Polskość

Rosyjska propaganda dla Polaków szerzy brednie o rzekomych polskich nazistach i współodpowiedzialności Polski za holocaust

Od kilku lat w polskim internecie i na ulicach polskich miast straszą groteskowi sympatycy Rosji. Charakterystyczne jest, że często podszywają się pod prawicę i narodowców, równocześnie chwaląc komunistów czy muzułmanów. Ciekawe jak pogodzą swoje uwielbienie dla Rosji z antypolskimi oskarżeniami propagandy rosyjskiej szerzącej brednie o rzekomych polskich nazistach i współodpowiedzialności Polski za holocaust?

„Sputnik” to kierowany do Polaków portal szerzący rosyjską imperialistyczną propagandę. W ostaniach dniach na jego łamach ukazało się kilka artykułów głoszących brednie o rzekomym polskim nazizmie i polskiej odpowiedzialności za holocaust.

Na portalu „Sputnik” ukazał się rozmowa korespondentki radia Sputnik Iriny Czajko z Lesławem Piszewskim, przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce., zatytułowana „Nie rozumiem, dlaczego w Polsce jest tyle nastrojów antysemickich”.

Według rozmówcy Sputnika w nowelizacji ustawy o IPN zawarta „ jest informacja o tym, że będą również karane osoby, które umniejszają jak by winę III Rzeszy i obwiniają polski naród, polskie państwo o współudział w Holokauście. Zapis ten jest tak nieprecyzyjny, że istnieje duże prawdopodobieństwo, i my [Żydzi] się tego obawiamy, że również on zamknie usta wszystkim tym, którzy chcą badać tą ciemną stronę historii polskiego narodu”. Zdaniem rozmówcy Sputnika „nie ma wątpliwości, i są na to dowody, że Polacy również mordowali Żydów. (…) To są fakty historyczne i niezaprzeczalne. Chociaż w Polsce wielu polityków próbuje relatywizować winę Polaków, którzy brali udział w mordowaniu Żydów.

My mamy udokumentowane liczne badania w Jedwabnem, w Stuczynie, w wielu innych miejscach, gdzie to polska ludność wymordowała swoich sąsiadów bez udziału Niemców. I w przypadku, gdy ktoś będzie chciał publikować materiały, np. nauczyciele, publicyści, to narażają się na to, że zostaną ukarani albo karą grzywny, albo karą więzienia”.

Rozmówca Sputnika stwierdził także: „nie umiem wytłumaczyć, dlaczego w Polsce (…) jest tyle nastrojów antysemickich i tyle aktów antysemickich, które w ostatnim czasie niestety się nasiliły”. Zdaniem rozmówcy Sputnika „antysemickie komentarze na paskach w telewizji publicznej to są rzeczy, które są niedopuszczalne. Reakcja ze strony polskiego rządu i polskich władz powinna być stanowcza i zdecydowana”. Według rozmówcy Sputnika „coraz częściej do takich aktów antysemickich dochodzi, są coraz bardziej zuchwałe i bezczelne”.

Na łamach rosyjskiego portalu dla Polaków ukazał się też tekst Antoniny Świst „Paski grozy”, w którym autorka stwierdziła, że „podczas emisji programu „Studio Polska” na żywo (…) Na paskach pojawiły się takie oto komunikaty: „Wreszcie pokazują prawdziwą twarz IZRAEL i całe lobby Żydowskie”, „Zasłona z Żydów opadła i pokazali swoją prawdziwą twarz — przemysł holokaustu służy im do wyłudzania nieustannie od Polski wielomiliardowych wyimaginowanych roszczeń”, „Dajmy następne 100 milionów na żydowskie cmentarze””.

Według publicystki Sputnika „odnosiły się one do krytycznej reakcji premiera Izraela Benjamina Netanjahu na przegłosowaną w Sejmie ustawę [o IPN] (…). Netanjahu obawia się, że ustawa spowoduje, iż polskie grzechy wobec ludności żydowskiej nigdy nie wyjdą na jaw, (…) Jednak wypowiedzi internautów były skandaliczne i nigdy nie powinny zostać wyróżnione obecnością na antenie”.Swój tekst publicystka Sputnika zakończyła retorycznym pytaniem „Czy kogoś jeszcze dziwi, że w takiej atmosferze nacjonalistycznej nagonki łatwo odradzają się w Polsce ruchy idealizujące postać Adolfa Hitlera?”

W artykule „Polska udaje, że ściga faszyzm” Tomasz Dudek stwierdził, że „Prawdopodobnie gdyby nie awantura wokół urodzin Hitlera, rząd wypierałby się dalej, ze hasła „Wszyscy różni, wszyscy biali”, „Europa tylko dla białych”, „Sieg Heil”, czy „Żydzi won z Polski” to coś, co powinno zaniepokoić państwowe organy”.

W rozmowie korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z sekretarzem generalnym partii Zmiana Tomaszem Jankowskim „Brunatna chmura nad Polską?” rozmówca portalu Sputnik podkreślił: „przypominam, że kręgi rządowe bardzo często pokazują się z takimi ludźmi [faszystami], na przykład mamy takiego pana Piotra Rybaka, który palił kukłę Georga Sorosa, za co został skazany przez sąd. (…) natomiast niestety takie nurty przenikają do tych struktur, które są związane z obecnym polskim rządem”.

Zdaniem rozmówcy Sputnika „mnożą się teraz projekty ustaw, które nie są niczym innym, jak próbą ograniczenia wolności słowa, dalszą oczywiście, bo nie pierwszą obecnie w tym kraju. Na przykład Robert Winnicki (…) już złożył projekt, według którego karane ma być nawet przechowywanie materiałów związanych z Hitlerem, Leninem i Stalinem. Czyli próbuje się przekierować uwagę związaną z tym reportażem na radykalną lewicę. Gdyby potraktować tę ustawę na poważnie, to oznaczałoby to, że na przykład posiadanie literatury leninowskiej byłoby już przestępstwem”.

Według rozmówcy Sputnika przykładem współpracy PiS z polskimi narodowcami rzekomymi faszystami jest „umorzenie śledztwa w sprawie dziewczyny, która nawoływała do nienawiści wobec muzułmanów. Dorzuciłbym jeszcze tolerowanie wystąpienia Jacka Międlara, byłego księdza, wypowiadającego się w sposób jednoznacznie antysemicki. (…) Wspomniany przeze mnie ksiądz Międlar publicznie dziękował Zbigniewowi Ziobrze, Patrykowi Jakiemu za umarzanie tych śledztw, za wspieranie tego rodzaju organizacji. (…) ciche wspieranie tego rodzaju działalności przez czynniki rządowe”.

W rozmowie Leonida Sigana ze współpracownikiem Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” – Stanisławem Czerczakiem padłó takie stwierdzenie:„Neonaziści w Polsce. Problem zamiatany pod dywan” rozmówca rosyjskiego portalu dla Polaków stwierdził, że „Obóz Narodowo-Radykalny, (…) jest organizacją nie stricte nazistowską, ale jednak o znamionach faszyzującej organizacji. Aż 38% młodych ludzi powiedziało, że nie mają nic przeciwko funkcjonowaniu takiej organizacji. Proszę, więc, zauważyć, że w orbicie potencjalnych działań tych neonazistów jest bardzo duża rzesza młodych ludzi”. Zdaniem rozmówcy Sputnika polscy nacjonaliści rzekomi faszyści stanowią „środowiska są blisko władzy”.

W artykule „Polskę zalewa brunatna fala” publicysta Sputnika Dawid Blum napisał, że reportaż TVN udowodnił „związki Ruchu Narodowego z neonazistami, którzy świętują urodziny Adolfa Hitlera”.

Zdaniem publicysty Sputnika „reportaż TVN natomiast pokazał kulisy współpracy Ruchu z organizacją Duma i Nowoczesność. Razem zorganizowali na jesieni happening w centrum Katowic, polegający na powieszeniu na szubienicach portretów polskich eurodeputowanych – wszystkich, którzy głosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego, potępiającą listopadowy Marsz Niepodległości (padały na nim rasistowskie hasła, odwołujące się do supremacji białej rasy. Potępiła je niemal cała Europa)”.

Według publicysty Sputnika „Dziennikarze TVN pokazali w swoim materiale uroczyste obchody urodzin Hitlera (…) W uroczystościach tych miał brać udział Jacek Lanuszny”, który reprezentuje „Ruch Narodowy, który najwyraźniej nie radzi sobie z politycznymi zapędami niektórych swoich członków”.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. wolna-polska.pl

  2 lutego 2018 at 20:51

  Żydzi a rewolucja w rosyjska.

 2. antyPOPiS

  2 lutego 2018 at 22:33

  I smieszno i straszno, kremlowska zydownia dostrzegla ze Polska ustawa biorac sie za bolszewie, moze uswiadomic ruskim ze mit wielkiej wojny ojczyznianej to zaslona dymna dla ludobojstwa czasu rewolucji i utrwalania wladzy komunistycznej. Stad tez pielgrzymka natanyahu do putina na wspolne holo-swietowanie, i konsultacje, ktorych efektem jest dolaczenie sowietow do holo-ujadania na Polske. Jesli zydki mysla ze moskwa moze w Polsce uwiarygadniac ichnie zadania, to znaczy ze mozgi calkiem im sie zlasowaly..

 3. MAREK

  3 lutego 2018 at 00:19

  Panie Bodakowski – to ruska propaganda mówi że z Holokaust odpowiedzialni są Polacy?!!! – noże jakieś dowody?! a co z działaniami izraelskich parlamentarzystów i dyplomatów?! – z logiki 2+! – plus za chęci!…

 4. wszystkiemu winien mufti

  3 lutego 2018 at 04:07

  „Swój tekst publicystka Sputnika zakończyła retorycznym pytaniem „Czy kogoś jeszcze dziwi, że w takiej atmosferze nacjonalistycznej nagonki łatwo odradzają się w Polsce ruchy idealizujące postać Adolfa Hitlera?”
  A propos. Na jednym z prasowych portali przypomniało wypowiedź Benjamina Netanjahu z 2015 r, podczas 37 Światowego Kongresu Syjonistycznego – „Hitler nie chciał eksterminacji Żydów. On chciał wydalić Żydów” [z Niemiec], następnie dodał, że do zagłady Żydów namówił Hitlera wielki mufti Jerozolimy niejaki Al-Husajni, który pojechał do Hitlera i powiedział: jeśli ich wydalisz, przyjadą do Palestyny. Ten zapytał wtedy: co więc mam z nimi zrobić? Mufti odpowiedział: spal ich.”
  [po tej wypowiedzi, najlepiej widać jakie pojęcie o zagładzie Żydów ma obecny premier Izraela].

 5. jok

  3 lutego 2018 at 06:51

  No i się „okazało” jak zwykle…:) Za antypolską propagandą, którą postrzegałem jako ż-ską, bez żadnych innych określeń, stoją Ruscy. :)))Szczególnie chyba ten Rosjanin Dawid Blum.

  Pamiętam jak jakaś firma producencka z Rosji dała jakieś pieniądze/wsparcie na „Pokłosie”.
  Ani nie było to znaczące, przy innych w tym budżetowych źródłach finansowania, ani firma nie była „rosyjska”, co widać gołym okiem, bez szczegółowego sprawdzania, szczególnie mając na uwadze a) biznes w którym działa, b) obiekt ich zainteresowania (pokłosie).
  I co? I od razu pojawiły się wpisy, jak to Putin i Ruscy finansują pokłosie. Ba, nawet mogło tak być, ale to nie oni mieli rolę decyzyjną i sprawczą, nie oni załatwili pieniądz podatnika, nie oni propagowali film za granicą, nie oni gnali polską młodzież do kina na to.
  Trzeba widzieć proporcje a w tym artykule ich absolutnie nie ma, przynajmniej nie widzę….

 6. stary

  3 lutego 2018 at 11:29

  Bodakowski! Ile dostałeś od Danielsa za te bzdury?

  • podolak

   3 lutego 2018 at 16:37

   Ten banderofil Bodakowski, pożyteczny jest dlatego że zawsze, na jego „produkty” wys.c.ać się można.
   Dla higieny i zdrowia.

 7. pachołki urbana

  3 lutego 2018 at 22:33

  W Sputniku pracują najwięksi hejterzy wyszkoleni w ciągu wielu lat przez Urbana. Do dziś zwracają się o opinię, do swego duchowego uczytiela – peerelowskiego goebbelsa. Ich główne zadanie polega na obsmarowywaniu wszystkiego co polskie i katolickie. Mówią dokładnie tym samym językiem co totalna opozycja, a to jest jak najbardziej na rękę Rosji.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra