Z kraju

Powstaną Kluby Myśli prof. Romana Rybarskiego

10 lutego w Warszawie doszło do  kluczowego spotkania środowisk skupionych wokół Instytutu im. Romana Rybarskiego –  niezależnego think-tanku oraz ośrodka edukacyjnego, odwołującym się do tradycji szkoły krakowskiej w ekonomii XX w. Zebranych powitał Prezes Instytutu – dr Mariusz Patey inicjując dyskusją nad kondycją polskiej kultury.

W spotkaniu udział wzięli udział m.in.  Klubu im. Romana Dmowskiego, Ruchu Wolności oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE), przedstawiciele świata sztuki oraz kultury – w tym wyżej podpisana.

Uchwalono, iż  na terenie całego kraju  będą organizowane Kluby Myśli prof. Romana Rybarskiego. Mają one za zadanie nie tylko zaznajamianie społeczeństwa z dorobkiem patrona Instytutu, ale także organizację prelekcji, spotkań, dyskusji oraz działalność wydawniczą.

Patron Instytutu był ekonomistą i politykiem Narodowej Demokracji. Od 1906 r. studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie związał się z ruchem narodowym. Działał w Związku Młodzieży Polskiej.

Był członkiem Ligi Narodowej w 1910 r. W 1917 r. został profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1919–1921 pełnił różne funkcje (podsekretarz stanu, wiceminister) w ministerstwach gospodarczych, następnie porzucił działalność polityczną dla pracy naukowej, w latach 1920–1923 na Politechnice Warszawskiej, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1923 r. na zlecenie Władysława Grabskiego przygotowywał projekt statutu Banku Emisyjnego, a w 1924 redagował ostateczny projekt ustawy o Banku Polskim i po jego powołaniu wszedł w skład pierwszej Rady Banku. Po zamachu majowym powrócił do aktywnej polityki.  Od 1928 r. do 1935 r. zasiadał w Sejmie (II i III kadencji), gdzie pełnił funkcję prezesa klubu Stronnictwa Narodowego.

Po kampanii wrześniowej uczestniczył w tworzeniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego jako dyrektor departamentu skarbu. Aresztowany przez Gestapo w maju 1941r., został osadzony na Pawiaku, a potem wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie był jednym z organizatorów ruchu oporu. Zmarł lub został rozstrzelany w obozie w 1942 r.

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. wolna-polska.pl

    11 lutego 2018 at 18:57

    1-Polska na tle europejskiego teatru zmagań.2-Sześć milionów 1915 – 1938 i czy prawda boi się dochodzenia.3-Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.

  2. t-n

    11 lutego 2018 at 21:53

    Jak z kondycją Polskiej Kultury? Patrząc na listę ministrów III-j okrągłostołowej to ogarnia rozpacz. Może dwóch – trzech. Tych dwóch obecnych obecnych kirkutowych orłów sokołów…. a ta orlica od klaskania?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra