Kultura i historia

70. rocznica śmierci kapitana AK Stefana Głogowskiego ps. „Józef”

Stalinowski Najwyższy Sąd Wojskowy wyraził pisemne „poparcie dla zamiany kary śmierci na dożywotnie więzienie” ze względu na zasługi wojenne, ale prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Stefan Głogowski urodził się 24 grudnia 1910 r. w Dortmundzie w Niemczech. W 1922 r. wraz z rodzicami przyjechał do Polski. Uczęszczał do Liceum im. Juliusza Słowackiego w Kowlu, a następnie do Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu.

Po jej ukończeniu w 1934 r. rozpoczął służbę w stopniu podporucznika w 27. pułku artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Po awansie na porucznika w 1937 r. został przeniesiony do dywizjonu pomiarów artylerii w Wesołej pod Warszawą.

Podczas kampanii wrześniowej dowodził plutonem topograficzno-ogniowym w swoim macierzystym pułku. Po kapitulacji zbiegł z transportu jenieckiego i osiadł w Radomiu, gdzie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej jako oficer wywiadu. Po dekonspiracji przeniósł się do Niemojowic koło Warki.

W 1943 r. został komendantem Ośrodka I w Obwodzie AK Grójec „Głuszec”, gdzie odpowiadał m.in. za przyjmowanie zrzutów. W listopadzie tego roku został awansowany do stopnia kapitana. W marcu 1944 r. brał udział w głośniej akcji odbicia więźniów z grójeckiej siedziby gestapo.

Rok później stanął na czele jednego z oddziałów Ruchu Oporu Armii Krajowej utworzonego do walki z Armią Czerwoną i z oddziałami KBW oraz MO. W maju 1945 r. wykonał egzekucję na szefie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warce, miesiąc później na szefie PUBP w Grójcu.

W obawie przed aresztowaniem przeniósł się do Warszawy, pozostając w kontakcie ze swoim oddziałem. Tutaj 23 maja 1946 r. został zatrzymany przez UB i umieszczony w więzieniu mokotowskim. Po ponad rocznym ciężkim śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci.

Sędziowie Najwyższego Sądu Wojskowego wyrazili pisemne „poparcie dla zamiany kary śmierci na dożywotnie więzienie” ze względu na zasługi wojenne, ale prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Stefan Głogowski ps. „Józef” został stracony 6 lutego 1948 r. W marcu 1992 r. został pośmiertnie uniewinniony. Jego symboliczny grób znajduje się na Kwaterze na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: Tadeusz Swat, „…Przed Bogiem i historią”. Księga ofiar komunistycznego reżimu w Polsce lat 1944–1956. Mazowsze, Warszawa 2003

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra