Z kraju

Kompromitacja Nowoczesnej – w projekcie uchwały potępiającej totalitaryzmy sugerowała, że za niemieckie obozy zagłady odpowiadają Polacy!

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pracowała we wtorek nad projektem uchwały w sprawie potępienia nazizmu, faszyzmu i komunizmu autorstwa posłów z ugrupowania Nowoczesna. W przedłożonym projekcie znalazł się zapis, który w trakcie prac uległ jednak znaczącym zmianom, a którego pierwotną wersję można było zrozumieć jako sugestię, iż to Polacy odpowiadają za zbrodnie dokonywane w niemieckich nazistowskich obozach zagłady na ziemiach okupowanej w czasie II wojny światowej Polski.

„Wiek XX pokazał Europie i całemu światu, do czego prowadzą systemy totalitarne, dające przyzwolenie na rozwój nienawiści wobec poszczególnych grup narodowościowych lub społecznych. Uznanie wyższości jednych nad innymi i podporządkowanie państwa prymitywnej ideologii doprowadziło do narodzin komunizmu i faszyzmu, a także najokrutniejszej i najbardziej zdegenerowanej jego wersji – nazimu. Tragicznym symbolem tego ostatniego jest Holokaust, który odebrał życie 6 milionów ludzi. My Polacy powinniśmy najlepiej o tym wiedzieć, gdyż wielkie nazistowskie fabryki śmierci znajdowały się na okupowanych ziemiach polskich, a setki tysięcy naszych rodaków zostało wywiezionych poza granice kraju” napisali posłowie Nowoczesnej. Pod adresem tego fragmentu posypały się liczne słowa krytyki.

– To oznaczałoby, w takim kształcie, że za te fabryki śmierci odpowiadają Polacy. To jest niedopuszczalne – mówił poseł Józef Brynkus (Kukiz’15). – Jeżeli taką uchwałę dość delikatną się przyjmuje, to trzeba wyważyć każde słowo, żeby nikogo nie urazić – zauważył, dodając, iż wnioskodawcy nie mają kontaktu z rzeczywistością edukacyjną. Odniósł się tym samym do innego zawartego w uchwale fragmentu, będącego apelem do Rady Ministrów, „o włączenie do programów edukacyjnych i informacyjnych działań mających na celu szerzenie wiedzy o tragicznych konsekwencjach nazizmu, faszyzmu i komunizmu”.
Po dłuższej dyskusji Komisja przyjęła poprawkę posła Dariusza Piontkowskiego wspartą przez posła Roberta Winnickiego, który nadawał kontrowersyjnemu fragmentowi brzmienie: „Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne, w których mordowano Polaków, Żydów, Romów oraz przedstawicieli innych narodów zostały zlokalizowane również na okupowanych ziemiach polskich”.

Dokonano jeszcze kilku innych, znaczących poprawek, po czym projekt przyjęto do dalszego procedowania. Już po głosowaniu nad projektem i wyznaczeniu posła sprawozdawcy jeden z posłów z Nowoczesnej oświadczył, że przyjęta po poprawkach treść uchwały tak dalece odbiega od pierwotnej wersji, że jego ugrupowanie rozważy możliwość wycofania uchwały.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Robert K

  27 lutego 2018 at 17:16

  przepraszam bardzo, to co w takim razie jeszcze tam robi Nowoczesna? Przeciez placa za to Polacy? Wiadomo ze ktos kto sadzi ze za obozy zaglady odpowiadaja Polacy; nie jest Polakiem albo jest niesprawny umyslowo i trzeba go leczyc. Ludzie obudzcie sie!!!!

 2. klioes vel pislamista

  27 lutego 2018 at 17:46

  Dlaczego więcej jest napadów?…
  dedykuję banicie z ndia.pl
  .
  Dlaczego więcej jest napadów?
  Od lat dwudziestu jest islamski
  Burmistrz Londynu. Więc sąsiadów
  Zwyczaj być nie powinien chamski!
  .
  A jednak bomby wybuchają,
  Ktoś kobiet coraz więcej gwałci.
  Auta w przechodniów wciąż wjeżdżają
  A lud chemicznie źle się kształci.
  .
  (W ramach kształcenia kwas wylewa.
  Dziwnie bo ciągle na kobiety!)
  Rośnie przestępczość… Skąd, cholewa?!
  Nikt nie domyśla się niestety.
  .
  Różne teorie ludzie różni
  Snują: globociep (w eko-ramach),
  Polska (Polacy są tak próżni…
  I na Trybunał robią ZAMACH!!!),
  .
  Za krótkie rządy Sadiq Khana,
  Za mało jeszcze imigrantów…?
  Kiedyś odpowiedź będzie znana!
  Lecz na badania trzeba grantów…
  .
  Na razie proste rozwiązania
  Mogą poprawić sytuację:
  Majtki-niegwałtki i ubrania,
  Co usuwają prowokacje…
  .
  Opaski też by się przydały:
  „Nie życzę sobie być zgwałconą.”
  No i policja… procent mały
  Zbyt imigrantów zatrudniono!
  .
  Nabór też gejów pomóc może.
  (Banita rację wielką miał tu!)
  Policjant każdy po otworze
  Da… i obędzie się bez gwałtu!

 3. frate

  27 lutego 2018 at 17:49

  Zdelegalizować tą przestępczą organizacje!!! Co taka antypolska organizacja jeszcze robi w knesejmnie??? Nowoczesna aborcyjna faszystowska kurw..a z tłustym lewicowym prosiakiem na czele!!! Wstyd i hańba dla Polski! Zdelegalizować ją póki jeszcze nam wstydu za granicą nie narobiła!!!

  • msn wiadomosci

   27 lutego 2018 at 18:46

   Chcieli podpalić budynek Towarzystwa Węgrów Zakarpackich. Trzech Polaków zatrzymanych.

 4. Agyt

  27 lutego 2018 at 19:48

 5. Bo

  27 lutego 2018 at 20:10

  Pan Winnicki, jego Partia Ruch Narodowy i dzialacze RN maja moj glos w nastepnych wyborach do Sejmu i prezydenckich.

 6. Statystyczny

  27 lutego 2018 at 20:42

  Wykreślić to obce czerwone bydlo z rejestru polskich partii politycznych !!!,oni nie maja nic wspólnego z Polska,to samo dotyczy bandziorów z antypolskiej PO-PSL,to sa obcy z obcej wrogiej cywilizacji!!!

 7. sneik

  27 lutego 2018 at 21:33

  Te jebane skurwysyny folksdojcze z N to same szumowiny i tępaki

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra