Z kraju

Białystok: kosztowne obchody 75. rocznicy powstania w getcie, ale o polskiej bohaterce władze zapomniały!

Mieszkańcy Białegostoku zdecydowali, że w przestrzeni publicznej miasta powinien znaleźć się pomnik Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka”. Na projekt  budżetu obywatelskiego zagłosowało blisko 3,5 tys. mieszkańców naszego miasta. Pomnik powstał, ale praktycznie nikt o nim nie wie.Zabrakło odważnych wśród władz miasta, aby uroczyście odsłonić monument. 

Pojawienie się Budżetu Obywatelskiego dawało szansę na przekonanie mieszkańców do potrzeby budowy pomnika „Inki”. upamiętniającego Danutę Siedzikównę. Projekt ten przypadł do gustu wielu mieszkańców Białegostoku.

– W tym zakresie zdecydowaliśmy się na postępowanie konkursowe na dokumentację projektową i realizację pomnika. Komisja konkursowa dokona wyboru najlepszego projektu. Częściowo będzie to forma zaproponowana przez autorów projektu z budżetu obywatelskiego. Pozostałe elementy będą przedmiotem postępowania konkursowego – wyjaśniał Marcin Minasz z departamentu urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku w maju 2016 roku.

Wydawało mi się, że sprawa powinna szybko znaleźć swój finał, szczególnie, że na mocy stanowiska Rady Miasta rok 2016 został w Białymstoku ogłoszony właśnie Rokiem „Inki” w 70. rocznicę jej śmierci.

Już wówczas radni zabiegali o to, aby pomnik udało się odsłonić w 2016 roku, który był ogłoszony rokiem Inki w Białymstoku. Zastępca prezydenta, Rafał Rudnicki, zapewniał, że wszelkie prace związane z budową pomnika, będą realizowane jednocześnie i sprawnie. Przekonywał, że zależy mu, aby pomnik wyglądał jak należy i nie był odsłaniany fragmentami. Blisko dwa lata temu bowiem radni chcieli, aby powstał wpierw monument, a następnie dopiero ścieżki do niego prowadzące.

Ponoć pomnik ma być dopiero uroczyście odsłonięty w marcu tego roku. Dokładnie, w okolicach 1 marca, czyli Dnia Żołnierzy Wyklętych. Podobno wcześniej jeszcze plac wokół pomnika ma zostać utwardzony, miejsce ma zostać przygotowane do tego, aby można tam było odbywać uroczystości.

Pomnika nie udało się ani zbudować, ani odsłonić w 2016 roku. Mijały kolejne miesiące. Wybrano projekt, rozpoczęto prace. I w efekcie ponad dwa miesiące temu pomnik Inki stanął w miejscu wskazanym przez radnych miejskich. Nikt nie informował, że pomnik został odsłonięty, że można oddać honor Ince i złożyć przed pomnikiem kwiaty.

„Inka” została upamiętniona, tylko w samym Białymstoku mało kto o tym w ogóle wie. Nawet jeśli władze miasta chcą odsłonić pomnik dopiero w marcu, powinni przekazać mieszkańcom, że choćby w dniu  odzyskania niepodległości przez Białystok ( 19 lutego) , można pod pomnikiem zapalić znicz. Pomnik Inki wszak już stoi od kilku miesięcy.

Źródło: ddb24.pl

O kosztownych obchodach 75. rocznicy powstania w białostockim gettcie pisałam na lamach prawy.pl: http://prawy.pl/65352-bialystok-75-rocznica-powstania-w-getcie-koncerty-przemarsze-przemowienia-recytacje-wystawy-spektakle-banery-audycje-a-za-czyje-to-pieniadze-pytam/

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. zimny

  9 lutego 2018 at 15:45

  Bardzo jestem ciekaw czy ktokolwiek z Redakcji tej strony czyta komentarze pod zamieszczonymi informacjami?MAM POMYSŁ,myślę dobry i ciekawy-POLSCY OSTATNI ŻYJĄCY ODZNACZENI IZRAELSKIM „MEDALEM SPRAWIEDLIWI ŚWIATA” ORAZ RODZINY TYCH,KTÓRZY JUŻ NIE ŻYJĄ POWINNI DEMONSTRACYJNIE ODESŁAĆ OWE NAGRODY Z ŻĄDANIEM WYCIĘCIA DRZEWEK W wasz jad ORAZ Z KOMENTARZEM,ŻE TRAKTUJECIE NASZ NARÓD I NASZE PAŃSTWO JAK ibermensze w czasie okupacji niemieckiej Was.DLACZEGO?MY MAMY HONOR I GODNOŚĆ DLACZEGO NAS OSKARŻACIE ZA COŚ CZEGO NIE ROBILIŚMY,RATOWALIŚMY WAS BO JESTEŚCIE LUDŹMI,WIĘC I NAS TRAKTUJCIE JAK LUDZI RÓWNYCH SOBIE I ZGODNIE Z PRAWDĄ. Czy ktoś podejmie ten pomysł i zmobilizuje SPRAWIEDLIWYCH

  • Robert B.

   10 lutego 2018 at 07:55

   Ty chyba do końca nie rozumiesz, z kim masz do czynienia mając do czynienia z żydostwem.

 2. TylkoPrawda

  9 lutego 2018 at 17:08

  Katy z Izraela tak się wyżywają, na młodych białych dziewczynach za przeszłość.
  http://alexjones.pl/aj/aj-inne/aj-spoleczenstwo/item/77992-jaki-dobry-ten-seks-w-izraelu

 3. wiedzmin

  9 lutego 2018 at 18:33

  dwużydzianpolaków!!!

 4. Robert B.

  10 lutego 2018 at 07:54

  Szykowanie desantu z Izraela, gdy się im pod dupą zapali, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie sądzi, że ckliwe holoszmiry typu „Lista Szwindlera” odwiodą Arabów od krwawej zemsty na żydostwie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra