Z kraju

Kresowianie o ewentualnym blokowaniu ustawy o IPN: Byłby to akt wrogi wobec narodu polskiego oraz wobec prawdy historycznej

Środowiska kresowe nie kryją zaniepokojenia trwającymi przepychankami wokół nowelizacji ustawy o IPN penalizującej banderyzm. W specjalnie wydanym apelu wszelkie próby blokowania tego prawa nazywają wprost: „Byłby to akt wrogi wobec narodu polskiego oraz wobec prawdy historycznej”.

Ze względu na rangę sprawy publikujemy apel w całości z nadzieją, iż doprowadzi do opamiętania niektórych polityków ze wszystkich stron politycznej sceny.

APEL KRESOWIAN, ŚWIADKÓW ZAGŁADY

My, Kresowianie, do dziś odczuwamy straszliwe zbrodnie z czasów wojny. Widzimy przed oczami spalone wsie i osiedla, domy i zabudowania gospodarcze, martwe ciała naszych ojców, matek, braci, sióstr i dzieci. Widzimy wydłubane oczy i odcięte języki, odrąbane głowy i przekłute widłami ciała. Widzimy rzeki polskiej krwi. Tego widoku nigdy nie zapomnimy. Wciąż w naszych uszach brzmi przerażający krzyk ukraińskich sąsiadów : „Smert Lacham!”. Wciąż słyszymy, jak wyrzynając nas, wołają „Sława Ukrainie!” i odpowiadają, „Herojom sława”. Mordowali pod osłoną nocy i w dzień, napadali na kościoły pełne wiernych, wyciągali z kołysek niemowlęta i wrzucali do ognia, i zdzierali z pleców skórę. Nigdy nie zostali za to ukarani.

Mordowali też Żydów, Ormian, Rosjan, Czechów i Cyganów. Zaś ich przywódcy, Stepan Bandera, Roman Szuchewycz, Dmytro Kłaczkiwski, Mykoła Łebed’, najwięksi mordercy i organizatorzy tego straszliwego ludobójstwa, stali się dzisiaj bohaterami Ukrainy. Kaci i zbrodniarze są wznoszeni na cokoły.

Kategorycznie żądamy ukarania zbrodniarzy. Żądamy kar za kłamstwa i fałszowanie naszej historii. Żądamy nazywania prawdy po imieniu. Zbrodnia była zbrodnią. Ufamy, że nowelizacja ustawy o IPN, jako aktu dziejowej sprawiedliwości, zablokuje wszelkie kłamstwa i manipulacje w sprawie ukraińskiego ludobójstwa.
Martwią nas tylko ostatnie doniesienia, że nowelizacja ustawy o IPN może być zagrożona. Niepokoją wypowiedzi marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, a także takich polityków, jak Jan Olszewski, którzy haniebnie kłamią w sprawie ludobójstwa.

Oświadczamy z całą mocą, że wszelkie blokowanie i ograniczanie siły sprawczej tej ustawy, spotka się z naszym ostrym sprzeciwem i potępieniem. Byłby to akt wrogi wobec narodu polskiego oraz wobec prawdy historycznej. I na dziesięciolecia skompromitowałby państwo polskie i jego polityczne elity.

Żądamy zachowania nowelizacji Ustawy o IPN w tym kształcie, w jakim została uchwalona. Prawda jest święta!

PODPISALI ŚWIADKOWIE HISTORII

Janina Kalinowska z d. Sokół , ur. w Uściługu, pow Włodzimierz, woj.Wołyń
Stanisław Srokowski, Hnilcze, pow. Podhajce, woj. Tarnopol
Feliks Trusiewicz, Obórki, pow. Łuck, woj. Wołyń
Wacław Moroziński, Horodynie, pow. Szczurzyn, woj. Wołyń
Rozalia Wiwlosz, Teresin gm. Werba, pow. Włodzimierz Woł, woj.Wołyń /rodowe nazwisko Bojko/
Alfreda Magdziak zd. Kiciak, Dubienka, od1928 r zam. Jasiniec pow. Horochów, woj. Wołyń.
Zofia Szwal Janina, Orzeszyna, pow. Włodzimierz Woł., woj. Wołyń
Stanisława Mogielnicka, zd. Ziemińska, Zagaje, pow. Horochów, woj. Wołyń
Franciszka Chomicka, kolonia Marcelina, gromada Szczekiczyn, gmina Międzyrzec, powiat Równe, woj. wołyńskie, parafia Niewirków

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. LSED

  3 marca 2018 at 17:20

  Z życia IPN pod prezesurą pobożnego Szarka i nadzorem agenturalnej hołoty z PiS:
  https://www.facebook.com/wojciech.wybranowski/posts/10214462281928148

  • podolak

   3 marca 2018 at 20:14

   Symetria dla Genocidum Atrox, w/g Klimkina.
   „2-3 березня 1945 року відділ польської Армії крайової під керівництвом поручника Юзефа Бісса (псевдо-»Вацлав») разом з групами навколишніх польських сіл напали на село Павловому. Підрозділи польської Армії крайової розстріляли 366 українців разом із парохом о. Володимиром Лемцьом. Не вбивали хлопчиків до 5 років і дівчат до 7 років. Врятувались лише 36 українців.
   Людей зганяли до місцевої церкви (від неї тепер залишилася лише дзвіниця), яка послужила збірним пунктом призначених на знищення. Із церкви чоловіків, жінок і дітей виводили до трьох викопаних ям і там розстрілювали. Загинув і місцевий парох о. Володимир Лемцьо, а храм знищили. Три великі ями, наповнені тілами вбитих, стали їхніми спільними могилами. Місцеві римо-католики 1965 р. зруйнували павлокомську церкву до останньої цеглини.”

   https://zik.ua/news/2018/03/03/u_polskiy_pavlokomi_vshanuvaly_pamyat_vbytyh_366h_ukraintsiv_1278025

 2. Slawomir Tomasz Roch

  3 marca 2018 at 17:24

  Zdecydowanie popieram Apel Kresowian z Roztocza na czele z Pania Janina Kalinowska z d. Sokol. Tak trzymac! Bogu niech beda dzieki za piekne i odwazne swiadectwo prawdy o ludobojstwie na Wolyniu i Kresach, dokonane przez zdziczale bandy siekiernikow spod znaku zbrodniczej OUN-UPA na niewinnej ludnosci polskiej i przedstawicielach innych narodow. Precz z gloryfikowaniem odrazajacych upiorow na wspolczesnej Ukraine. Precz z tchorzostwem oraz kazdym rodzimym zdrajca, ktory za okreslone dobra, jak chocby falszywy pokoj, gotow bylby sprzedac prawde i godnosc Polakow, oby ta hanba nie przyszla na to pokolenie, oby nie przyszla dzis na nas rodacy. Dlatego do dziela! To nasza dzialka! To nasze zadanie! Z Panem Bogiem

 3. Soroka

  3 marca 2018 at 18:30

  To nie byłby wrogi akt wobec Polski> To byłby śmiertelny cios zadany Polsce i narodowi polskiemu!

 4. z-k

  3 marca 2018 at 18:44

  Obawiam się, że pachoły w imię żydowskich interesów na Ukrainie i budowy Wielkiego Żydolandu od „Bydgoszcza” po Odessę poświęcą nie tylko pamięć Kresowych Rodaków ale i żywotne interesy wszystkich Polaków. Obym się mylił ale tak to wygląda

 5. michu

  3 marca 2018 at 19:49

  Wiadomo, że to przeciw Polsce i wiadomo, że nic z tego nie wynika. Władzę ma ten kto wygrywa wojnę. Reszta może sobie chcieć, apelować itd itp

 6. jaro7

  3 marca 2018 at 20:43

  PiS takimi „banderofilami” jest nasaczony,to nie tylko taki Karczewski,Kuchciński czy Terlecki vel Frankenstein,ale mnóstwo innych,Gosiewska,Sellin,i większość kancelarii prezydencika z nim na czele.

 7. sternik2

  3 marca 2018 at 21:56

  Dopóki ważniejsze są „interesy i priorytety” takich „patriotów”: Duda,Terlecki ,Karczewski,Kuchciński et consortes, czyli postawionych na wysokim stołku polskojęzycznych, dopóty zawsze będą problemy (i zawsze interpretowane na naszą niekorzyść)na linii Polak-Żyd-Ukrainiec. Problem w tym,że nawet jeśli kadencja „naszego” prezydenta jest pierwszą i ostatnią to pozostają jeszcze znajomi królika.Obecna formacja jako całość niewątpliwie nie jest tak sprzedajna, antypolska i zdradziecka jak poprzednia bandycka klika i stąd też są jednak spore pozytywy działania tej aktualnej(np. za poprzedników nawet na tak kulawą ustawę nie byłoby żadnych szans). Ale rzecz w tym, że na najwyższych piętrach zasiadają właśnie w/w „gorący patrioci” w dodatku otoczeni wianuszkiem „najserdeczniejszych z serdecznych przyjaciół Polski”. I tu w dużej mierze występuje zjawisko psa pogrzebanego. W dodatku sam Naczelnik nigdy nie zdystansował się od starszych w wierze i ich ” zawsze przyjaznych gestów” wobec RP, ale i gorliwy piewca banderyzmu, niejaki Juszczenko był ochoczo popierany przez śp. brata szan.Naczelnika. Krótko-szanse na PEŁNĄ suwerenność Polski pod światłym przewodem wymienionych tu graczy są ŻADNE. Wniosek-chcąc aby Polska powstała nie tyle z kolan, co obecnie z leżenia plackiem(choćby tylko przed żydostwem)potrzebny INNY czyt. patriotyczny rząd i takie też najważniejsze osoby w Państwie Polskim. Trudne,żmudne i stopniowe, ale wykonalne.

  • marju73

   4 marca 2018 at 13:59

   Kalksztajn to kolega z klasy Fogelmana jak pisze Stanisław Krajski w „Masoneria polska 2017”.

 8. antyPOPiS

  4 marca 2018 at 08:22

  To co sie dzieje wokol ustawy, uwlacza elementarnej przyzwoitosci. Targi z zydostwem i ukraincami kompromituja rzadzacych i zdebilniala czesc oPOzycji motywujaca PiSraelitow do upadlinsko-zydowskiej „wrazliwosci”. Historia i prawda jest Jedna. Relatywizowanie ludobojstwa, zbrodni, kolaboracji… banderowcow i zydow to zdrada i profanacja Pamieci i Czci Naszych Bohaterow i Ofiar..

 9. Waldek

  4 marca 2018 at 12:02

  W działaniu PIS kompromitacja ,goni kompromitację.Nie ma się co dziwić. Wśród nich jest bardzo dużo ludzi o korzeniach żydowskich,tylko nazwiska pozmieniali.PIS nie ma żadnych szans na ponowny wybór,chyba,że będzie przekręt.Cała nadzieja w oczyszczonym Ruchu Narodowym.

 10. Adrian

  4 marca 2018 at 12:05

  Blokowanie uchwalonej ustawy i IPN to hańba.PIS się ośmiesza.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra