Kultura i historia

10 lat temu zmarł Witold Staniszkis

28 lutego 2008 r. odszedł narodowy senior Witold Staniszkis – sygnatariusz deklaracji założycielskiej Obozu Narodowo-Radykalnego, działacz RNR „Falangi”. Zdobyte przed wojną wykształcenie wykorzystał, pracując przy odbudowie portu w Gdyni.

Urodził się 4 października 1908 r. w Krakowie. Był synem wybitnego polityka endecji, prof. Witolda Teofila Staniszkisa. Ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a następnie Politechnikę Warszawską, zdobywając tytuł zawodowy inżyniera hydrotechnika.

Przed wojną należał do Związku Akademickiego Młodzieży Wszechpolskiej oraz był członkiem Oddziału Akademickiego Obozu Wielkiej Polski. W kwietniu 1934 r. złożył swój podpis pod deklaracją założycielską Obozu Narodowo-Radykalnego.

Po jego rozpadzie wstąpił do Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga” Bolesława Piaseckiego. Od 1937 r. był jego zastępcą oraz kierownikiem wydziału organizacyjnego. W marcu 1939 r. został wydawcą miesięcznika „Wielka Polska”.

Brał udział w kampanii wrześniowej, w czasie niemieckiej okupacji należał do konspiracyjnej Konfederacji Narodu.

Po 1945 r. był zaangażowany się w odbudowę portów bałtyckich. Napisał szereg fachowych tekstów w periodykach dotyczących tej dziedziny. Pracował w gdańskim Biurze Odbudowy Portów, zostając naczelnikiem Kierownictwa Robót. Pod jego kierownictwem pracowało ponad 1400 robotników, odbudowujących port w Gdańsku. Opracował też plan odbudowy portu w Szczecinie.

W 1948 r. aresztowany na podstawie donosu, był więziony przez prawie dwa lata za działalność w przedwojennym ruchu narodowym. Po wyjściu na wolność wrócił do Warszawy i zajął się pracą naukową. Uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Był m.in. wykładowcą na Politechnice Białostockiej. Przez długie lata pracował w resortowym Instytucie Budownictwa.

Po 1989 r. zaangażował się w odbudowę ruchu narodowego. Na zjeździe założycielskim Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego w 1992 r. został wiceprzewodniczącym Rady Politycznej. Funkcję tę pełnił do 1999 r., kiedy to nastąpiło połączenie SN-D i Stronnictwa Narodowego. Był także członkiem założycielem Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego.

Z czasem wycofał się z życia politycznego. Zmarł 28 lutego 2008 r., został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra