Kultura i historia

10 lat temu zmarła ppor. Ruta Czaplińska ps. „Ewa”

W czasie okupacji niemieckiej walczyła w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie była szefem łączności w komendzie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Oskarżona o szpiegostwo i próbę obalenia ustroju spędziła dziesięć lat w stalinowskim więzieniu.

Ruta Czaplińska urodziła się 10 września 1918 r. w Janowicach k. Kazimierza Dolnego na Lubelszczyźnie. W 1937 r. zdała maturę w Toruniu i rozpoczęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym samym czasie ukończyła też kurs radiotechniki i radiotelegrafii.

W styczniu 1942 r. rozpoczęła działalność podziemną w Armii Krajowej. W ostatnich latach wojny opiekowała się majątkiem rodzinnym, który po reformie rolnej został jej odebrany. W marcu 1945 r. przeniosła się do Łodzi, gdzie podjęła studia w tamtejszym oddziale Szkoły Głównej Handlowej.

Po wojnie walczyła w podziemiu antykomunistycznym. Jako członek Komendy Głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod pseudonimem „Ewa” stała na czele Wydziału Łączności.

Wiosną 1946 r. Urząd Bezpieczeństwa rozbił Komendę Główną NZW. Czaplicka została aresztowana 5 kwietnia w Łodzi pod zarzutem szpiegostwa i próby obalenia ustroju. Po trwającym ponad półtora roku śledztwie, w listopadzie 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał ją na karę 10 lat pozbawienia wolności. Wyrok odsiadywała w więzieniach na Mokotowie, w bydgoskim Fordonie i Inowrocławiu. Na wolność wyszła w kwietniu 1956 r.

Rozpoczęła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego, które kontynuowała we Wrocławiu na tamtejszym uniwersytecie. Pracowała w administracji Instytutu Matematycznego PAN oraz jako starszy redaktor i tłumacz w wydawnictwie Politechniki Wrocławskiej.

Działała w licznych organizacjach społecznych. W latach 1981-1985 zaangażowała się w pracę Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego we Wrocławiu. Należała do środowiska „Fordonianek” zgrupowanego w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, a także do Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”, Klubu Inteligencji Katolickiej i Związku Inwalidów Wojennych.

Publikowała na łamach pism, m.in. „Nike”, „Więź”, „Niepodległość i Pamięć” i „W drodze”. Jej teksty pojawiły również się w książkach „Przeciwko złu. Wiersze i piosenki więzienne 1944-1956” oraz „Zawołać po imieniu. Księga kobiet – więźniów politycznych 1944-1958”. W 2004 r. wrocławski IPN wydał jej książkę „Z archiwum pamięci… 3653 więzienne dni”, będącą zapisem wspomnień z pobytu w ubeckich więzieniach.

W listopadzie 2007 r., za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność kombatancką i społeczną, została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ruta Czaplińska zmarła we Wrocławiu 22 lutego 2008 r. w wieku 90 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Źródło i fot.: ipn.gov.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra