Z kraju

TW komunistycznej SB laureatem nagrody przyznawanej „osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego

Mowa o ks. prof. Michale Czajkowskim, jednym z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce, którego niechlubną przeszłość przypomniał znany działacz kresowy ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a który został tegorocznym laureatem Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, przyznawanej od dziesięciu lat osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

„Ks. Michał Czajkowski, wieloletni tajny współpracownik komunistycznej SB, został – uwaga! – tegorocznym laureatem nagrody przyznawanej „osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego”.” odnotował na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych ks. Isakowicz-Zaleski. „No cóż, jaki „dialog”, tacy i jego laureaci” podsumował.

„Osobiście jestem ciekaw, czy na uroczystość wręczenie nagrody w Krakowie, planowej w piątek 2 marca o godzinie 12.00 w jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie, przyjdą też inni kapusie i konfidenci Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa czy Informacji Wojskowej. Może będzie jakaś wielka, wspólna fotografia pamiątkowa?” zastanawiał się nie bez szyderstwa.

Drugą nagrodzoną osobą jest Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej. Wyróżnienia zostaną wręczone 2 marca w Krakowie.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Archidiecezja Krakowska, nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Ks. prof. Michał Czajkowski – mimo swojej kompromitującej przeszłości – jest uważany przez Archidiecezję Krakowską za wybitnego teologa, biblistę, głęboko zaangażowanego w działalność ekumeniczną. Był on współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W przeszłości zasiadał też w Komitecie Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem i Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, był także członkiem władz Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów.

Ks. prof. Czajkowski jest też byłym asystentem kościelnym miesięcznika „Więź”. Wycofał się z zespołu „Więzi” po udowodnieniu mu wieloletniej współpracy z SB.

Urszula Antosz-Rekucka jest katechetką w Mszanie Dolnej. W swojej pracy z uczniami wiele uwagi poświęca kształtowaniu postawy dialogu i podejmuje liczne inicjatywy upamiętniające społeczność mszańskich Żydów wymordowaną podczas Holocaustu. O kulturze i historii żydowskich mieszkańców tego rejonu opowiada na różne sposoby, m.in. poprzez działania teatralne, organizację obchodów rocznicowych czy opiekę nad zbiorowymi mogiłami żydowskimi. Była też koordynatorką polsko-izraelskiego projektu, dzięki któremu grupy młodzieży z Polski i Izraela mogły się spotkać, poznać i pokonać dzielące je bariery.

To dzięki jej inicjatywie w 2012 ostatnią drogę mszańskich Żydów oficjalnie nazwano Aleją Pamięci Ofiar Holokaustu.

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona przez krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, a jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. W skład Kapituły Nagrody, której przewodniczy Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wchodzą przedstawiciele wiodących krakowskich instytucji i środowisk, w tym żydowskiej i chrześcijańskiej społeczności Krakowa.

Patron Nagrody, ks. Stanisław Musiał SJ (1938-2004), był wytrwałym rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii. Od 1981 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego. Publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Wprost”, „Polin”, „Midraszu” i „Życiu Duchowym”. Był autorem książki piętnującej grzech antysemityzmu pt. „Czarne jest czarne” oraz laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Po jego śmierci, z inicjatywy krakowskiej społeczności żydowskiej, na cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Źródło: Archidiecezja Krakowska, Facebook

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. Marian

  8 lutego 2018 at 13:34

  Tak, miałem tę wątpliwą przyjemność spotkać osobiście tego osobnika. Przypuszczam, że w piekle będzie nosił przez całą wieczność sutannę, aby diabli mieli lepsza zabawę. On pewnie w piekło nie wierzy, ale to nic, będzie niespodzianka

  • prawo

   8 lutego 2018 at 13:51

   Poza kapusiami, kto by tam chciał zadawać się z żydami?

 2. michu

  8 lutego 2018 at 13:47

  To w dużej mierze świadczy o kondycji polskiego Kościoła. Np. ks. Jacek Międlar nie współpracował…Jest faktem, że ks. M.Czajkowski wiedzę zapewne ma. W końcu takich jak on wysyłano na studia, co prawda tak daleko jak ks. prałat Charamsa nie zaszedł, ale też jego opiekunom nie można odmówić skuteczności.

  • Masław

   8 lutego 2018 at 13:51

   Międlar za młody.
   A wystarczy popatrzeć na patrona nagrody. ksiądz Musiał to też chów Wybiórczy

   • michu

    8 lutego 2018 at 15:01

    No tak za młody, a WSI już nie ma tak jak np izraelskiej broni atomowej i niemieckich obozów 😉

    • podolak

     8 lutego 2018 at 19:18

     Izraelskie jęki p-ko „prawdzie historycznej” o żydowskich obozach koncentracyjnych dla Niemców i żydowskim powojennym ludobójstwie Niemców (2-3 mln), w rosyjskich mediach ujawnione.

     „В государственных СМИ Египта не утихает пропаганда ненависти невиданных масштабов. Так, полтора месяца назад крупнейший египетский историк Басам Аль-Шама рассказывал по центральному государственному телеканалу о том, как евреи устроили после войны Холокост немцам.
     Евреи собирали немцев в концентрационных лагерях и там издевались над ними. Историк говорил о двух-трех миллионах жертв среди немцев. А ведущий колумнист газеты «Аль-Ватан» Махмуд Халиль опубликовал хвалебную статью о телевизионном сериале «Всадник без головы», в котором до зрителя доносят прямым образом идеи «Протоколов сионских мудрецов».”

     https://regnum.ru/news/polit/2378286.html

     Przypisywanie ofiarom ludobójstwa MODNE i na TOPIE jest.

     • michu

      8 lutego 2018 at 20:15

      Po co ta cyrylica? Nie wszyscy przecież muszą znać światowe języki 😉

 3. Celina

  8 lutego 2018 at 15:13

  W Polsce agenci,krętacze,gangsterzy,łapówkarze żyją jak pączki w maśle.

  • michu

   8 lutego 2018 at 15:35

   Przy naszej bierności i na naszych oczach.

 4. finka

  8 lutego 2018 at 15:36

  KK w Polsce upada, a forowanie do odznaczeń takiej kreatury jak Czajkowski to plucie wiernym KK twarz.

 5. t-n

  8 lutego 2018 at 15:51

  Umiejętnie skundlono kościelną hierarchię a ta demontuje Polski Kościół od wewnątrz.

  • michu

   8 lutego 2018 at 16:06

   To chyba największy, najpoważniejszy problem Polski naszych czasów

 6. Wojciech

  8 lutego 2018 at 16:24

  Cha ,cha ,cha pyszne ,uwielbiam ich propagandę ,te ich bredzenie o dialogu ,te ich nagrody itd. itp.

 7. Soroka

  8 lutego 2018 at 16:38

  Gdy się to widzi, to można się załamać.

 8. Stanley

  8 lutego 2018 at 16:49

  ten osobnik ma syna Rafała i jest głównym donosicielem na ks. Popiełuszkę.jego wypowiedzi bardzo często godziły nie tylko w doktryny chcrześcijańskie, ale także w nasz interes narodowy.

  • michu

   8 lutego 2018 at 17:15

   W końcu za coś ta nagroda jest 😉

  • spleen

   8 lutego 2018 at 17:52

   Czajkowski jest ciotką

 9. Soplica

  8 lutego 2018 at 17:30

  nic dziwnego że biskupi siedzą cicho wobec nagonki żydowskiej na Polskę. My nie ruszamy waszych wy zostawiacie naszych.

 10. Slowianin

  8 lutego 2018 at 23:13

  Zdrada gońi zdrade…..

 11. Pingback: Nagroda dla TW ! W ramach dezubekizacji ? | Blog akademickiego nonkonformisty - Józefa Wieczorka

 12. Pingback: Nagroda dla TW ! W ramach dezubekizacji ?

 13. Pingback: 34 rocznica śmierci ks. Popiełuszko… | forum Tradycji Katolickiej

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra