10 lat temu zmarł Zygmunt Łęski – żołnierz podziemia i działacz harcerski

0
0
0
/

W połowie lat 30. związał się z polskim harcerstwem, w czasie okupacji należał do Szarych Szeregów. Później walczył w oddziałach AK, a po wojnie kontynuował działalność podziemną w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Za próbę „obalenia ustroju przemocą” został skazany na karę śmierci...


Zygmunt Łęski przyszedł na świat 14 lipca 1923 r. w Częstochowie. Był najmłodszym synem Bronisława, żołnierza Legionów Polskich, oraz Walerii z Procharskich, działaczki niepodległościowej. Rozpoczął naukę w częstochowskim gimnazjum im. Romualda Traugutta, przerwaną przez wybuch wojny.

W połowie lat 30. związał się z polskim harcerstwem. Był zastępowym 11 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej im. S. Czarnieckiego.

Od września 1939 r. należał do Szarych Szeregów. Uczestniczył w aktach „małego sabotażu”, kolportował prasę konspiracyjną. Jako łącznik przewoził montowane radioodbiorniki. W 1943 r. ukończył szkołę podchorążych i kurs podharcmistrzowski. W tym samym roku zdał egzamin maturalny na tajnych kompletach.

W 1944 r. zagrożony aresztowaniem opuścił Częstochowę i wstąpił do partyzantki, do oddziału AK Jerzego Kurpińskiego „Ponurego”, stacjonującego w lasach pod Złotym Potokiem. W sierpniu 1944 r. wraz z 27 pp. AK przedzierał się z pomocą ogarniętej powstaniem stolicy.

Jesienią 1944, po powrocie w lasy złotopotockie, walczył w oddziale pod dowództwem Stanisława Bączyńskiego „Basa”. Wojnę z Niemcami zakończył jako podporucznik, odznaczony Krzyżem Walecznych oraz srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Od wiosny 1945 r. kontynuował działalność podziemną w szeregach Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W maju tego roku brał udział w akcji zniszczenia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej stojącego przed ratuszem miejskim w Częstochowie.

W czerwcu 1946 r. został zatrzymany przez UB. Po ośmiomiesięcznym śledztwie i przesłuchaniach, w procesie dowództwa KWP przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi, został skazany na karę śmierci, zamienioną po długich staraniach matki na 15 lat więzienia. Wyrok odbywał w Rawiczu.

Na wolność wyszedł w kwietniu 1951 r., w wyniku amnestii. Ukończył studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu, po czym poświęcił się pracy w szkolnictwie oraz działalności społecznej.

W 1975 r. rozpoczął pracę jako wizytator w częstochowskim kuratorium. Działał w PTTK jako przewodnik turystyczny, przez wiele lat przewodniczył Komisji Młodzieżowej PTTK, Komisji Turystyki Górskiej i Turystyki Pieszej. Do końca życia był związany z harcerstwem.

W 1990 r. w pierwszych wolnych wyborach został wybrany radnym Miasta Częstochowy, pracował w Komisji Edukacji oraz Komisji Sportu i Turystyki.

Zginął 17 sierpnia 2004 r. w trakcie samotnej wspinaczki w okolicach Rysów. Został pochowany na częstochowskim cmentarzu Kule.

opr. Paweł Brojek
Źródło: zbigniewleski.net, absolwent.traugutt.net


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie
.

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną