. Rozmawiano m.in. o publikacjach, które ukazały się na stronie truthaboutcamps.eu oraz nowelizacji ustawy IPN.

– Nie ma wątpliwości, kto stworzył obozy koncentracyjne, gdzie narodziła się ta idea i kim byli strażnicy tych obozów. Zapomina się, że II wojna światowa została wywołana przez Rzeszę niemiecką – podkreślił dobitnie wiceprezes IPN  podczas spotkania w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie.

Zdaniem dr Szpytmy: „zdarzają się przypadki fałszowania historii Polski za granicą, nawet w szkołach”, zgłaszane przez Polaków tam mieszających.  Podał przykład francuskiego podręcznika, w którym nieprawdziwie napisano, że strażnikami w obozie zagłady w Treblince byli Polacy. Próby zwrócenia uwagi na tę nieprawdę nie przyniosły skutku, a uczeń, który zwrócił uwagę, miał duże problemy. Skończyło się na tym, że zmienił szkołę, a podręcznik pozostał ten sam.

– Sformułowania „polskie obozy zagłady”, „polskie obozy koncentracyjne” w ostatnich latach wywierały duży wpływ, szczególnie na Zachodzie. (…) . Były podejmowane zabiegi dyplomatyczne, ale nadal te sformułowania się pojawiały. Proponowane zmiany w nowelizacji ustawy o IPN mają pomóc skuteczniej walczyć z oskarżeniami kierowanymi wobec narodu polskiego – powiedział dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski.

Wiceprezes IPN  dodał, iż w nowelizacji jest wyłącznie mowa o osobach, które „wbrew faktom, publicznie i umyślnie oskarżają naród polski o udział lub współudział w zbrodniach III Rzeszy czy innych zbrodniach przeciwko ludzkości”.

Wiceprezes zarekomendował  wnikliwą lekturę katalogu wydawnictw Instytutu, poświęconych Holokaustowi, i zachęcał do zapoznania się z najnowszym numerem „Biuletynu IPN”, którego zasadniczy blok artykułów dotyczy obozów koncentracyjnych stworzonych przez Niemcy – jeszcze przed wojną w Rzeszy (Dachau czy Sachsenhausen), a potem także na ziemiach podbitej Polski (Auschwitz i wiele innych). Autorzy opisują też przykłady zacierania pamięci historycznej w takich krajach jak Austria czy Niemcy.

– Polska jest krajem wzorcowym jeśli chodzi o ochronę miejsc pamięci związanych z Holokaustem, a także z martyrologią narodu polskiego – powiedział dr Mateusz Szpytma.

Na briefingu przypomniany został również portal Instytutu Pamięci Narodowej truthaboutcamps.eu, na którym prezentowane są rzetelne informacje na temat Zagłady. Wśród nich znaleźć można bazę danych zawierającą informacje o funkcjonariuszach SS pełniących służbę w KL Auschwitz. Przypomniano także o katalogu IPN dotyczącym publikacji o Zagładzie i stosunkach polsko-żydowskich oraz ogłośnej wystawie IPN poświęconej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”.

Na stronie IPN znajduje się również świadczenie Instytutu Pamięci Narodowej ws. apelu Ambasador Izraela o zmianę nowelizacji ustawy o IPN.

Źródło: IPN

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  30 stycznia 2018 at 09:43

  Szlachta jerozolimska
  (dedykuje St.Michalkiewiczowi)

  Mniej wartosciowe narody tubylcze,
  Ktore sa pelne antysemitnikow,
  Musza poskromic konsumizmy wilcze
  I sie zamienic w grzecznych podatnikow!

  Z dawna lustruje oko argusowe,
  (Choc wzrok oslabia lektura Talmudu!)
  W srodku Europy demokracje nowe…
  Trzeba potrudzic sie, by nie znac trudu!

  Polin… Ta nazwa dobrze sie kojarzy:
  „Tutaj odpoczniesz”. Ale skojarzenie
  Hangada, czyli bujda, przepoczwarzy.
  Bo wspolplemiencow cierpienie jest w cenie!

  Pan i niewolnik. Niewolnik dla pana
  Pracuje, wcale nie majac zaplaty.
  Nie ma pieniedzy Polin ukochana?
  Nie szkodzi. Splata moze byc na raty.

  Juz wspolplemiency polska szlachte dawno
  Wymordowali – Polakom brak szlachty!…
  Martyrologia nowej jest przeslawna.
  I z wielkim swiatem ma ona konszachty!

  A wiec do dziela. Te mnie wartosciowe
  Narody tlumy stanowia podludzi.
  Sprzeciw to rasizm! Oddawac polowe!
  Jerozolimska szlachta sie nie trudzi!

  • klioes vel pislamista

   30 stycznia 2018 at 10:01

   Wersja poprawiona:


   Szlachta jerozolimska
   dedykuję St.Michalkiewiczowi

   Mniej wartościowe narody tubylcze,
   Które są pełne antysemitników,
   Muszą poskromić apetyty wilcze
   I się zamienić w grzecznych podatników!

   Z dawna lustruje oko argusowe
   (Choć wzrok osłabia lektura Talmudu!)
   W środku Europy demokracje nowe…
   Trzeba natrudzić się, by nie znać trudu!

   Polin… Ta nazwa dobrze się kojarzy:
   „Tutaj odpoczniesz.“Ale skojarzenie
   Hangada, czyli bujda, przepoczwarzy.
   Bo współplemieńcow cierpienie jest w cenie!

   Pan i niewolnik. Niewolnik dla pana
   Pracuje, wcale nie mając zapłaty.
   Nie ma pieniedzy Polin „ukochana”?
   Nie szkodzi. Spłata może być na raty.

   Już współplemieńcy polską szlachtę z dawna
   Wymordowali – Polakom brak szlachty!…
   Martyrologia nowej jest przesławna.
   I z wielkim światem ma ona konszachty!

   A więc do dzieła. Te mniej wartościowe
   Narody tłumy stanowią podludzi.
   Sprzeciw to rasizm! Oddawać połowę!
   Jerozolimska szlachta się nie trudzi.

   • klioes vel pislamista

    30 stycznia 2018 at 12:15

    I najnowszy wierszyk:


    Zaraza

    Jest taki wirus, co zaraża
    Zwierzęta. (Ludzi też się zdarza.)
    Mózg infekuje. Zarażony
    Zwierz musi zdechnąć, jest zgubiony!
    Ale nim padnie, w swym obłędzie,
    Kogo napotka, gryźć go będzie.
    Wścieklizny wirus, on to sprawia!

    Jest też pierwotniak, co pozbawia
    Strachu i łatwo zjeść się daje
    Zwierzątko, co się wcześniej naje
    Jajeczek tego pierwotniaka. Które
    Na sierści mogą być. Zwierz skórę
    Liżąc, je łyka. Toksoplazma!
    Drapieżnik zwierzę to zjeść czas ma…

    Jest grzyb, co mrówki infekuje.
    Którą zaraża, ta wariuje.
    I się zamienia w mrówkę-zombi.
    Która na trawę kiedy wstąpi,
    To grzyb jej ciałko własnym mrowi.
    I wkrótce nowi są gotowi
    Z niej inwazorzy – grzybów zaród
    Sieje się z trawy! Jest też naród…

   • prawo

    30 stycznia 2018 at 13:36

    Największym postrachem Żydów ukrywających się przed Niemcami podczas II wojny światowej byli ludzie, którzy w zamian za pieniądze zajmowali się ich tropieniem i wydawaniem na pewną śmierć. W Berlinie najbardziej osławionym Greiferem („łapaczem” – „łapaczką” – przyp. emjot) wcale nie był fanatyczny nazista ani nawet Niemiec, lecz… Żydówka – Stella Kübler
    Na podstawie prac i wspomnień: Hannah Arendt, Baruch Milch, Emanuel Ringelblum, Baruch Goldstein, Klara Mirska, Chaim A. Kaplan
    (…)Ta kolaboracja części Żydów z Niemcami była tym bardziej szokująca i wstydliwa ze względu na społeczny charakter jej uczestników. W przeciwieństwie bowiem do Polaków, wśród których z Niemcami godzili się na ogół kolaborować głównie ludzie z marginesu społecznego, męty, wśród Żydów na kolaborację poszła duża część elit z tzw. Judenratów (rad żydowskich).
    Przypomnijmy tu, z jak ostrym potępieniem tej kolaboracji wystąpiła najsłynniejsza żydowska myślicielka XX wieku Hannah Arendt w książce „Eichmann w Jerozolimie” (Kraków 1987). Napisała tam m.in. (s. 151):
    „Dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej historii”.
    Uległość Judenratów wobec nazistów oznaczała skrajną kompromitację żydowskich elit w państwach okupowanych przez III Rzeszę. Arend stwierdziła wprost:
    „O ile jednak członkowie rządów typu quislingowskiego pochodzili zazwyczaj z partii opozycyjnych, członkami rad żydowskich byli z reguły cieszący się uznaniem miejscowi przywódcy żydowscy, którym naziści nadawali ogromną władzę do chwili, gdy ich także deportowano” (tamże, s. 151).
    Arendt pisała, że bez pomocy Judenratów w zarejestrowaniu Żydów, zebraniu ich w gettach, a potem pomocy w skierowaniu do obozów zagłady zginęłoby dużo mniej Żydów. Niemcy mieliby bowiem dużo więcej kłopotów ze spisaniem i wyszukaniem Żydów
    Niemcy mieliby bowiem dużo więcej kłopotów ze spisaniem i wyszukaniem Żydów. W różnych krajach okupowanej Europy powtarzał się ten sam perfidny schemat:
    funkcjonariusze żydowscy sporządzali wykazy imienne wraz z informacjami o majątku Żydów, zapewniali Niemcom pomoc w chwytaniu Żydów i ładowaniu ich do pociągów, które wiozły ich do obozów zagłady.
    całość tu:
    https://forumemjot.wordpress.com/2013/06/12/zydzi-mordowali-zydow-judenraty-i-zydowska-policja-w-gettach-irn/

    • Leszek1

     30 stycznia 2018 at 16:21

     „W przeciwieństwie bowiem do Polaków, wśród których z Niemcami godzili się na ogół kolaborować głównie ludzie z marginesu społecznego, męty, wśród Żydów na kolaborację poszła duża część elit z tzw. Judenratów (rad żydowskich).”
     Nalezy tu dodac i zapamietac na wsze czasy, ze w Polsce te „męty” byly odstrzeliwane (likwidowane) przez Polskie Panstwo Podziemne.

     • Leszek1

      30 stycznia 2018 at 16:47

      P.S.
      I wlasnie dzieki tej akcji, w Polsce kolaboranto byl znikomy odsetek – w przeciwienstwie do wszystkich innych krajow Europy, gdzie masowo oddawano Niemcom swoich Zydow na smierc.

     • klioes vel pislamista

      30 stycznia 2018 at 16:56

      I to właśnie oraz wiele innych FAKTÓW powinien polski rząd NAGŁAŚNIAĆ!!!

     • michu

      31 stycznia 2018 at 08:41

      A potem te męty z nadania Sowietów stanowiły elitę PRL.

    • klioes vel pislamista

     30 stycznia 2018 at 17:35

     Świetny link. Dzięki!

 2. Hania

  30 stycznia 2018 at 10:03

  Na stronach ojców talmudystów, piękna i mądra pani ambasador tłumaczy się w ten sposób:

  „Mówiłam tak dlatego, że musiałam” – podkreśliła, odnosząc się do swojego wystąpienia.

  „Próbowałam powiedzieć Panu Morawieckiemu, że ja to zrobię przed ceremonią, ale niemożliwe (to) było. Miałam coś całkiem innego do powiedzenia, ale niemożliwe było normalnie funkcjonować, kiedy w Izraelu już była decyzja premiera, i kiedy dyplomaci mają swoje instrukcje” – powiedziała Anna Azari.”

  …no…mus to mus…

  My wraz z ojcami ze zrozumieniem pochylamy się nad niedolą pani ambasador, z niecierpliwością oczekujemy kolejnej audycji z panem sierżantem w mycce koloru pudrowy róż.
  On nam wszystko objaśni.
  Wypomni szmalcowników, cuda w Jedwabnem i historię Polin.
  Ojcom również.

 3. Hania

  30 stycznia 2018 at 10:28

  A nasi dzielni posłowie są ” zażenowani antysemickimi wypowiedziami w TVP”
  Najbardziej zażenowana jest pani Lichocka- Zmień temat. Miłośniczka prezesa i wolności słowa.

  „W czasie programu „Studio Polska” na pasku TVP Info pojawiły się komentarze widzów:

  „Dajmy następne 100 milionów na żydowskie cmentarze”, „Wreszcie pokazują prawdziwą twarz Izraela i całe lobby żydowskie”, „Zasłona z Żydów opadła i pokazali swoją prawdziwą twarz – przemysł holokaustu służy im do wyłudzania nieustannie od Polski wielomiliardowych wyimaginowanych roszczeń”.

  Program wywołał lawinę komentarzy, także wśród polityków obozu rządzącego.
  – Ktoś szybko powinien wydawcę tego paska odsunąć od obowiązków – apelował członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta. Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapewniał z kolei, że „nie ma zgody TVP na antysemickie wpisy”

  Wy…antysemici paskowi!
  Jakim prawem domagacie się forsy na cmentarze Polaków!?
  Pani Lichocka ma rację, Polinczykom to już się w dupie poprzewracało!
  Żądają zbudowania Muzeum Polski, dotacji na cmentarze Żołnierzy Polskich itp…itd…
  Podczas gdy nasze duszeńki mają inne marzenia:
  Pan Sellin marzy o kolejnym muzeum chasydyzmu,
  Pani Lichocka marzy o pojednaniu na ich zasadach, wbrew Prawdzie, brzydzi się wszystkim co polskie i suwerenne, nawet myślozbrodnią….

  A więc
  – żadnych marzeń Polacy!

 4. m

  30 stycznia 2018 at 11:07

  Rafał Stańczyk29 stycznia 2018 10:22
  Szanowni Państwo,
  Nie trudno sobie wyobrazić narrację światowych mediów: oto duży kraj w środku Europy, który oskarżany jest od kilku(nastu) miesięcy o niszczenie demokracji, co do którego instytucje jewropejskie podjęły szereg działań w obawie przed rosnącym nacjonalizmem, kraj w którym faszystowskie marsze gromadzą setki tysięcy zwolenników w stolicy, kraj który próbował wprowadzić prawo kneblujące usta historykom badającym zbrodnie holokaustu, kraj który zagrabił po wojnie mienie żydowskie na kwotę co najmniej 65 mld dolarów domaga się teraz bezczelnie reparacji od Niemiec. Przecież każdy może sprawdzić na oficjalnych stronach internetowych, że Niemcy w ramach reparacji za II światową wypłaciły już potężne kwoty reparacji. Rodzący się faszyzm, na który nie ma zgody żadnej partii opozycyjnej w Polsce, potrzebuje finansowania szeroko zakrojonych zbrojeń, a odsunięcie na boczny tor ministra oficjalnie dążącego do wojny z Rosją miał jedynie upozorować zmianę kierunku. Nie możemy pozwolić na jakąkolwiek pomoc finansową dla totalitaryzmu. Należy obalić ten rząd, a od nowo wybranych elit zażądać oficjalnego potwierdzenia, że wszystkie należne reparacje zostały wypłacone (co potwierdzają przecież dokumenty) oraz natychmiastowej rekompensaty za zagrabione mienie żydowskie.

  Drodzy Państwo, uważam za błąd wskazywanie JUST jako prawdziwego powodu ataku. Prawdziwym powodem są Niemieckie reparacje, a Izrael wykorzystuje swoją szansę na zakończenie wieloletnich i kosztownych zabiegów wydarcia z Polski miliardowego majątku. Przy okazji z wielu twarzy spadły maski i mamy niepodważalny dowód na „przemysł holokaustu”, zakres dezinformacji (akcja mediów w związku z leśnymi rozrywkami) i niestety brak przygotowania merytorycznego rządzących.
  Jedną ustawą udało się sporo odsłonić (ale niestety poprawka PIS dotycząca wykreślenia z ustawy komunizmu jest także znamienna). Jeżeli JK nie odsłoni teraz prawdy Polakom, będzie skazany na porażkę. Porażka PIS niestety sprawi, że nowy rząd zostanie dobrany z ludzi, którzy podpiszą każdą podłość, a Polska razem z majątkiem straci całkowicie tożsamość. Jesteśmy na zakręcie historii i już wkrótce się przekonamy czy zasługujemy na Niepodległą.
  https://bezdekretu.blogspot.com/2018/01/warto-to-zrobic.html#comment-form

 5. siwy

  30 stycznia 2018 at 11:33

  Romaniuk: Wiele państw traktuje nas jak swój własny folwark, na którym możemy robić co chcemy o ile zgodzi się łaskawy gospodarz z zagranicy

  „Polska to kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym.”

  http://dzienniknarodowy.pl/romaniuk-wiele-panstw-traktuje-nas-jako-swoj-wlasny-folwark-na-ktorym-mozemy-robic-co-chcemy-o-ile-zgodzi-sie-laskawy-gospodarz-z-zagranicy/

 6. siwy

  30 stycznia 2018 at 11:35

  Klarenbach do rabina Ber Stamblera: „Czy byli Żydzi sprzedający Żydów?”

  Czy nie było szmalcowników? Byli. Czy nie było najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata na świecie? Byli
  — mówił w programie „Minęła dwudziesta” (TVP Info) rabin Szalom Ber Stambler.
  Czy byli Żydzi sprzedający Żydów?
  — zapytał prowadzący Adrian Klarenbach.
  Nie wiem, to w ogóle nie przechodzi do żadnej rubryki
  — odpowiedział rabin.
  Byli
  — przypomniał dziennikarz TVP Info.
  Mądrzej jest nie wspomnieć o tym, bo to wcale nie jest podobne. Wcale nie jest podobne!
  — ripostował Szalom Ber Stambler.

 7. siwy

  30 stycznia 2018 at 11:37

  Sumliński: Żydowskie obozy koncentracyjne
  http://dzienniknarodowy.pl/sumlinski-zydowskie-obozy-koncentracyjne/

 8. siwy

  30 stycznia 2018 at 11:59

  Dziś wszyscy jesteśmy „antysemitami”…

  Cóż wy, politycy państwa Izrael wiecie o nas? Cóż wy wiecie o tamtych czasach? Uczyniliście z Holokaustu pałkę do okładania innych narodów i wymuszania u nich podległości politycznej i ekonomicznej.

  https://www.salon24.pl/u/peacemaker/839987,w-tych-dniach-wszyscy-jestesmy-antysemitami

 9. Leszek1

  30 stycznia 2018 at 16:40

  Nawiekszymi i najbardziej niebezpiecznymi wrogami Polski, sa kraje w ktorych mlodziez szkolna jest wychowywana z cala premedytacja na naszych nieprzyjaciol. Przoduje w tym Israel, nastepnie Ukraina i oczywiscie Niemcy. Rosjanie jeszcze nie indoktrynuja przeciwko nam swojej mlodziezy, jednak do tej pory nie moga nam wybaczyc tego, ze Pilsudski zastopowal ich marzenia o podboju Europy.

 10. m

  30 stycznia 2018 at 18:18

  Bogdan@bgh16 minut temu
  W noweli do ustawy o IPN nie podoba mi się że „jacyś” artyści w zasadzie mogą używać frazy „polskie obozy koncentracyjne” i (czytałem) to wprowadzono na sugestie Izraela. To jest duża furtka powiedziałbym wrota do nadużyć. Przykładowo, jeżeli taki Klata (znany ze szmir) zechce pokazać mimo wszystko jak Polacy mordują Żyda w niby „polskim obozie” to to będzie OK, czy oto chodzi. Kto zatem redaguje takie ustawy, Polacy, napewno, czy jakieś wyjątkowe niedorajdy czy ludzie z wyjątkową złą wolą? Czy po pierwszym takim wybryku dopiero ktoś pomyśli że w zasadzie ta nowela o którą było tyle wrzasku jest bublem bo coś niby zabrania ale nie całkiem, zostawia bowiem możliwość nadurzyć na ogromną skalę pod przykryciem niby sztuki?
  https://wpolityce.pl/polityka/379118-swietna-akcja-studentow-dla-rp-przypomnijmy-swiatu-ze-auschwitz-to-german-death-camps-a-polacy-sa-first-to-save

  • m

   30 stycznia 2018 at 19:23

   Zamieńmy w tym wpisie „artyści” na „naukowcy”, „Klata” na „Gross” i …

 11. NOrma

  30 stycznia 2018 at 20:14

  Niczego nie ma w języku angielskim.Straszne zaniechanie !!!

 12. michu

  31 stycznia 2018 at 08:48

  Z tego co wiem to pojęcie „negacjonizmu” istnieje i to bez żadnych furtek „naukowo- artystycznych”

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra