Z kraju

Policja zajmie się nielegalną budową pomnika członków UPA w Koniuszy

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci budowy jesienią 2017 roku w Koniuszy (gmina Fredropol) nielegalnego upamiętnienia członków UPA złożył do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu dr hab. Andrzej Zapałowski.

„Z uwagi na to, iż jest to teren objęty opieką konserwatorską należy się w tej sprawie zwrócić także do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu o opinię. Teren ten znajduje się pod opieka miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Nadmieniam, iż około 2000 roku w tym miejscu wybudowała nielegalny kopiec ku czci UPA grupa znana częściowo z nazwiska oraz ze zdjęcia. W załączeniu zdjęcia osób przyznających się do budowy nielegalnego upamiętnienia w 2000 roku” napisał dr hab. Zapałowski w złożonym na Policji uzasadnieniu.

Wcześniej dr hab. Andrzej Zapałowski przejrzał kilka roczników „Вісник Закерзоння”, co po polsku brzmi „Wieści z Zakerzonia” wydawanego przed laty (2000-2002) w Przemyślu przez Związek Ukraińców. W jednym z tekstów z numeru nr 5-6/2000 pt. „Z pamiętnika „młodego nacjonalisty” (s.36) znajdują się zdjęcia i opis z budowy upamiętnień ku czci UPA w Koniuszy (w środku redaktor naczelny tego periodyku).

„Oczywiście Policja nigdy się tym nie zainteresowała i przez lata „szukano” kto buduje nielegalne upamiętnienia. W niektórych numerach już wtedy mnie atakowano (m.in. autor artykułu w nr 3/2000 pod tytułem „Обличчя правди”)” stwierdził dr hab. Zapałowski na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. warszawiANKA

  18 lutego 2018 at 11:15

  Brawa dla Pana dr Andrzeja Zapałowskiego!

 2. Soroka

  18 lutego 2018 at 11:19

  Stawianie pomników ludobójcom jest pochwalaniem zbrodniczych organizacji i jest na równi w swym przestępstwie z obchodzeniem urodzin Hitlera.
  Jakoś nigdzie nie widzę świętego oburzenia.

 3. Wołyń1943

  18 lutego 2018 at 11:42

  Właśnie do tego jest potrzebna nowelizacja ustawy o IPN. Każdą taką upowską samowolę należy odnotować i żądać od stosownych władz natychmiastowego usunięcia, a rachunkiem obciążyć ZUwP lub ambasadę Ukrainy!

 4. finka

  18 lutego 2018 at 17:04

  Dlaczego to jeszcze stoi, żadnych pomników rzeźnikom Polaków stawiać w Polsce nie wolno!

 5. Ada

  26 lutego 2018 at 12:56

  Witam polecam serwis skrzkyń biegów we Wrocławiu http://autoraffi.pl bardzo fajne chłopaki i atrakcyjne ceny

 6. sneik

  16 marca 2018 at 12:57

  A tam w koło Przemyśla mieszkają same pastuchy banderowskie że to ścierwo tam jeszcze stoi? Trzeba to rozjebać jak najszybciej

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra