Polskość

Naukowcy przeciw rolnikom (komentarz prezesa SPiR SWOJAK do listu otwartego naukowców przeciwko branży futerkowej)

Jednym z najgorszych pokoleń w dziejach Okcydentu było bez wątpienia pokolenie roku ’68. Niestety, ta generacja nadal funkcjonuje w głównym nurcie życia politycznego i społecznego, przez co cały czas posiada możliwości organizacyjne pozwalające na niszczenie Europy. Ostatnim dokonaniem tego postępowego pokolenia, na naszym rodzimym gruncie, jest list otwarty 130 naukowców, którzy postulują zlikwidowanie branży futrzarskiej.

Po przeczytaniu tej korespondencji od razu rzuca się w oczy dwie kwestie. To pismo jest, po pierwsze, pełne banalnych argumentów oraz, po drugie, jest przepełnione komunistyczną zawiścią względem przedsiębiorców, względem ciężko pracujących rolników. Inaczej tego nazwać nie sposób. Biorąc do ręki takie zapiski, można odnieść wrażenie, że są one dziełem dzieci, a nie dorosłych oraz poważnych ludzi. Przyjrzyjmy się jednak dokładnie poszczególnym oskarżeniom, które zostały zawarte przez „przedstawicieli nauki”:

1. W fermach przetrzymywane są drapieżniki posiadające instynkt terytorialny.

A czy domowe koty przetrzymywane w małych betonowych mieszkaniach nie są drapieżnikami? A czy chomik w klatce nie odczuwa zewu natury? A czy rybka w akwarium nie posiada w serduszku tęsknoty do morza? A czy tygrys w zoo nie ma ochoty na polowanie w dżungli? A czy kury nie wolą hasać sobie po łące skubiąc dżdżownice zamiast być stłoczone na jakieś hali produkcyjnej? A czy kanarek nie chce rozerwać stalowych drutów klatki, by wreszcie wzbić się w przestworza? Wszystkie zwierzęta posiadają jakąś formę instynktu terytorialnego, więc ten argument nie posiada żadnej, ale to żadnej zasadności.

Po to prowadzimy prace hodowlane, jako ludzkość, od setek lat, aby udomowić zwierzęta, aby ten instynkt ograniczyć bądź zabić. Te same prace hodowlane stosujemy również względem zwierząt futerkowych, więc nie mogą być one zakazane bez popadania w absurd. Równie dobrze moglibyśmy czynić zarzuty naszym odległym przodkom za to, że zamienili wilka w psa bądź dzika w świnię poprzez odpowiednio prowadzony chów.

2. Fermy zwierząt futerkowych oznaczają cierpienie

Ckliwi zwolennicy humanitaryzmu mówią, że biedne liski cierpią w klatkach, a cierpienie jest czymś niedopuszczalnym. W tym rozumowaniu widać pewien utopizm. Konstrukcja całego świata zawsze opierała się na cierpieniu i będzie również w przyszłości opierać się na cierpieniu. Człowiek może rozdzierać szaty, może stanąć na głowie, lecz nigdy nie zmieni praw rządzących naukami ścisłymi. Weźmy pod uwagę kilka przykładów: Wyobraźmy sobie postępowego profesora filozofii, który na drodze swoich rozważań stwierdził: „Rzeczywistość obiektywna nie istnieje”. Może on z łatwością sfalsyfikować swoje poglądy. Wystarczy, że położy rękę na rozgrzanej do czerwoności patelni. Ból jest w stanie szybko nauczyć rozumu wszystkich: od dzieci po dorosłych. W społeczeństwie łatwo znajdziemy takie jednostki, które cierpią wtedy, gdy muszą myśleć. Wspomniane wcześniej przypadki są szczególnie trudne, są szczególnie niebezpieczne. Wiele osób, poza swoją ewidentną frustracją, posiada również dyplom uczelni wyższej, a to jest już połączenie iście zabójcze. Zresztą są również takie osoby na tej planecie, które cierpią wtedy, gdy muszą uczciwie pracować. Czy w związku z powyższym powinniśmy każdemu wypłacać dożywotnią rentę? Oczywiście raz na jakiś czas powracają postulaty wprowadzenia dochodu gwarantowanego. Natomiast pieniądze nie rosną na drzewach.

Rosnący dług publiczny ktoś będzie musiał spłacić, prędzej czy później. Ja również czuję cierpienie, gdy muszę czytać głupoty propagowane przez ludzi, którzy określają się mianem polskiej inteligencji. Muszę jednak ze swoim cierpieniem trwać i żyć dalej. Widać taki los, widać takie czasy – być może to zwyczajny weltschmerz.

Z satysfakcją mogę jednak powiedzieć o sobie tyle, że przynajmniej moja działalność nie prowadzi do wysłania dziesiątek polskich rodzin na bruk Przyjmijmy, że aksjomatem świata ludzi jest dążenie do likwidacji cierpienia jako takiego. Czy w takim wypadku powinniśmy również zlikwidować cierpienie w świecie zwierząt? W jaki sposób powstrzymać lwa przed tym, by swoimi kłami nie rozerwał gardła jakiejś gazeli? Albo w jaki sposób powstrzymać pająka przed zjedzeniem muchy, która nieopatrznie wleciała w pajęczynę? Konsekwentne zlikwidowanie cierpienia w świecie zwierząt oznacza przerwanie łańcucha pokarmowego oraz zniszczenie bioróżnorodności całej planety. Innymi słowy, wiadomo, że nikt nie chce żyć w cierpieniu. Natomiast cierpienie jest nieodłączną częścią tego świata, więc nie da się go ostatecznie zlikwidować. Do tego świat bez bólu nosi znamiona utopii, gdyż ból posiada również swoją funkcję dydaktyczną. Wreszcie nie możemy traktować ludzi tak samo jak zwierzęta z różnych względów. Przykładowo są one od nas mniej rozumne i same często widzą w człowieku wyłącznie chodzący posiłek.

3. Futra to kaprys dla nielicznych.

Kaprysem są również wycieczki zagraniczne, dobre samochody, laptopy, telefony, komputery i wszelkie inne dobra codziennego użytku. Edukacja na poziomie wyższym również posiada pewien wymiar elitarności. Gdy solimy posiłek lub słodzimy herbatę często działamy na szkodę własnego organizmu. Stąd pytania: dlaczego wąska grupa lewicowych intelektualistów przypisuje sobie prawo do tego, by mówić nam co jest kaprysem, a co nie? Czy podnoszenie takiego argumentu nie jest przykładem buty, nie jest przykładem zarozumiałości nielicznych? Bez problemu znajdziemy w literaturze takie okres historyczne, w których wąska grupa chciała ograniczyć potrzeby ludzi do niezbędnego minimum. Co ciekawe, te pomysły miały niewesołe zakończenie. Historycy do dziś piszą o wielkim głodzie na Ukrainie, komunizmie wojennym czy reformach Mao Zedonga. Chyba nie chcemy iść właśnie w takim kierunku?

4. Branża futerkowa posiada minimalne znaczenie dla społeczeństwa XXI wieku

Z chęcią odbijam piłeczkę. A czy wy, uczeni profesorowie, posiadacie jakiekolwiek znaczenie dla polskiej gospodarki? Wszelkie wasze pensje są płacone z naszych podatków, to jest z podatków produktywnej części gospodarki. Gdyby większość z was znalazła się w realnej gospodarce, szybko zaczęlibyście przymierać głodem, gdyż każdy pracodawca uznałby waszą wiedzę za niepotrzebną. W tym momencie rynek pozytywnie wycenia wyłącznie pracę wąskiej kadry naukowców, głównie pracowników politechnik oraz akademii medycznych. Tajemnicą poliszynela jest to, że polskie uczelnie kształcą coraz to kolejne pokolenia bezrobotnych, a programy studiów są tworzone nie pod potrzeby rynku pracy, lecz pod zainteresowania intelektualne wąskiej kasty pracowników danej szkoły wyższej. Z roku na rok rzesze absolwentów socjologii, filozofii, politologii, europeistyki, stosunków międzynarodowych zostaje oszukanych przez polski system nauczania. \Być może to praca kadry naukowej tych wszystkich humanistycznych uczelni w Koziej Wólce posiada minimalne znaczenie dla społeczeństwa XXI wieku? Skoro żyjecie z cudzych pieniędzy, jakim prawem postulujecie zniszczenie branży, która obywa się doskonale bez subwencji, która płaci sumiennie podatki? Być może warto, ze względu na kryzys demograficzny, podjąć dyskusję o prywatyzacji systemu oświaty w Polsce?

Niektóre organizacje ekoterrorystyczne (inaczej ich nazwać nie można), zachęcone sukcesem, nawołują do likwidacji przemysłowej hodowli zwierząt jako takiej. Te postulaty są w dużym skrócie chęcią powrotu do sytuacji sprzed kilku wieków, gdzie ludzie na ulicach umierali z głodu, ponieważ nastąpiła w danym roku klęska nieurodzaju.

Od naszych przodków możemy wiele się nauczyć, natomiast nie warto wracać do starych metod produkcji żywności. Aby zachować ten optymistyczny status quo, trzeba twardo bronić takich wartości, jak własność prywatna, wolność gospodarowania oraz wolny handel. Na samym końcu pragnę zaapelować do posłów o odwagę, o zachowanie zdrowego rozsądku. Bez problemu możemy obecnie znaleźć wypowiedzi wariatów, którzy twierdzą, że dojenie krów jest formą gwałtu, a jak wiadomo wszelkich gwałt kapitalistyczny na uciskanych czynnikach produkcji musi zostać zakazany.
I to wcale nie jest żart.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

35 komentarzy

35 Komentarzy

 1. jacek

  2 marca 2018 at 12:54

  brawo za świetny list, nic dodać, nic ująć…

  • kibol

   2 marca 2018 at 14:41

   Sądzę, że lepszym pomysłem byłoby zlikwidować 130 naukowców, którzy postulują zlikwidowanie branży futrzarskiej.

   • zbyszek

    2 marca 2018 at 17:08

    Razem z Gowinem i Gawinem – vice minister od walki z antysemityzmem !!! My chyba do tego PiSu jestesmy tylko wyborcza przystawka tak samo jak do PO.

    • spider

     3 marca 2018 at 05:49

     Nareszcie zaczyna PAN rozumieć…

  • Ateista

   2 marca 2018 at 21:41

   To nie list tylko propagandowy tekst, bez ładu i składu. Stawia pytanie po czym daje odpowiedź nie na temat. Dobre dla naiwnych lub przekonanych. Słabe dla myślących.
   Niestety lobby futrzarskie jest bardzo bogate (wpływowe).

 2. MarcinSW

  2 marca 2018 at 13:08

  Świetna wypowiedź logiczna i zdecydowana teraz Sejm pokaże oblicze zobaczymy kto broni wolności a kto jest komunistą

 3. michu

  2 marca 2018 at 13:32

  Argumentami tego co mówią ci naukowcy nie można nazwać. To są preteksty (i to głupawe). Na wypłatę dla tych ludzi składamy się wszyscy do Urzędu skarbowego, to kasę mają, napiszą co trza, przeliczą i wydadzą. Widać nasi wrogowie zauważyli, że ta branża dobrze się rozwija, przynosi zyski obywatelom naszego państwa, Polakom, to trza ją zlikwidować. I zlikwidują, bo nie po to mają tu swoją agenturę by myślała o polskich przedsiębiorców, tylko o ich interesy.

  • zbyszek

   2 marca 2018 at 19:38

   Jezeli to sa naukowcy i pisza za darmo, to powinni dla rownowagi opisac jak mozna przejac od Wlochow przetworstwo futer, jak zmniejszyc ew uciazliwosc lub rozwijac hodowle w rzeczywiscie biedniejszych krajach. Problem maja jednak z bieda, ze pod wzgledem np zageszczenia w mieszkaniach Polska konkuruje z Rumunia. Moim zdaniem dzieki takim wlasnie gowinowskim naukowcom. Wlasnie likwidacja spoldzielczosci mieszkaniowej, wiadacej finansowo w kooperatywach wspolpracy, odbija sie na calej spoldzielczosci i nie ma systemu wspomagania rozwoju hodowli w przetworstwo – typowo zydowskie: zabili, zaglodzili konia i mowia, ze trzeba oddac transport bogatszym tak jak budownictwo mieszkaniowe jakims zagranicznym developerom.Dodam, ze ciesze sie iz sa tacy ludzie jak pan Swojak, bo ci naukofcy bardzo boja sie o dotacje z UE od takich samych.

 4. msn wiadomosci

  2 marca 2018 at 13:56

  MON wydał 7 razy więcej niż pozostałe resorty. „Powiedzieć Bizancjum, to nic nie powiedzieć”.

 5. msn wiadomosci

  2 marca 2018 at 14:00

  Kwaśniewscy ukrywają nielegalnie zdobytą fortunę? (pokolenie Stolzmana)

 6. gazetawarszawska.com

  2 marca 2018 at 14:04

  „Antyżydowska nagonka nastąpiła z nadania moskiewsko – komunistycznego”. Prof. Żaryn o Marcu 68.

  • stary

   2 marca 2018 at 16:05

   Ależ oczywiście. Pewnie Putin tą nagonką kierował. „Intelektualista profesor Żaryn” – patrz wyżej do artykułu.

 7. Soroka

  2 marca 2018 at 14:13

  To nie są żadni naukowcy, tylko kupa pasożytnicza żerująca na krwawicy prostych Polaków, która ma w głowach nie napiszę co.
  Gdyby to byli naukowcy, to nie wypowiadaliby się w sprawach, którymi naukowo się nie zajmują.
  Poza tym nawet naukowcy prawdziwi nie powinni się wypowiadać na tematy ogólne, bo oni mają wąską specjalistyczną wiedzę i mają zielone pojęcie o tyn, jak swoje odkrycia zastosować w użytku dla dobra ludzi. O tym powinni decydować ludzie obdarzeni zaufaniem społecznym, mający wiedzę ogólną o życiu ludzi i funkcjonowaniu świata.

 8. George

  2 marca 2018 at 14:40

  Parę lat temu jakieś lewackie cioty chciały wprowadzić zakaz używania przez wędkarzy żywych przynęt. Bo wg nich np. taki dzikun (larwa muchy plujki), nabijany na haczyk strasznie cierpi, co powoduje nie mniejsze cierpienia lewackich ciot. I o czym my tu w ogóle mówimy? Ten PiS to nie mniejszy dopust Boży niż PO, PSL, UW, SLD, PSL itd… To po prostu okrągłostołowy złóg, który musi być wycięty z naszej przestrzeni publicznej.

  • kibol

   2 marca 2018 at 14:42

   100/100
   Samo sedno sprawy. Dziękuję.

  • zbyszek

   2 marca 2018 at 17:10

   Kwestia tylko jak sie pozbyc zdrajcow.

 9. Czesław

  2 marca 2018 at 15:09

  A może „ci naukowcy i ekolodzy” poinformują społeczeństwo w jakim stanie jest obecnie „Dolina Rospudy” o którą tak walczyli kosztem krzywdy mieszkańców tamtych terenów.

 10. Czesław

  2 marca 2018 at 15:16

  Jest plaga afrykańskiego pomoru dzików i to przynosi naszym hodowcom i krajowi olbrzymie straty. To kosztami powinni być obciążeni ekoterroryści i fałszywi miłośnicy zwierząt (robią to za pieniądze) którzy paraliżują racjonalne prowadzenie gospodarki łowieckiej przez myśliwych i leśników.

 11. Art

  2 marca 2018 at 15:55

  A do tych 130 idiotów (jak można inaczej ich tytułować,widząc ich argumenty?) dołączył Pan premier Kaczyński.To jest tak dołujące,że wstyd się przyznać……

  • stary

   2 marca 2018 at 16:07

   Ja nie muszę się przyznawać. Ja głosowałem na Korwina.

 12. Tomek

  2 marca 2018 at 16:34

  Dla mnie w dyskusji o fermach argumentem może być, co najwyżej , oszacowanie, jakie realnie straty poniesie polska gospodarka z tego tytułu, względnie, przyjrzenie się, czy aby nie działa tu rzeczywiście lobbing branży utylizacyjnej.

  To, co jest w tej odpowiedzi na list jest, delikatnie mówiąc, słabe.

  Pisanie, że w naturze jest pełno okrucieństwa i „lew przegryza gardło antylopie”. Sorry, nie jesteśmy nierozumnymi zwierzętami, żebyśmy dokładnie odzwierciedlali zachowania natury. Po drugie, w tej branży zwierzęta nie są zabijane dla realnej potrzeby, jaką jest np. pożywienie się, ale dla kaprysu , bo człowiek ubrać obecnie może się inaczej, ba, może nawet kupić sobie sztuczne futro. Jedynym wiec uzasadnieniem zabijania zwierząt w tym celu nie jest ludzka potrzeba, tylko kwestie finansowe (zarabianie). A pisanie, że wycieczki turystyczne czy uczenie się to tez kaprys – nawet, jeśliby to była prawda (a nie jest, bo zarówno uczenie się, jak i podróże to zaspokajanie potrzeby rozwoju, noszenie futra to jedynie czysta konsumpcja i polepszanie sobie samopoczucia), to autorowi umknęło chyba, że wskazane przez niego „kaprysy” nie wiążą się z okrucieństwem wg innych istot.

 13. zbyszek

  2 marca 2018 at 17:32

  Chyba sie oderwales od realiow – dla mnie okrucienstwem jest pozbawianiem ludzi dochodow na rzecz bogatych firm.W porzadku byloby, gdyby zaproponowano inna prace np przetworstwo skor, ale do tego im brakuje dobrej woli.Takie „likwidujemy i tyle” wzbudza we mnie nienawisc: ich zlikwidowac i tyle, bo sa znienawidzeni.W ktorej hodowli zwierzat nie jest wliczony zysk ze skory – w zamian Kaczynski zaproponuje do luksusowych aut skay? To niech to powie wlascicielom tych firm utylizacji, z zachodu UE.Niech zrezygnuja wogole z diesli i luksusow, bo nie wytwarzaja w Polsce nic co sluzy naszym rodzinom, tylko zeruja. To jest jedna z prostych galezi przemyslu, w ktorej pracuja starsi ludzie, glownie emeryci. Co on chce zrobic? Maja gotowac sobie trawe jak u Putina? Pytanie _ co likwiduja po cichu? Moze Kaczynski Ma racje, ze przed wyborami samorzadowymi wskazal ludziom co zostalo z PiS i naszych nadziei – tak drastyczny idiotyzm moze byc zwykla prowokacja zmuszajaca wyborcow do myslenia.

  • Ateista

   2 marca 2018 at 21:39

   Uważasz, że twoje wydumane potrzeby mogą być zaspokajane przez zbrodnię i cierpienie niewinnych istot? Nie pamiętasz już „nie zabijaj” czy nastąpił znowu reset grzechów po spowiedzi?
   A może nastąpiła wygodna interpretacja twojej książki w stylu „wszyscy poza mną są przedmiotami aby nam służyć”?
   Chore to i zwyrodniałe! Dobrze że kieruję się rozumem i sumieniem a nie fanatyzmem a swoich decyzji nie muszę usprawiedliwiać zmyślonymi teoriami, omamiony tanimi frazesami o rasie ssaków-panów i niebie, wpajanych do od dziecka.

  • Tomek

   3 marca 2018 at 01:28

   „i.Takie „likwidujemy i tyle” wzbudza we mnie nienawisc: ich zlikwidowac i tyle, bo sa znienawidzeni.”

   Zbyszku, akurat nie „likwidujemy i tyle”, tylko przepisy dają 10 lat na likwidację. To naprawdę w cholerę czasu i każdy, kto chce, może się przygotować. Inni ludzie, których pracę likwidowano, nie mieli takiego benefitu.

 14. zbyszek

  2 marca 2018 at 17:42

  Zobaczcie to i ocencie kim sa ci naukowcy, o tej agendzie i zrownowazonym rozwoju jest mnostwo protestow, to nie jest jakas teoria z naszej strony – https://www.youtube.com/watch?v=pRQoGD8_wkQ

 15. Ateista

  2 marca 2018 at 18:55

  Natychmiast zakazać zwyrodnialstwa jakim jest hodowla i mordowanie przez obdarcie żywcem. Tandetne kłamstwa nie zaczarują rzeczywistości a zatrudnieni do hodowli na czarno Ukraińcy nie staną się „rodzinami” na bruku. Państwo też na tych symbolicznych 400 zł podatkach na miesiąc nie skorzysta, stracą za to okoliczni mieszkańcy zmuszani do fetoru i smrodu. Ograniczenie umysłowe biznesmenów branży futerkowe tłumaczy tylko ogromny zysk i kasa jaką pompują w propagandę kłamstwa na ten temat. Zwierzęta jednak cierpią naprawdę i jest to cierpienie zbędne tak samo jak zbędne są futra. Nie porównuj tego gnomie do krów czy świń, bo skóra tam jest efektem ubocznym produkcji mięsa, które nie jest wywalane na śmietnik jak na fermach, zwierzęta też są traktowane humanitarne a nie katowane jak na zbędnych społeczeństwu fermach.

  • zbyszek

   2 marca 2018 at 19:25

   Szczegolnie gnomie (to tacy jak ty?) „koszerne zabijanie jest dla miesa a skory sa waszym produktem ubocznym” – ubocznym produktem jestes sam. Buty nosisz tylko ubocznie i tez z plastyku, bo i tak juz ci nic nie pomoze. Skory cielece najdrozsze sa ubocznym produktem produkcji wiaderka miesa – ty ekologu zbankrutowany – wslaz jedna taka hodowle o jakiej piszesz. Macie szwabskie pieniadze a tu cos poszlo nie tak i z zarobku zostal jeno smrod.Wszyscy wiedza, ze jestes bankrutem i do twoich sponsorow przyczepiles sie dla zarobku a argumenty masz cierpiace, jakies takie meczenskie.Jedz do Kronospanu i zobacz jak tam smierdzi fenolem i co dzieje sie z okolica, tyle ze tam zarobisz, ale od ochroniarzy. Tam medrkuj i prostesuj sie – mysleliscie, ze trafiliscie na ciemniactwo tak jak ty a tu masz i nerwy puszczaja.

   • Ateista

    2 marca 2018 at 21:26

    Oj komuszku nie wyzywaj od koszernych bo oni są takimi samymi religijnymi fanatykami jak islamiści, których zresztą poparli polscy biskupu broniąc ich praw do rytualnych mordów na zwierzętach.
    Rytualne mordy w imię zmyślonego bożka to taki sam bezsens jak twoje futro.

  • WieR

   2 marca 2018 at 19:49

   Ateisto dlaczego napisałeś że fermy są zbędne dla społeczeństwa? Przecież w nich pracują
   ludzie i płacą podatki.Ty twierdzisz że coś jest zbędne i trzeba to zlikwidować natychmiast.
   Uważaj bo ktoś może stwierdzić że na przykład ateiści albo lewaccy idioci są zbędni i co.

   • zbyszek

    2 marca 2018 at 20:15

    Sprawa jest dodatkowo obciazajaca Kaczynskiego, gdyz to moze byc Pijar przetworcow z Wloch – zawsze po takiej zadymie wzrastala cena, jakosc i ilosc sprzedazy futer a wiec znowu stalismy sie jakby ofiara reklamy zagranicznych pijarowcow.

   • Ateista

    2 marca 2018 at 21:27

    Potwierdzam! Poczytaj jakie oni płacą „podatki” i ilu ludzi zatrudniają. Potem komentuj, chyba że jesteś zakłamanym lobbystą albo pracującym tam na czarno banderowcem.

    • zbyszek

     3 marca 2018 at 05:36

     Czytalem wypociny tego bankruta przyczepionego do otwartej klatki i dopiero to mnie wkurzylo: z taka pogarda dla kilku tys stanowisk pracy jak do wczesniej polskiego przemyslu instytut sadowskiego dzisiaj poupychani po roznych agencjach. Dzisiaj te balcerowicze sa ekologami a Polacy na emigracji wyremontowali stare zlomowiska w calej UE

 16. finka

  2 marca 2018 at 19:33

  Pewnie większość pamiąta, jak mówiono przed laty,już za rządów SLD i poźniejszych też, że w polskim sejmie bez problemu można kupić ustawę, kwoty dla nas były niebotyczne ale nie dla karteli farmaceutycznych i innych. Teraz też akcja za obce pieniadze i kolejny przyklad zdradzieckiego dzialania przeciwko polskiej gospodarce. Nie uwierzę, że to sumienia ich ruszyły, dlaczego nie protestowali i nie protestują przeciwko ubojowi rytualnemu, gdzie zwierzę niewyobrażalnie cierpi, to bestialstwo mordować zwierzęta bez ogluszania. Polska spadła w rankingu państw nt, korupcji, niestety, łajzom nic się nie dzieje. Ktoś wziął 15 mln.$ za przyzwolenie na tortury w Kiejkutach i co , cisza, bo kasa widocznie idzie do wielu.

 17. WieR

  2 marca 2018 at 20:32

  Podaję listę mądrali żyjących z naszych podatków http://www.otwarteklatki.pl/pliki/2018/list-otwarty-ws-ferm.pdf
  Powinno się przewietrzyć uczelnie propagujące lewackie standardy życia i działające na szkodę Polski i obywateli.

  • Soroka

   3 marca 2018 at 10:35

   Przewietrzyć?! Rozwalić dziadostwo i tworzyć od nowa wyższe szkolnictwo!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra