Polskość

SOLIDARNI Z WĘGRAMI Z ZAKARPACIA – RAZEM PRZECIWKO BANDERYZMOWI

Chciałbym zaprezentować Państwu w przystępnej formie wycinek z rzeczywistości doświadczanej przez naszych braci Węgrów na Zakarpaciu (węg. Kárpátalja), którą sportretowałem podczas wizyty w tym zamieszkałym przez Węgrów, Rusinów, Słowaków, Rumunów, Rosjan oraz Ukraińców regionie.

Oficjalnie Węgrów jest tam 140 tysięcy, sam region zaś przez 1100 lat (słownie: TYSIĄC STO LAT), należał do Królestwa Węgier. Ślady węgierskiej kultury i historii można zauważyć na każdym kroku, zaś mowa Madziarów rozbrzmiewa na ulicach części miast, po węgiersku pisane są też szyldy na sklepach, a nawet oficjalne urzędowe nazwy.

Dzisiaj węgierska mniejszość narodowa na Ukrainie stoi przed groźbą asymilacji. Węgrzy jadą na tym samym wózku co mieszkający nad Styrem, Dnieprem i Dniestrem Polacy. Mniejszości narodowe na Ukrainie jednoczy dziś wspólny interes, a Polaków i Węgrów łączący tym mocniej, że autentyczne są więzy przyjaźni między naszymi narodami. Każdy Polak, który uda się na Węgry i każdy Węgier, który uda się do Polski, może doświadczyć tego bezpośrednio. Przyjaźń z Węgrami dotyczy zaś CAŁEGO narodu węgierskiego, a więc także – a może przede wszystkim – tej jego części, która mieszka na Zakarpaciu.

Obecnie nie tylko kijowskie władze, forsujące antywęgierskie i antypolskie ustawy o oświacie oraz dyskryminacyjne prawo językowe, poddają mniejszości narodowe presji asymilacyjnej. Wobec Węgrów na Zakarpaciu od dawna stosowany jest banderowski terror, polegający na dewastacji ich miejsc pamięci, jak np. łuk upamiętniający pochód Arpada przez Karpaty na Przełęczy Wereckiej, ale też na publicznym wykrzykiwaniu haseł „Madziarzy na noże!”, jak miało to miejsce na manifestacji w Ungwarze (Użhorodzie) 15 marca 2016 roku.

Współorganizatorem demonstracji był między innymi pułk Azow – Korpus Narodowy. Tymczasem, Węgrzy na Zakarpaciu są u siebie, na swojej ojczystej ziemi i mają prawo do kultywowanie swojej tożsamości narodowej, języka i kultury. Dziś jest im to uniemożliwiane na wszelkie możliwe sposoby.

Jutro zaś ten sam pułk Azow i jego polityczna odnoga, partia Korpus Narodowy, organizują we Lwowie pochód „Lwów nie dla polskich panów!”. Nasi węgierscy bracia od dawna przyglądają się także antypolskiemu wydźwiękowi współczesnego banderyzmu, więc i my jesteśmy winni naszym Bratankom, by jednoznacznie negatywnie ustosunkowywać się do antywęgierskich prowokacji na Ukrainie.
Solidarni z Węgrami na Zakarpaciu!

Továbbra is együttérzünk a kárpátaljai magyarokkal!

Marcin Skalski

Źródło: Marcin Skalski/fb

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Jagoda

  4 marca 2018 at 11:53

  Bardzo dobrze,że Polska wspiera naszych braci Węgrów.Zła zmiana PIS powołała zespół do walki
  z Faszyzmem w kraju.Czy oni mają dobrze w głowach?.Im nie przeszkadza faszyzm ukraiński,żydowski tylko Polski Patriotyzm i dobrze rozumiany Nacjonalizm.W kraju nie ma faszystów,chyba,że są podstawieni przez rząd lub służby.PIS tym samym wchodzi głęboko w d.Żydom i nie tylko.Hańba.

 2. Emil

  4 marca 2018 at 11:55

  W chwili obecnej ,Węgrzy to jedyni nasi przyjaciele.Brawo.

 3. Slawomir Tomasz Roch

  4 marca 2018 at 12:04

  Zdecydowanie popieram Marcina Skalskiego w okazywanej solidarnosci z naszymi Bratankami Wegrami. Tak trzymac! Dziekuje goraco za ten zaprezentowany material i za te wiesci z Zakarpacia. Neobanderowcy na wspolczesnej Ukrainie dawno stracili rozum, wynoszac na oltarze najbardziej odrazajcych zbrodniarzy wszechczasow, czyli: Bamdere, Szuchewycza, Diavzenke i innych krwawych upiorow z ludobojczej OUN-UPA. Dzis zapedzili sie w krzywy rog i by kontrolowac sytuacje, coraz bardziej uciskaja Polakow, Wegrow, Rpsjan i Rumunow. To sie dla nich zle skonczy, gdyz dobrze nie moze. Pozdrawiam

 4. gazetawarszawska.com

  4 marca 2018 at 12:39

  IPN w 2016 r. chronił żydowskiego zbrodniarza, by … nie drażnić Izraela.

 5. wolna-polska.pl

  4 marca 2018 at 12:46

  1-Amerykanie zabili trzech Polaków, bo spieszyli się na lunch.

 6. sneik

  4 marca 2018 at 14:33

  Ta jebana trzoda banderowska to banda cweli i pastuchów którym szmaty z PO i PIS na każdym kroku w dupę wchodzą

 7. Vagoddindes

  4 marca 2018 at 18:38

  „Wstyd i hańba dla Polskiego MSZ ……..”
  https://www.youtube.com/watch?v=JHvYNWFaDAI

 8. M.i

  4 marca 2018 at 18:46

  Dziwi mnie takie przedstawianie przez poniektórych roszczeń mniejszości narodowych w związku z ustawą językową na Ukrainie. Czy mniejszości narodowe nie mogą nauczać języka???mogą i to robią, więc nie wymagajcie od innych by ze swoich obywateli sami robili analfabetów -:) Czy autor artykułu uważa że państwo ma samo wynadarawiać swoich obywateli???, bo tak trzeba odbierać roszczenia Węgrów i również Polaków. Już stalin do tego się mocno przyczynił ,że ukraińcy mówią po rosyjsku -:) Czy jakiś inny kraj zwłaszcza Węgry czy Polska na zasadach wzajemności zgodzi się na taką ustawę w swoim kraju???? Czy Ukraińcy na Węgrzech są kształceni w taki sposób jak tego wymagają Węgry od Ukrainy , otóż nie i raczej nigdy się na to nie zgodzą.Czyż to nie jest hipokryzja??

  • podolak

   4 marca 2018 at 19:53

   Nieuki nie są w stanie odróżnić ludności autochtonicznej i jej prawa do nauki w języku ojczystym od emigrantów.

   Więc najpierw, niech się douczą o prawach autochtonicznych mniejszości narodowych gwarantowanych przez umowy międzynarodowe które podpisała UA.
   Gdy to już zrobią, mniej durne wpisy po sobie zostawią.

   • podolak

    4 marca 2018 at 19:58

    cd. O wolności słowa w UA (też prawie człowieka, gwarantowanej przez umowy międzynarodowe których sygnatariuszem jest UA) mówią , piszą i oceniają.

    https://zik.ua/news/2018/03/04/cherez_tysk_zhurnalisty_v_ukraini_unykayut_krytychnyh_tem__freedom_house_1278421

   • M.i

    4 marca 2018 at 20:44

    A kto komu zabrania się uczyć??? Czy są na Ukrainie szkoły z nauczaniem języka dla mniejszości narodowych??? Są, więc uczony ekspercie do nauki dla tych co dużo krzyczą najwyraźniej tylko chyba chęci brak,zwłaszcza jeśli rodzice oto nie dbają. Czemu Węgry czy Polska nie stworzą specjalnych systemów i nie zaopiekują się obywatelami o węgierskich, polskich czy litewskich korzeniach. Jak by nie patrzeć to są to obywatele Ukrainy i muszą znać język by funkcjonować w tym kraju w którym żyją. Węgry najpierw pod pretekstem języka chciałyby stworzyć enklawę,a następnie co??? przyłączyć ten obszar do Węgier ?? i właśnie w tym jest sedno sprawy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra