Polskość

Ze szpetoty w piękno, z piękna w szpetotę

Niektóre słowa, które dzisiaj są wulgarne niegdyś miały zupełnie neutralny wydźwięk. I vice versa. Istnieje wiele przykładów słów, które na przestrzeni stuleci zmieniły swoje znaczenie. Dla uściślenia: mój pierwotny zamysł  dotyczył zaprezentowania słów, które dziś są wulgarne, ale niegdyś miały znaczenie neutralne.

Zamysłu zaniechałem – prof. Jan Miodek mówi nawet o smutnym pejzażu komunikacyjnym Polski. Przy zacytowaniu wszystkich pejzaż komunikacyjny naszego kraju zatopiłby się bezpowrotnie w smutku absolutnym.

„Wulgaryzmy są stare jak świat i nie sposób się od nich uwolnić. Są takie sytuacje życiowe, w których jesteśmy bardzo źli, zdenerwowani czy nawet bezradni. Pewne zjawiska są dla nas ekstremalnie negatywne i kiedy do ich wyrażenia brakuje już normalnych słów, wtedy sięgamy po wulgaryzmy”. Według prof. Miodka posługiwanie się tego typu wyrazami dawało poczucie przynależności do grona osób wtajemniczonych. teraz w Internecie nie ma tabu, nie ma tajemnic.

Internetowy hejt -zwany coraz częściej nienawistnikowaniem – wszechobecny, męczy. Niektórzy nawet usiłują w Internecie przekonywać, że przeklinanie świadczy o naszej inteligencji! Autorzy takiej tezy powołują się na wnioski  amerykańskich naukowców z College of Liberal Arts.

W Internecie ( i w życiu) jest monotonnie – bo już nikogo nie szokuje ciągle powtarzane słowo – niegdysiejsze określenie dziupli, zagłębienia. Dzisiejszy przymiotnik ,,kiepski” ma swoje źródła w wulgarnym określeniu intymnych części ciała kobiety. Obecnie nie ma on nacechowania wulgarnego.

Obelgą było niegdyś – aż do XIX wieku słowo ,,kobieta”, zamiast tego używano słów ,,niewiasta” lub ,,białogłowa”.Bardzo ciekawym przypadkiem jest słowo ,,pie**ć”, które zachowało do dzisiaj to samo znaczenie -czyli pleść głupoty. Jednak aż do XIX wieku miało charakter neutralny – w liście napisanym w 1783 roku użył go Józef Wybicki. Oczywiście są jeszcze inne przykłady, ale na razie poprzestańmy na tych – niedopowiedzenie daję szczątkową iluzję tajemniczości.

To fascynujące w jaki sposób zmienia się język i znaczenie poszczególnych słów. Jednocześnie wulgarne słownictwo nie jest już tabu, ba!, nawet małe dzieci klną jak szewcy. Może dlatego – że przysłowiowych szewców już nie ma… .

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra