Z kraju

„Egzorcysta” o islamskich dżinach

Jednym z najbardziej interesujących artykułów w lutowym numerze miesięcznika „Egzorcysta” jest artykuł księdza profesora Larrego Hogana „Egzorcyzmy w Islamie”. Warto z nim się zapoznać z racji najazdu islamskich imigrantów do Europy, ludzi prostych i fanatycznie wyznających swoją religie oraz  zabobony.

Według nauk islamu istnieją trzy rodzaje istot racjonalnych: ludzie, aniołowie i dżiny. Muzułmanie negują istnienie duchów jako przejawów dusz ludzkich błąkających się po naszym świecie. Zdaniem muzułmanów dusza ludzka po śmierci nie jest wstanie wrócić do naszego świata, więc wszelkie zjawiska spirytystyczne nie są działaniem dusz ludzkich tylko innych bytów. Dla muzułmanów rzekome kontakty ze zmarłymi  – to tylko kontakty z dżinami podszywającymi się pod zmarłych.

Islam głosi, że każdy ma swojego anioła stróża. Dwu kolejnych aniołów dokładnie spisuje nasze dobre i złe uczynki. Jeszcze inni aniołowie wstawiają się za człowiekiem u Allacha. Zdaniem muzułmanów aniołowie nie mają własnej wolnej woli, tylko robią to co im każe Bóg. Bóg nie nakazuje aniołom dokonywania opętań – więc opętania nie są przez aniołów dokonywane.

Trzecim rodzajem racjonalnych istot po ludziach i aniołach są według muzułmanów dżiny. Dżiny mają płeć męską oraz żeńską, mogą się łączyć w pary i mieć potomstwo. Część dżinów jest zła, część neutralna, a część dobra. Dobrym dżinem miał być ten służący Aladynowi. Zdaniem muzułmanów dżiny mają wolną wole, mogą zabiegać o swoje zbawienie. Dżiny mają zamieszkiwać: ruiny, cmentarze, siedliska węży, toalety, łaźnie, oraz inne wilgotne i ciemne miejsca. Żyją długo. Co ciekawe w istnienie dżinów wierzyć mają też niektóre nurty judaizmu.

Wiele nieporozumień narosło wokół kwestii kim według muzułmanów jest Iblis (Azazel), którego z nieba Allach wypędził, gdy ten nie chciał oddać hołdu ludziom. Iblis nie może być aniołem, bo anioły nie mają wolnej woli, więc nie mogą się buntować. Stworzony jest z ognia jak dżiny (anioły stworzone są z światła według islamu). Iblis wraz z innymi złymi dżinami oddala człowieka od Boga. Niektórzy islamscy mistycy twierdzą, że Iblis jest prawowierny bo czci Allacha.

Niewidoczne dla ludzi dżiny mogą zostać spostrzeżone przez zwierzęta. Dżiny mogą przyjmować widoczną dla ludzi postać zwierzęcia lub człowieka. Dżiny dzielą się na: kariny (złe dżiny, które towarzyszą apostacie z islamu i namawiają go do złego), meridy (dżiny pogarszające pogodę), ifrity (dżiny mieszkające w opustoszałych domach, najczystsze), szajtany (dżiny kuszące, wywoływaczce choroby, widoczne jako dym, czarny przedmiot, piękna kobieta), ghule (inteligentne dżiny pijące krew i jedzące zwłoki, nie wolno o nich rozmawiać, straszą i krzywdzą ludzi), djanny (dżiny mieszkające na pustyni i zakłócające spokój).

Zdaniem muzułmanów dżiny mogą opętać człowieka, zsyłają na człowieka psychiczne i fizyczne dolegliwości (na dobrych i złych ludzi), nienawistnym spojrzeniem zabijają ludzi. Z opętaniami walczą islamscy egzorcyści w Indiach i Pakistanie. Według Koranu Mahomet i jego uczniowie wyrzucali demony z ludzi.

W islamskich egzorcyzmach nie ma oficjalnego rytuału. Rytuał polega na recytacji sur z Koranu. W rytuale wykorzystuje się spalone karteczki z wersetami Koranu i okadza się opętanego dymem ze spalonych karteczek. Z naczyń z wygrawerowanymi wersetami z Koranu daje się opętanemu pić lub wodą z takich naczyń obmywa się opętanego. Wśród rytuałów znajduje się też bicie opętanego kijem.

Cześć muzułmanów odrzuca egzorcyzmy jako zabobon. Jednak według islamu każdy może praktykować egzorcyzmy by pomagać innym.

Przyczynami zniewoleń zdaniem muzułmanów są przekleństwa, nienawistne spojrzenia, bycie pożądanym przez dżina, żart dżina, gniew urażonego dżina (np. takiego co mieszka w toalecie i zapomniał, że jest niewidoczny i został przez użytkownika toalety obsiusiany), brak modlitwy i praktyki magiczne.

Rozważając kwestie ”egzorcyzmów” w islamie trzeba przypomnieć, że jedyną prawdziwą religią jest katolicyzm. Tylko katolicyzm prowadzi do zbawienia, a inne religie prowadza na zatracenie. Prawdziwe egzorcyzmu może wykonywać tylko kapłan wyznaczony przez biskupa. Wszelkie inne osoby wykonujące ”egzorcyzmy” tylko przyzywają demony i otwierają siebie i innych na działanie demonów.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. qaz

  10 lutego 2018 at 18:40

  Tylko katolicyzm prowadzi do zbawienia, a inne religie prowadza na zatracenie.HAHAHAHAHAHAHAAHAHA jakieś dowody na poparcie tej tezy poproszę. I gdzie Jezus chociaż RAZ w NT mówi cokolwiek o „katolicyzmie”?

  • prawo

   11 lutego 2018 at 00:00

   Islam to nie jest religia tylko sposób i styl walki, który pustynnym ludzikom napisali przebiegli rabinowie, po tym jak już „opracowali” swój Talmud 1500 lat temu.
   Islam to nie jest żadna religia tylko zalecenia napisane przez rabinów w celu rozbicia i zniszczenia chrześcijaństwa.
   Jedyna prawdziwa religia to Kościół Rzymsko-Katolicki. Nie ma innej i nie będzie.
   Reszta jest co najwyżej jej cieniem i majaczeniem. To są tylko wierzenia, odszczepieńcy i heretycy.
   Za insynuacje pod KK, to trzeba skopać d…. tak jak to zrobił kiedyś św. o. Pio takiemu co obraził NMP.
   Poza tym to rzygam „problemem uchodźców”, radykalnego islamu. Szlachtują frajerów „na Zachodzie” i tyle (a nawet im srają w jedzenie).
   Nie ma co tych idiotów żałować. Nie chcą Kościoła Rzymskokatolickiego to będą mieli islam.
   I wtedy już nigdy nie pikną.

  • michu

   11 lutego 2018 at 20:24

   To zależy w co kto wierzy. Np jeden jest katolikiem, inny muzułmaninem. Ja np wierzę, że tylko katolicyzm prowadzi do zbawienia.

 2. stan

  10 lutego 2018 at 19:15

  Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię (Mk 16,15)
  Ewangelia ma być głoszona na całym świecie, czyli powszechnie – gr. katholikos – powszechny. Jest to jeden z czterech przymiotów KK. Poznanie dowodu za pomocą szkiełka i oka, czyli pośmiertnie, moze być bardzo bolesne dla niektórych pytających.

 3. qaz

  10 lutego 2018 at 20:04

  moze być bardzo bolesne dla niektórych pytających.HAHAHAHAHAAHAHAHA no drugi Dante z Algierii nam się objawił. a skąd ty to możesz wiedzieć co bedzie a co nie „bolesne” i dla kogo? Nie cpaj wiecej.

  • Dante z Algierii

   11 lutego 2018 at 11:49

   @qaz „Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.” [Łk 6,25b]

 4. Realista

  13 lutego 2018 at 17:23

  allah to szatan wygnany przez Boga. Dżinny to po naszemu demony, duchy Nephilim którzy zostali zgładzeni dawno temu. Oprócz tego zapewne jest jeszcze sporo upadłych aniołów.

 5. Pingback: 5vn6ey9c63v4bwct5vwc4

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra