Kultura i historia

70. rocznica śmierci działaczki narodowej Aliny Rossman

Jak nieraz pokazała polska historia, działalność patriotyczna w organizacjach narodowych nie była zarezerwowana tylko dla mężczyzn. Oto jeden z takich życiorysów…

Alina Rossman urodziła się 20 grudnia 1905 r. w Warszawie. Uczyła się w Gimnazjum Anny Jakubowskiej w Warszawie, w którym w 1923 r. zdała maturę.

W 1927 r. wyszła za mąż za adwokata Henryka Rossmana, członka Obozu Wielkiej Polski i przyszłego współzałożyciela Obozu Narodowo-Radykalnego. Po jego śmierci w 1937 r. podjęła pracę w sekretariacie głównego pisma ONR „ABC”.

Po wybuchu II wojny światowej. W tym samym czasie rozpoczęła działalność w sekcji kobiecej Organizacji Polskiej, będącej tajną nadbudową polityczną ONR. Przyjęła wówczas pseudonim „Maria”.

W 1940 r. utworzyła kobiecą organizację Orzeł Biały, w ramach której odbywały się wykłady ideowo-wychowawcze i kursy sanitarne. Kobiety z Orła Białego działały potem w Narodowych Siłach Zbrojnych i Służbie Cywilnej Narodu. W 1941 r. nastąpiła zmiana nazwy organizacji na „Wiara i Wola”. WiW miała swoje siatki terenowe w okręgach: warszawskim, kieleckim, częstochowskim i lubelskim.

Po zakończeniu wojny Rossman pozostała w konspiracji, od sierpnia 1945 r. współpracowała z ostatnim Komendantem Głównym NSZ, Stanisławem Kasznicą.

19 marca 1947 r. została aresztowana przez UB, oskarżono ją o członkostwo w OP i NSZ. W czerwcu tego roku ciężko zachorowała w więzieniu. Kilka miesięcy później ze względu na konieczność leczenia klinicznego Naczelna Prokuratura Wojskowa uchyliła areszt tymczasowy, pozostawiając ją pod dozorem organów bezpieczeństwa publicznego.

13 lutego 1948 r. Alina Rossman zmarła w Szpitalu Wolskim w Warszawie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra