Z kraju

NARODOWA ORGANIZACJA KOBIET: Kilka refleksji przed premierą publikacji „Głos Kobiet” w Sejmie RP w dniu 6 marca 2018

Do podjęcia powyższego tematu skłoniło nas kilka czynników. Pierwszym i najważniejszym była 100. rocznica przyznania praw wyborczych Polkom, która przypada 28 listopada 2018 roku. Chciałyśmy w głównej mierze zaznaczyć, że Polska znalazła się w czołówce państw, które jako pierwsze przyznały prawa wyborcze kobietom.

Jednak sytuacja Polek była inna niż kobiet w zachodniej Europie. Po latach zaborów prawa polityczne uzyskali wszyscy obywatele rodzącej się Rzeczpospolitej. Kobiety polskie mogły głosować oraz kandydować w wyborach. Prawa wyborcze nie oznaczały jednak całkowitego równouprawnienia. O to Polki toczyły batalie przez całe 20-lecie międzywojenne.

Polski ruch kobiecy miał przede wszystkim charakter patriotyczny, dlatego chciałyśmy także pokazać motywacje kobiet biorących udział w walce o niepodległość. Polki zawsze, niezależnie od praw politycznych, pełniły bardzo ważną rolę w społeczeństwie. Warto pamiętać o wybitnych działaczkach społecznych, które swoją pracowitością i zaangażowaniem poprawiły los tysięcy kobiet w Polsce. Przy okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości należy przypomnieć, że ta niepodległość ma także swoje matki, a nie tylko ojców. Kobiety godne naśladowania.

Z niepokojem patrzymy na obecne działania środowiska mieniącego się feministycznym. Dzisiejsze feministki to przede wszystkim wojowniczki praw reprodukcyjnych. Sprowadzające kobiety do roli inkubatora. Weźmy za przykład Marsz Szmat organizowany od 2011 roku, czyli bardzo słuszny protest przeciwko usprawiedliwianiu gwałtów prowokacyjnym wyglądem kobiety. Cel słuszny, ale sama nazwa i wulgarne hasła półnagich kobiet sprawiają, że kobiece postulaty nie są traktowane poważnie.

Dlaczego nie jest to Marsz Godności, Kobiecości? Na przełomie XIX i XX wieku ruch kobiecy miał zupełnie inne cele. Pierwsze amerykańskie feministki były przeciwne aborcji, z szacunkiem traktowały tradycyjny model rodziny (Susan B. Anthony czy Alice Paul). Obecnie wydaje się, że najważniejszym celem tzw. feministek jest możliwość bezkarnego zabijania nienarodzonych dzieci. Co zaprzecza podstawowemu powołaniu kobiety do macierzyństwa.

Naszym zdaniem współczesną rolą organizacji kobiecych winno być, wspieranie kobiet w ich codziennych obowiązkach, zwłaszcza tych związanych z wychowywaniem dzieci. Zadaniem organizacji kobiecych powinno być również lobbowanie za ustawodawstwem, które będzie dawało szansę na realną pomoc państwa rodzinie i realizacji zawodowej kobiet. Nie można mówić o prawach reprodukcyjnych kobiet i milczeć w sprawie obrzezania dziewczynek, nie tylko w krajach trzeciego świata, ale również w Europie, gdzie po napływie tak dużej liczby imigrantów ten proceder również ma miejsce. Jaką wolność mają kobiet w Islamie? Odpowiedzmy też na to pytanie?

Broszura ma krótki, poglądowy format, a jej celem jest również zachęcenie do zapoznania się z historią ruchu kobiecego zarówno w Polsce jak i na świecie.
Miłej lektury – Autorki

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. prawo

  4 marca 2018 at 23:08

  Powiadają, że pies jest przeciwieństwem kobiety – rozumie wszystko a nic nie mówi.

  • Tomek

   5 marca 2018 at 14:09

   A ty to niby kiedy ostatnio „rozumnie” coś powiedziałeś na tym portalu, że tak się puszysz i obrażasz autorki tej mądrej i potrzebnej broszury?

   • michu

    5 marca 2018 at 15:45

    Ja myślę, że to był żart 😉

 2. jaro

  5 marca 2018 at 17:37

  Baba żeby miała 50% rozumu więcej to dopiero wtedy wiedziałaby jaka jest głupia .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra