Z zagranicy

Historyczna wypowiedź Prezydenta Andrzeja Dudy odczytana w Hucie Pieniackiej

To pierwsza taka wypowiedź głowy państwa polskiego – w liście z okazji obchodów 74. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej Andrzej Duda nazwał po imieniu ludobójstwo dokonane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów kolaborujących z III Rzeszą Niemiecką. Publikujemy go w całości.

Panie i Panowie!

Spotykają się Państwo dzisiaj w miejscu, które 74 lata temu – w ciągu jednego dnia – z dużej, tętniącej życiem wsi zostało zamienione w martwe pustkowie. Zbrodnia ludobójstwa,
popełniona tutaj przez ukraińskich żołnierzy i policjantów na służbie hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińskich nacjonalistów przyniosła zagładę około tysiąca ludzi: polskich mieszkańców Huty Pieniackiej oraz ukrywanych przez nich Żydów i uciekinierów z innych miejscowości Wołynia i Podola.

W imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla męczeństwa ofiar. Ich niewinna śmierć, zadana jedynie dlatego, że byli Polakami, przeraża ogromem okrucieństwa.

Zarosły zgliszcza ich domostw i zbiorowe mogiły, ale pamięć o rzezi trwa i wciąż jest bolesną raną w polskiej duszy. Nie wolno nam o niej zapomnieć, nie wolno odwracać od niej oczu. My, współcześni Polacy, jesteśmy to winni naszym wymordowanym rodakom. Ale jest to też nasz obowiązek wobec potomnych: pamiętać i wyciągać wnioski.

Pamięć o dokonanej tutaj rzezi niesie także zobowiązanie, by przyszłość opierać na solidnym fundamencie prawdy, nie zaś na fałszu, zapomnieniu, wyparciu. My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami. Uważamy, że nasze narody potrzebują siebie nawzajem, aby oba nasze państwa były silne i bezpieczne. I dlatego potrzebujemy też pamięci i prawdy o tym, co zdarzyło się tutaj 28 lutego 1944 roku – aby nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło i aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu.

Źródło: Prezydent.pl

Fot. Prezydent.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. ja-da

  25 lutego 2018 at 22:17

  Cholera. To niespodzianka. Nareszcie. Tylko niechże panu panie Prezydencie żadne czerepachy, vel grajewskie, kowale i tymy nie wmówią potrzeby przeprosin i dalszego futrowania naszymi pieniędzmi tej banderowsko-faszystowskiej bandy żydo-oligarchów.

 2. marju73

  25 lutego 2018 at 22:22

  Cytat z książki pana Stanisława Krajskiego „Masoneria polska 2017.W centrum wydarzeń”.
  Gdy Andrzej Duda został wybrany na prezydenta Polski rozdzwonił się mòj telefon.Dzwonili świeccy i kapłani.Cieszyli się, że wreszcie Polak i katolik został prezydentem Polski.Milczałem i się dziwiłem.Pomyślałem sobie wreszcie: jakie wielkie jest zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego i jak bardzo na odbiòr czegoś czy kogoś wpływają nie obiektywne fakty , ale nadzieję i marzenia.Przecież już w trakcie kampanii wyborczej (ale ròwnież przed nią) Andrzej Duda prezentował opinie ktòre dla każdego zdrowo myślącego człowieka powinny być dowodem na to że to nie jest „nasz człowiek””.
  Potem następują ciekawe rozdziały.
  1.Andrzej Duda wobec in vitro.
  2.Prezydent wobec homoseksualizmu.
  3.Prezydent wobec zabijania dzieci nienarodzonych.
  4.W jakimsposòb Duda rozumie władzę polityczną.
  5.Andrzej Duda i Unia Wolności.
  6.Andrzej Duda i pogrom kielecki.
  7.Duda na posiedzeniu Knesetu w Krakowie.
  8.Prezydent wobec Radia Maryja i protestantyzmu.
  9.Prezydent i Krzyż pod Pałacem Prezydenckim.
  10.Kim jest Andrzej Duda?

  • kibol

   26 lutego 2018 at 01:44

   Ale strusia robi fajnego, no nie?

  • WJTK

   26 lutego 2018 at 02:00

   I niby co wynika z tego tytułu oraz poszczególnych tytułów rozdziałów przywołanej tu książki? Jakie były konkretne wypowiedzi ówczesnego kandydata na prezydenta? Czy na pewno były bulwersujące? Otóż nie. Czy dobrym prezydentem RP byłby tylko taki, który ignorowałby część obywateli, bo mają inne poglądy, albo wyznają inną wiarę niż np. on sam ? Przecież Polska to kraj z długą tradycją tolerancji, a nie KRLD. A propos Ukrainy. Mam nadzieję, że obecne nasze władze wreszcie się zorientowały, iż stosunek probanderowskich Ukraińców do Polaków jest wyjątkowo cyniczny i że nie wszystko co podaje ichniejsza bezpieka (np. sugerująca, że pomnik polskich ofiar w Hucie Pieniackiej wysadzili jacyś nieznani … rosyjscy prowokatorzy) jest prawdziwe, nawet jak to powtarza z zacietrzewieniem propagandystka tvp niejaka Stepan.

  • msn wiadomosci

   26 lutego 2018 at 08:40

   Jan Olszewski: Bandera nie miał nic wspólnego ze zbrodnią wołyńską.

   • Czarek

    26 lutego 2018 at 08:52

    Jan Olszewski przyznał się kiedyś, że jest masonem. I jemu wierzycie???

    • WJTK

     26 lutego 2018 at 22:29

     I co z tego, że był. Kto się trochę interesuje historią Polski to wie, że w okresie zniewolenia (np. zabory, komunizm) wielu Polaków musiało się spotykać potajemnie. Jan Olszewski to uczciwy człowiek, więc odp… się od niego. On jako jedyny, na procesie toruńskim, miał odwagę oskarżać morderców ks. Jerzego, a wiadomo, jakie to były czasy.

     • WJTK

      26 lutego 2018 at 22:52

      Niestety, po przeczytaniu artykułu „Jan Olszewski wybiela Banderę” nie broniłbym go już tak bardzo, w związku z jego, niezrozumiałą dla mnie, obroną Bandery.

   • jacek44

    26 lutego 2018 at 21:21

    Hitler też nikogo osobiście nie zabił

  • Czarek

   26 lutego 2018 at 08:58

   P-rezydent wypisuje LIST (nie stać go SAMEMU wziąć udział w uroczystościach (woli jechać na narty), a TAM Ukraińcy czczą pamięć pomorodowanych Ukraińców przez – m. in. Polaków). A nasze „kundle” polskojęzyczne CICHO SIEDZĄ!!! Gdzie MSZ, gdzie ambasador PIEKŁO??? Gdzie POLSKA FUNDACJA NARODOWA, która ma DBAĆ O DOBRE IMIĘ POLSKI W ŚWIECIE? Widzicie to ZAKŁAMANIE rządzących nami? Gdzie oni mają honor??? Nie mają go!

   • Barbara

    26 lutego 2018 at 13:34

    100/100

 3. finka

  25 lutego 2018 at 22:40

  PAD chyba usiłuje zapracować na poparcie ws. zmiany Konstytucji, ale ten facet nie nadaje się na prezydenta, żałuję, ze na niego głosowałam wybierając mniejsze zło.

 4. Robert

  26 lutego 2018 at 08:27

  Razsjerdziłsja nam ataman,grubo pojechał i zostawił kupę kasy

 5. Stanley

  26 lutego 2018 at 08:45

  ano właśnie , list napisał, ale 100 mln rocznie, ( może więcej) wysyła na wsparcie tym neobanderowcom i zaprasa całe miliony do Polski. Upaina nie odbiera naszych towarów i jawnie popera banderę i jego ideologię. Prezydent powinien natychmiast:
  – wstrzymać tam wszelka pomoc.
  – przestać finansować ta karykaturę Państwa
  – rozwiązać wszelkie organizacje upaińskie żerujące na polskich podatnikach, wysłać na upainę niejakiego Tymę, Kowala i Onyszkiewicza i kilku zadomowionych piewców badneryzmu
  – odesłać z powrotem Upaińców pracującycych w Polsce
  – odwołać pana Piekło i uszczelnić granicę

  to absolutna konieczność

 6. Bojący się przytakiwacz Duda to POTRÓJNY gracz karierowicz !

  26 lutego 2018 at 09:33

  Dobrze że ten tchórz Duda przestał się w końcu BAĆ dzisiaj tych bezczelnych ukrów banderowców, ale gdzie był wcześniej i dlaczego WCZEŚNIEJ bał się Duda i ten neo-banderowski gang PiS postawić zapór fałszowi ukraińskiemu ?
  Ukry ZAWSZE biologicznie nie nawidzili Polaków, a jak natrafiła się okazja bezkarności dla ukrainca to zawsze zabijali Polaków, aby bezprawnie przywłaszczyć sobie majątek tych przez nich brutalnie zamordowanych Polaków. Orócz Wołynia tak też było na polskim Podkarpaciu po 1945 roku, dlatego słusznie przeprowadzono akcje „Wisła”.
  Rodziny wszystkich Polaków z Kresów, których ukraińcy zamordowali na Wołyniu i innych POLSKICH ziemia na obecnej tzw. „ukrainy” powinni jak najpilniej przystąpić mających w rezultacie ZWRÓCENIE majątków zagarniętych przez ukrańców, a rząd jeśli jest „polski” w III RP to KIEDY zacznie pomagać tym poszkodowanym rodzinom w ODZYSKANIU ziemie i majątków zagarniętych na Wołyniu przez ukraińców po zabiciu Polaków.
  Poszkodowane oraz OBRABOWANE Polskie rodziny przez ukrainców na Wołyniu też powinny zacząć sadzić tzw. „państwo ukraina” w sądach międzynarodowych w Hadze o ZWROT majątków od „rządu ukrainy” z Kijowa który oficjalnie się PODAJE, że jest kontynuacją oraz spadkobiercą banderowców morderców OUN-UPA !!!

 7. Zenon

  26 lutego 2018 at 12:43

  Pierwsze wystąpienie Dudy na poziomie.Jednak totalna krytyka przyniosła efekt.

  • kibol

   26 lutego 2018 at 12:47

   Wg rozdzielnika NSZ – to najlepsze jest 20 kijów na gołą d…. bez zastanawiania. Po tygodniu poprawka i tak aż do skutku. Aż zmądrzeje.

   • WJTK

    26 lutego 2018 at 21:18

    Czy mógłbyś zdradzić ile kijów tygodniowo brała twoja kibolska goła d…a, by osiągnąć tak wyjątkową mądrość.

 8. m

  26 lutego 2018 at 20:23

  Czy z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mogę mieć nadzieję na podobny w tonie list do Żydów?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra