Polskość

Imperializm rosyjski

Polska jest ofiarą agresji z wielu stron, w tym i ze strony Rosji. Imperializm rosyjski nie ma jednak tylko antypolskiego oblicza, Rosja dąży do zdominowania prawie wszystkich krajów mających nieszczęście z nią graniczyć.

Okazją do poznania zagadnień związanych z rosyjskim imperializmem jest wydana nakładem wydawnictwa Rytm praca „W uścisku Moskwy. Obszar poradziecki” autorstwa Maliny Kaszuby. Autorka uzyskała stopień doktora nauk wojskowych o specjalności bezpieczeństwo międzynarodowe  na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej.

Imperialistyczne dążenia współczesnej Rosji najlepiej oddają słowa Władymira Putina: „rozpad Związku Radzieckiego był wielką geopolityczną katastrofą XX wieku. Dla narodu rosyjskiego był on prawdziwym dramatem”. Rozpad ZSRR oznaczał utratę kontroli Rosji nas 1/4 terytorium  i nad 150 milionami ludzi (nie licząc utraty kontroli nad zniewolonymi przez sowiecką Rosję krajami bloku socjalistycznego).

W wyniku rozpadu ZSRR Rosja straciła kontrole nad terenami nadbałtyckimi (Litwą, Łotwą i Estonią), Azją Środkową (Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem), Kaukazem (Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem), Europą Wschodnią (Ukrainą, Białorusią, Mołdawią). Rozpad ZSRR pokazał słabość ideową, ustrojową i ekonomiczną Rosji.

W wyniku rozpadu ZSRR Rosja przestała być światowym mocarstwem i stała się zależna od zachodu i USA. Rosję najbardziej bolał brak szacunku ze strony Zachodu i ekspansja geopolityczna USA, wynikająca z prozachodnich aspiracji narodów do tej pory zniewolonych przez Rosję.  Rosja uważa  nadal teren byłego ZSRR za swoją strefę wpływów. „Władze rosyjskie są przekonane, że przywództwo Moskwy na obszarze poradzieckim jest niepodzielne oraz bezdyskusyjne i dlatego Rosja ingeruje w politykę państw poradzieckich”. Malina Kaszuba w swojej pracy bardzo dokładnie opisała historie najnowszych relacji Rosji z Zachodem – w tym systematyczne pogarszanie się tych stosunków.

Ideową podstawą dla rosyjskiego imperializmu jest koncepcja „rosyjskiego świata” („Ruskij Mir”) obejmująca nie tylko ludzi narodowości rosyjskiej, ale także „członków innych grup etnicznych, mieszkających na terenie Rosji lub ZSRR, mówiących po rosyjsku i utożsamiających się z rosyjską kultura”. Według tej koncepcji Rosjanie mieszkający poza Rosją muszą  ją wspierać  i propagować w innych krajach rosyjską ideologie, być zapleczem dla rosyjskiego wywiadu i rosyjskiej propagandy.

Ekspansje terytorialną Rosji rozpoczął Iwan Groźny w XVI wieku. W XVIII wieku dzięki pokonaniu Szwedów Rosja zdobyła kontrolę nad Bałtykiem. W XIX wieku Rosja pokonała Francję, dzięki czemu współtworzyła ład w Europie. „Na początku XX wieku Rosja była piątą potęgą przemysłową i największym producentem artykułów rolnych w Europie”. Rewolucja bolszewicka skutecznie zniszczyła rosyjski potencjał gospodarczy, pomimo to Rosjanie uznają komunizm nie za tragedię swojego narodu, ale za część dziedzictwa historycznego z którego są dumni.  ZSRR był największym zwycięzcą II wojny światowej, dzięki czemu powstało sowieckie imperium.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. j-da

  15 lutego 2018 at 22:32

  W przeciwieństwie do imperializmu żydowskiego imperializm rosyjski, jak dotąd, nie zgłasza do nas żądań finansowych, niczego nam nie prywatyzuje ani reprywatyzuje, nie domaga się uzgodnień naszych aktów prawnych, nie wciska nam swoich mediów, doradców i rewizorów…..czyli zachowuje się, jak nigdy dotąd, nad wyraz poprawnie

  • Jan Bodakowski

   16 lutego 2018 at 07:39

   Niestety pisze Pan nie prawdę. Rosja publicznie domagała się od Polski zaprzestania pisania prawdy o komunistycznych zbrodniach (zresztą Rosja i Izrael oficjalnie prowadzą wspólną pro sowiecką politykę historyczna), przeciwstawiała się integracji Polski z NATO, była przeciwna obecności wojsk naszych sojuszników w naszym kraju, blokowała dostęp do polskich portów swoim gazociągiem, narzucała Polsce wyższe ceny za gaz, wspierała w Polsce swoja polityczną agenturę. I oczywiści działała za pośrednictwem swojej agentury, wszyscy wiedzą że antypolskie pro żydowskie ośrodki są finansowane przez Rosjan. Rosja działa jak Żydzi, i jest sojusznikiem Izraela.

   • stary

    16 lutego 2018 at 10:51

    „była przeciwna obecności wojsk naszych sojuszników w naszym kraju” -bzdura, to nie są wojska sojuszników tylko wojska okupantów. Są to wojska sojuszników Izraela. Chyba, że Pan jesteś nie nasz. No wtedy to są wojska waszych sojuszników. Bo to dzisiaj różnie jest, np niejaki Daniels zadeklarował, że jest członkiem rodziny Radia Maryja, no to ja się z tej rodzinki wypisałem.
    Po drugie, to nie Rosja dostęp do polskich portów. To debile z polskich władz chciały narzucić Rosji aby prowadziła rurociąg „dookoła świata” przez Gruzję i Ukrainę. Zamiast zarabiać na tranzycie mamy ograniczony dostęp do portów.
    Panie! Doucz się, doczytaj a nie pieprzysz dyrdymały

    • Tomek

     16 lutego 2018 at 16:31

     Piękny przykład, jak żydowskie fobie rzucają się niektórym ludziom na czerep. Nieważne, że ktoś jest naszym sojusznikiem, ważne że jest sojusznikiem Izraela…. (swoją drogą, stary powinien douczyć się, jeśli wydaje mu się że kraje NATO inne niż USA to akurat takie za Izraelem są). Co mnie interesuje, czy jakiś kraj wspiera interesy jakiegoś kraju na Bliskim Wschodzie? Interesuje mnie, czy polski interes jest wspierany. Nareszcie się wreszcie myśleć po polsku, naszą rację stanu stawiać na pierwszym miejscu, a nie klepać dyrdymały o kolacji u Danielsa.

   • z-k

    16 lutego 2018 at 11:32

    Istotnie, to nie są ministranci. Rosja załatwiła z naszymi zaprzańcami (pewno za łapówkę) zawyżone ceny gazu i wspiera agenturę bo takie jest życie. Nie chce NATO u swoich granic bo to poważny kraj i dlaczego mieliby chcieć mieć wrogiego sąsiada?. Gdy ma w tym interes to współpracuje także z Izraelem . My nie prowadzimy propolskiej polityki zagranicznej tylko prożydowską lub propruską lub żydoamerykańską a przykładem jest morski gazociąg który sprawiliśmy sobie sami w imię ukraińskich interesów chachmęciarskiej międzynarodówki. O komunistycznych zbrodniach pisze się w Rosji dużo bo Rosja była największą ofiarą komunizmu. Nie sądzę by Rosja finansowała „antypolskie pro żydowskie ośrodki” Nie ma takiej potrzeby, proszę nie rżnąć głupa. Doskonale Pan wie, że są one finansowane przez podatników polskich

    • stary

     16 lutego 2018 at 13:31

     I niech Pan Bodakowski napisze przez kogo on sam jest finansowany

   • ZenKa

    16 lutego 2018 at 16:54

    Tak ma Pan racie w 100% Panie Bodakowski a ,,ci” co tak poniżej zaprzeczają to pomylili portale bo to nie jest portal ,,jaskiniowców -[czytaj; lewaków”] i albo sa nie douczeni lub ,,pożyteczni idioci” co na jedno wychodzi ???

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra