Z kraju

Ukrainiec Piotr Tyma w imieniu Polaków potępił nowelizację ustawy o IPN

Zdumiewające oświadczenie wydali członkowie Grupy Polsko-Ukraińskiego Dialogu – dotyczy ono przyjętej niedawno nowelizacji ustawy o IPN. Jeszcze bardziej zdumiewający jest fakt, że jeden z sygnatariuszy, mieszkający w Polsce, ale zbanderyzowany i skrajnie antypolski Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, podaje się w nim… za Polaka.

Oto pełna treść wydanego oświadczenia zatytułowanego oryginalnie: „Oświadczenie polskich członków Grupy Polsko-Ukraińskiego Dialogu”

„Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w obecnym kształcie będzie miała fatalny wpływ na relacje polsko-ukraińskie. Może doprowadzić do eskalacji wrogości i pogłębienia konfliktu politycznego między naszymi narodami. Ryzykujemy utratę dorobku dobrosąsiedzkich relacji ostatniego ćwierćwiecza i sympatii do Polski w społeczeństwie ukraińskim. Ustawa grozi również zmniejszeniem korzystnej i ważnej dla naszego kraju obecności pracowników i studentów z Ukrainy. Budzi także obawy co do niezbywalności praw obywatelskich mniejszości narodowych i etnicznych, w tym społeczności polskich Ukraińców. Wreszcie, w obliczu utraty solidarności naszych krajów i narodów wobec agresywnej polityki Rosji, pod znakiem zapytania może stanąć bezpieczeństwo Polski.

Szczególny niepokój budzą następujące zapisy ustawy:

1. Penalizacja wypowiedzi i działań, które „pomniejszałyby odpowiedzialność rzeczywistych sprawców zbrodni” przeciwko narodowi polskiemu, może doprowadzić do całkowitego zablokowania dialogu historycznego z Kijowem w sprawie zbrodni wołyńskiej, a także spowodować, iż państwo polskie będzie ścigało prawnie przedstawicieli elit ukraińskich: polityków, historyków, naukowców i dziennikarzy, bez których nie jest możliwa żadna współpraca pomiędzy naszymi krajami. Co więcej, zagrożeni będą także ci badacze polscy oraz zagraniczni, którzy mówiąc o konflikcie w latach 1939–1947, zwracają uwagę nie tylko na zbrodnie OUN-UPA na Polakach, ale także na zbrodnie formacji polskich na Ukraińcach.

2. Zestawienie na tym samym poziomie działań ukraińskich organizacji nacjonalistycznych z działaniami ZSRR i III Rzeszy (art. 1 pkt. 1a) jest nieadekwatne. Zbrodnie sowieckie i niemieckie miały, zarówno w sensie prawno-międzynarodowym, jak i w skali zbrodni, inny status prawny i międzynarodowy, były bowiem organizowane przez państwa będące instytucjonalną emanacją totalitaryzmów – nazizmu i komunizmu. Poważne wątpliwości budzi także uwypuklanie jedynie kolaboracji ukraińskich organizacji nacjonalistycznych i wskazywanie ich w polskim prawodawstwie nie co do istoty przestępstwa, ale co do narodowości. Powstaje wrażenie, jakby państwo polskie odnosiło się inaczej do zbrodni ukraińskich niż do działań (w niektórych przypadkach również noszących znamiona ludobójstwa, czystek etnicznych itd.) podobnych formacji organizowanych przez inne narodowości Europy Środkowej, a także do kolaboracji części Polaków.

3. Użycie w przepisie odnoszącym się do zbrodni ukraińskich nacjonalistów w latach 1925–1950 (art. 2a) sformułowania „Małopolska Wschodnia” jest ahistoryczne, a w stosunkach międzynarodowych może być uznane za traktowanie terytorium należącego do Ukrainy jako części państwa polskiego. Wprowadzenie tego sformułowania do polskiego prawodawstwa stoi w sprzeczności z zasadniczymi założeniami polskiej polityki wschodniej. W sensie politycznym zaś jest na Ukrainie odczytywane jako przejaw antyukraińskiej retoryki ze strony Polski.

Uważamy, że przyjazne i oparte na wzajemnym szacunku relacje z narodem ukraińskim są dzisiaj dla Polski i jej obywateli absolutnie kluczowe. Dlatego wzywamy do jak najszybszego skorygowania konfliktogennych i zagrażających takim relacjom zapisów ustawy o IPN.”

Adam Balcer
Bogumiła Berdychowska
Andrzej Brzeziecki
Joanna Konieczna-Sałamatin
Paweł Kowal
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Paweł Purski
Krzysztof Stanowski
Tomasz Stryjek
Piotr Tyma”

Komentarz wydaje się zbędny…

Źródło: new.org.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  11 lutego 2018 at 12:21

  Panie Tyma juz od dawna wiemy, co reprezentujecie towarzyszu banderowskiej Ukrainy! Reszta podpisanych nieznana, poza Pawlem Kowalem, zapamietajmy z kim skumal sie juz na dobre!

 2. jan

  11 lutego 2018 at 12:21

  Ale co wy chcecie od banderowców Zawsze będą wrogami Polski

  • podolak

   17 lutego 2018 at 21:45

   Przecież to są „historycy” nawet lvivscy i uniwersyteccy.
   Oni wiedzą że Polakom szybko przejdzie i o swoich rodakach z Genocidum Atrox ZAPOMNĄ.
   ” Роман Шуст вважає, що використання під час свят червоно-чорного прапора не матиме негативного впливу на українсько-польські стосунки, а всі антиукраїнські настрої, які останнім часом посилились у Польщі, є тимчасовими.

   «Я вважаю, що польське питання не вирішне до кінця. Ось наша делегація у Варшаві буде вести переговори. Адже президент Польщі подав цей закон до конституційного суду на аналіз. Реакції Ізраїлю та України, я думаю, приведуть до того, що цей закон буде новелізований”

   https://zaxid.net/yedinim_simvolom_nashoyi_derzhavi_ye_sino_zhovtiy_prapor_n1449404

 3. karola32

  11 lutego 2018 at 13:26

  Banderowska hydra łeb podnosi.

 4. Wołyń1943

  11 lutego 2018 at 14:17

  Do tej pory dialog z Kijowem był znakomity, dopiero ta wstrętna nowelizacja go popsuła… Kolejny szczyt obłudy i hipokryzji w wydaniu „braci” Ukraińców i ich polskich zauszników!

 5. tomek

  11 lutego 2018 at 16:15

  Banderowska nedza złodziejstwo i qrestwo

 6. finka

  11 lutego 2018 at 16:32

  Powinna być możliwość odbierania obywatelstwa i banicja, jak w dawnych czasach dla takiego elementu, który szkaluje Polaków i fałszuje historię.

 7. podolak

  11 lutego 2018 at 17:37

  Kolejna ukraińska ministerka obok „europejskiej” Kłympusz, do Węgrów fejsbukowo się dowala.
  Tym razem za język w Węgierskim Domu w Kijowie.
  I tuba Sadowego, językowe dowalanie się ministerki, natychmiast popularyzuje.

  https://zaxid.net/restoran_u_kiyevi_vidmovivsya_obslugovuvati_zastupnitsyu_ministra_sotspolitiki_ukrayinskoyu_movoyu_n1448829

 8. Janusz I

  11 lutego 2018 at 21:16

  Zbrodnie Ukraińców były potworniejsze od Rosyjskich i Niemieckich.

 9. Leszek1

  12 lutego 2018 at 04:00

  Nie tylko Zydzi, Banderowcy rowniez nie moga sie zgodzic z tym, ze beda mogli byc karani za antypolskie klamstwa.

 10. klioes vel pislamista

  15 lutego 2018 at 23:06

  Brak molestowania – rasizmem!

  Grzmi Rebecca Caroll, bo
  Po imieniu zowie zło:
  „Fakt mnie NIEmolestowania
  Rasizm w pracy mej odsłania.

  Białe koleżanki w zad
  Klepie rasistowski gad.
  Lecz nie klepie w ciemny tyłek
  Tylko mnie… Ross, Charlie… zgniłek!!!”

  *

  Rasistowska zgroza zgroz:
  Molestuje Charlie Ross
  Wszystkie koleżanki. Parol
  Zagiął na Rebeccę Caroll.

  Jej NIE klepie!!!… „Straszne zło”
  Może dziennikarce sto
  Dopomoże… Sztabki złote?…
  Nie, sto kijów! Na głupotę.

  http://nczas.com/wiadomosci/ameryka-polnocna/w-odmetach-lewackiego-szalenstwa-tego-jeszcze-nie-bylo-oskarzenie-o-rasizm-za-brak-molestowania/

 11. Jadwiga

  17 lutego 2018 at 21:25

  To wyjątkowy skandal.Wszystkich za doope i do kicia.Pomyśleć,że ten kowal namawiał Polaków do wojny z Rosją po stronie Ukrainy.Pogięło go.

 12. Majka

  18 lutego 2018 at 09:57

  takich antypolonistow jak ten tyma za dupe i wyrzucic z Polski bez prawa powrotu jak mu sie nie podoba ustawa o IPN.

 13. sneik

  27 lutego 2018 at 13:47

  Tyma ty wszarzu banderowski padlino szumowino degeneracie karaluchu UPAdliński

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra