Z kraju

Prof. Marek Chodakiewicz o propagandzie

W obliczu globalnej antypolskiej propagandy środowisk żydowskich, warto poznać czym jest propaganda według prof. Marka Chodakiewicza, który opisał to zagadnienie w swoim artykule „To tylko propaganda” opublikowanym na stronach „Tygodnika Solidarność”.

Według prof. Chodakiewicza „propaganda oznacza promowanie dowolnych idei poprzez szerzenie i powtarzanie stale określonych przekazów w formie pisanej, ustnej, obrazkowej, dźwiękowej”.

Zdaniem profesora propaganda „opiera się ona zwykle na manipulacji percepcją, naginaniu rzeczywistości do potrzeb ośrodka tworzącego propagandę”, i polega „na zwracaniu się bezpośrednio do obywateli danego kraju czy regionu ponad głowami ich rządów”.

W opinii prof. Chodakiewicza „najlepszą propagandą jest prawda. Po prostu. Ale nawet prawdę należy czasami odpowiednio opakować. Może być zbyt szokująca, aby przebić się do opinii publicznej. Zawsze jednak stosujący propagandę powinni dokładnie poznać społeczność, do której chcą propagandę skierować. To, co sprawdzi się nad Wisłą, niekoniecznie zadziała nad Potomakiem”.

Zdaniem profesora „łatwiej jest wpływać na określone, konkretne grupy, niż uprawiać propagandę skierowaną na całe społeczeństwa bądź nawet – najambitniej – na ludzkość. Wśród konkretnych grup być może łatwiej jest wpłynąć na osoby wykształcone, poddając je wyrafinowanej obróbce. Mają one bowiem tendencje do uważania się za ekspertów od wszystkiego, bez względu na faktyczną wiedzę o tematach, na które się wypowiadają. Z drugiej strony osoby proste, niewykształcone, potrafią być odporne na wyrafinowaną propagandę, bowiem kierują się tzw. zdrowym rozsądkiem. Jednak na krótką metę mogą łatwiej paść ofiarą prymitywnej propagandy”.

Według profesora Chodakiewicza „powtarzanie prostych haseł to sposób na sukces propagandowy na krótką metę. W dłuższej perspektywie metoda ta prowadzi do zmęczenia materiału przez trywializację przekazu. Ponadto namolne powtarzanie pozwala przeciwnikom znaleźć odtrutki na sloganową repetę”.

Zdaniem profesora „tylko w niektórych przypadkach propaganda opiera się całkowicie na kłamstwie. Tak jest, gdy ośrodek tworzący i szerzący propagandę jest monopolistą, czyli w państwach totalitarnych. Konkurencyjne narracje i ośrodki propagandowe powodują ograniczenie panoszenia się bezczelnego kłamstwa i uciekanie się do subtelniejszych form propagandy”.

W jego opinii „zwykle mamy tu do czynienia z eskalacją przekazu. Najpierw szeptanka, czyli plotki, a potem tzw. fakty prasowe”. Zdaniem profesora Chodakiewicza „czasami nawet w wolnym społeczeństwie wystarczy zadenuncjować przeciwnika, a następnie powtarzać denuncjację przy każdej okazji, do skutku”.

Według profesora „z propagandą można sobie poradzić, o ile człowiek chce przyznać, że taki problem w ogóle istnieje”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Sara

  13 lutego 2018 at 19:11

  REPRYWATYZACJA ODROCZONA NIE DLA DOBRA POLAKÓW A ZE STRACHU PRZED IZRAELEM https://www.youtube.com/watch?v=FaIwGUAPJPY

  • prawo

   13 lutego 2018 at 20:05

   1000 lat i starczy.
   Kto dyskutuje z żydem – ten nie ma piątej klepki.
   Kto słucha żyda – ten skończy marnie.
   Proponuję:
   – polski zarząd w Muzeum Żydów Polskich, Auschwitz, …
   – zero wycieczek z Izraela do odwołania
   – zero kontaktów z ambasadą Izraela aż się uspokoją
   – zapytanie USA (dyskretne) o co im chodzi – czy są naszym sojusznikiem czy wrogiem jak w A.D. 1945 w Jałcie
   – i powtórzę – pełna, sądowa ekshumacja w Jedwabnem z możliwością filmowania przez dziennikarzy z całego świata tak jak Niemcy zrobili w Katyniu

   Co więcej to zaraz ruszy kolejna „akcja”. Wiedzcie, że nie było żadnych „wydarzeń marcowych” tylko stalinowska ustawka która wyprowadziła żydowskich zbrodniarzy do NJC, Londynu, Tel Awiwu jak Wolińska, Morel, Michnik i tysiące podobnych.
   To była żydowska ustawka która przy zakazie wydawania prywatnych paszportów umożliwiła komunistom-stalinowcom wyprowadzenie z PRL tych żydowskich zbrodniarzy.
   NIE BYŁO ŻADNYCH „WYDARZEŃ MARCOWYCH” TYLKO STALINOWSKA USTAWKA.

 2. Źmior

  13 lutego 2018 at 19:47

  Mnie tak się marzy aby jakaś Polska organizacja pozwała rząd USA o odszkodowanie za brak reakcji czyli przyzwolenie na eksterminację narodu Polskiego przez Niemcy w czasie IIWW.

 3. Vagoddindes

  13 lutego 2018 at 19:48

  Co Profesor Jerzy Robert Nowak mówi o kiążcze pt „Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947” Prof. Marka Chodakiewicza
  https://www.youtube.com/watch?v=7bSmHm6e9pw&t=1004s
  Od 8:25 min. do 8:50min.

 4. Art

  13 lutego 2018 at 20:30

  Jerzy robert Nowak ma rację.
  Na temat obecnej i dawniejszej nachalnej propagandy mam swoje zdanie.Otóż,uczciwemu człowiekowi jest najtrudniej się bronić,gdy prawda odwrócona jest o 100%.Np.złodziej,który kradnie mi 100zł krzyknie,że to ja mu kradnę 100zł.Ludzie wokół poprostu rozejdą się,patrząc na nas dwóch i oceniając 50/50.Obecnie tak samo jest w USA (Trump zdradzał kraj współpracując z Putinem przed wyborami)i w Polsce,gdzie wszyscy wiedzą,że obóz w Aushwitz był wybudowany przez Niemców,a do 1942 roku nie było tam ani jednego żyda.Ale już w USA tego nie wie prawie nikt.Tak samo w Izraelu (fałszywa,a raczej parszywa edukacja)i oni nie zdają sobie sprawy,jaką krzywdę wyrządzają swoim dzieciom ucząc ich kłamstwa od zarania.Można by rzec,że ich dzieci kłamstwo sączą z mlekiem matki.Potem ta nauka kłamstwa i nienawiści zamienia się im w mamonę.Czy jest możliwym,aby ta tak niecnie zdobyta mamona nie przyczyniła się kiedyś do zadławienia?Byłem niegdyś w żydowskim domu,staruszek pokazuje mi numer z Aushwitz,rozmawiamy normalnie.Przeżył,ale o Pileckim nie słyszał.Ale już jego córka włącza się do rozmowy zjadliwie,ninawistnie,wychowana w załganej propagandzie.Mówi np.że w całej Europie za pomoc żydom groziła KS.Żaden dowód jej nie przekona.Ojciec protestuje,ale słabo-jest uzależniony od córki.To jest nie do odwrócenia.

 5. Adam

  14 lutego 2018 at 06:36

  Tę propagandę mogły by przeciąć media toruńskie o dużym zasięgu dopuszczając do głosu dr.Ewę Kurek ale jak widać jadą na pasku….

 6. Adam

  14 lutego 2018 at 19:07

  Na dzisiaj anty propagandziści idą siedzieć https://www.youtube.com/watch?v=ERB131F2Q3Q

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra