Z kraju

Sukces polskich Lasów Państwowych przemilczany przez media i UE!

Już tylko 0,5 proc. brakuje do zrealizowania zaplanowanego do 2020 roku poziomu zalesienia, wyznaczonego przez „Krajowy program zwiększania lesistości” przyjęty w 1997 roku – wynika z przemilczanej przez media informacji przedstawionych przez Ministerstwo Środowiska podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 25 stycznia 2018 roku.

Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Od 2005 r. Agencja Nieruchomości Rolnych znacząco ograniczyła przekazywanie gruntów do zalesień PGL LP, co wraz z ograniczeniami wynikającymi z ustanowienia obszarów sieci Natura 2000 stworzyło realne trudności w realizacji założeń III etapu KZPL na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa. Zakładał on zalesienie w latach 2006-2010 40 tys. ha, czyli po około 8 tys. ha rocznie, a także wykonanie IV etapu KPZL w latach 2011-2020. Łącznie w latach 1995-2010 Lasy Państwowe zalesiły 128 925 ha. Jak informuje dyrekcja Lasów Państwowych, w 2015 r. według danych GUS zalesiono łącznie 2 270 ha gruntów (spadek o około 40% w stosunku do 2014 r.), w tym 755 ha gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym PGL LP zalesiło 748 ha.

Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,5 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,2 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Na koniec 2015 r. powierzchnia lasów w Polsce wynosiła 9 215 tys. ha (wg GUS – stan na dzień 31.12.2015 r.), co odpowiada lesistości 29,5%. Powierzchnia lasów Polski łącznie z gruntami związanymi z gospodarką leśną wynosiła 9 420 tys. ha (stan na dzień 31.12.2015 r.).

Nawałnice nie przeszkodziły

– Nawałnice, które przeszły nad Polską z 11 na 12 sierpnia 2017 r. spustoszyły lasy w kilkudziesięciu nadleśnictwach, głównie na Pomorzu i Kujawach. Wystąpiły one głównie na gruntach będących w zarządzie Skarbu Państwa (Lasy Państwowe), które to w ewidencji gruntów posiadają las i są faktycznie lasem. Grunty do zalesień są to grunty przekazywane przez Agencję Nieruchomości Rolnych lub są to prywatne grunty właścicieli rolnych – gruntów tych dotyczą odrębne przepisy zawarte w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich – tłumaczyła w rozmowie z portalem Prawy.pl Anna Malinowska, rzecznik prasowa Lasów Państwowych, zaznaczając, iż nawałnice w żaden sposób nie mogły przeszkodzić w realizacji założonego planu zalesiania, ponieważ „zalesienie z definicji jest to wprowadzanie roślinności leśnej na grunty nie będące lasem”. – W związku z czym mamy tutaj do czynienia z dwoma odmiennymi sytuacjami – dodała, rozwiewając tym samym wszelkie wątpliwości odnośnie do realizacji założeń KPZL na lata do 2020 roku.

– Lasy, na których doszło do wspomnianej klęski są sukcesywnie uprzątane, przygotowywane i odnawiane (odnowienie to ponowne wprowadzanie roślinności leśnej). Poza tym, widnieją one obecnie i pozostaną w dalszej ewidencji jako las. Zgodnie z Ustawą o lasach właściciel lasu ma obowiązek ponownego wprowadzenia tam roślinności leśnej do 5 lat. Więc nie ma zagrożenia co do dalszej przyszłości tych lasów – dodała, zaznaczając, iż „lasy dotknięte klęską nie są w żaden sposób zagrożone, a dzięki skoordynowanym działaniom Lasów Państwowych, ich wykwalifikowanej kadry i posiadanych środków finansowych już niedługo będzie tam rósł nowy las”.

– Wg założeń KPZL do 2020 roku lesistość Polski ma wynieść 30% a do 2050 roku – 33%. Opierając się na pracach badawczych Instytutu Geodezji i Kartografii (IGiK) przeprowadzonych w 2015 roku na zlecenie DGLP roku, możemy stwierdzić, że ten poziom został już osiągnięty. Pozostało jeszcze tylko odpowiednie zaewidencjonowanie powierzchni lasów prywatnych, co leży w kompetencji starostów – podkreślała.

Co ciekawe ten niewątpliwy sukces polskich Lasów Państwowych nie jest dostrzegany przez Unię Europejską, przedstawiającą Polskę jako kraj niszczący zasoby leśne, w szczególności w odniesieniu do Puszczy Białowieskiej. Wydaje się przy tym zdumiewające, że zdrowa gospodarka leśna (oparta na pozyskiwaniu drewna, ale i zalesianiu) nadal jest przez eurokratów traktowana jako patologia, a unowocześnianie i usprawnianie pozyskiwania drewna – jako zbrodnia na naturze. W podobny sposób podchodzą do sprawy polskojęzyczne media zachodniego kapitału, zupełnie nie dostrzegając tytanicznej pracy zwiększania lesistości lasów.

I nie wydaje się, że przyczyną tego stanu rzeczy jest ignorancja, ponieważ przedstawiciele polskich władz, w tym nieoceniony w sprawach leśnictwa prof. Jan Szyszko wielokrotnie tłumaczyli na forum unijnym zalety polskiej gospodarki leśnej. Wydaje się za to, że ktoś ma ochotę z pomocą eurokratów „położyć łapę” na Lasach Państwowych – raz już próbowano to robić za czasów Donalda Tuska. Wówczas jedynie ostry opór leśników i społeczeństwa polskiego zapobiegł rabunkowi polskich lasów.

Fot. Anna Wiejak

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Lechosław

  13 lutego 2018 at 13:01

  To skandal, że PiS usunął Jana Szyszkę, jednego z najlepszych ministrów, czyżby podkładali się mafii usiłującej ukraść polskie lasy ?
  Szkoda jednak, że Szyszko pozwalał na wprowadzanie GMO tylnymi drzwiami, tego nie rozumiem.

 2. hansje

  13 lutego 2018 at 13:55

  Pytanie j est, czy to jest sukces POLSKICH Lasów Państwowych ?..
  Czy tez może – już ŻYDOWSKICH Lasów Państwowych ?..
  Dopiero wtedy, gdy zostanie nam – maluczkim Gojom objawione – zdecydujemy,
  czy jest to aby na pewno SUKCES…

 3. The Big E

  13 lutego 2018 at 17:24

  Ale jaka jest jakość tych nowych lasów? Bo jeśli to monokultury sosny sadzone tylko po to, by szybko pozyskać surowiec, to posypią się one przy następnej wichurze. Albo korniki zeżrą.

 4. Ra

  13 lutego 2018 at 18:34

  Prosze sie zapoznać z prawdziwą działalnoscią LP.Dzialalnośc LP to nie tylko zalesianie i pozyskiwanie drewna. To mała retencja, ochrona siedlisk a przez to ze lasy są wiekowo zroznicowanie to tez wpowadzanie bioroznorodnosci np. w zaleznosci od wieku lasu przebywaja w nim rozne gatunki ptaków lub rosną różne rosliny. Zeby duzi nie isac. Link do strony LP.https://www.lasy.gov.pl/pl/nasza-praca/hodowla-lasu
  Polecam wpisac jeszcze na YT hasło wilki i niedziwedz. Bardzo ciekawy filmik.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra