Z kraju

Fotorelacja z aresztu na Rakowieckiej. Zobacz jak wygląda przyszłe Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Jak informuje IPN „wystawę „Dowody Zbrodni” można oglądać od 1 marca (od godz. 18:00) w dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37 – miejscu kaźni wielu polskich bohaterów. Zostaną tam udostępnione przedmioty odnalezione podczas prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2107 na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie”.

W zaproszeniu na wystawę IPN przytoczył fragment artykułu prof. Anny Drążkowskiej, konsultanta wystawy, konserwatora zabytków na łamach którego autorka poinformowała, że na wystawie są „guziki, okulary, medaliki, krzyżyki, obuwie, paski, maleńkie fragmenty odzieży i mundurów. Są to drobiazgi, które ofiary miały przy sobie podczas aresztowania, w więzieniu i podczas przesłuchań. Towarzyszyły im w chwili śmierci… i wraz z nimi spoczęły w mogiłach. Były jak niemi przyjaciele niedoli.

Przedmioty z ich przeszłości. Przypominały im świat spoza więziennych murów. Oprawcy zasypali je ziemią wraz z ciałami, licząc na to, że nigdy nie zostaną odnalezione. A jednak po latach je odkryto i milczące do tej pory przedmioty nagle przemówiły – świadcząc o okrutnej zbrodni”.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk podczas briefingu prasowego w murach byłego mokotowskiego więzienia, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, stwierdził, że „to w tych celach [nasi bohaterowie] przebywali przed śmiercią. Dziś pamięć o nich powraca poprzez artefakty”

„Jak podkreślił prof. Szwagrzyk,
który od lat kieruje poszukiwaniami i ekshumacjami polskich bohaterów, wystawa „Dowody Zbrodni” daje szczególną „możliwość dotknięcia historii w sposób bardzo osobisty””.

IPN informuje, że „ekspozycję skonstruowano w taki sposób, aby ukazać strukturę zbrodni, system mordów sądowych i sprawców – sędziów, prokuratorów i katów. Zaprezentowano m.in. kopie protokołów wykonania kary śmierci, a także relacje oraz wizerunki komunistycznych zbrodniarzy. Dowodami zbrodni są naboje odnalezione w dołach śmierci na warszawskiej „Łączce””.

Według informacji IPN „zwiedzający wystawę mają możliwość nie tylko zapoznania się z tragicznymi losami więźniów aresztu MBP przy ul. Rakowieckiej oraz działaniami komunistów w celu zacierania śladów po zbrodniach; ekspozycja przybliża także historię poszukiwań szczątków ofiar totalitaryzmów, wzbogaconą fotografiami oraz wypowiedziami badaczy i wolontariuszy”.for. Autor

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Soplica

    1 marca 2018 at 11:38

    Cześć ich pamięci! Oby Bóg przyjął ich „ofiarę” jako przejaw miłości do prawdy i wolności a pamięć o nich niech nie zaginie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra