Z kraju

Prof. Andrzej Zapałowski m.in. o możliwym sojuszu ukraińskich oligarchów z Rosją

Z prof. Andrzejem Zapałowskim, specjalistą z zakresu bezpieczeństwa państwa rozmawia Anna Wiejak

Naftogaz i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały kontrakt na pilne dostawy gazu, po tym jak Gazprom odmówił rozpoczęcia dostaw na Ukrainę. Rozumiem, że biznes biznesem, ale może zamiast znowu bezrefleksyjnie wspierać Ukrainę, warto byłoby zażądać wzajemności w postaci rezygnacji przez ten kraj z kultu Bandery i innych zbrodniczych skrajnych nacjonalistów?

– Ciągle mamy do czynienia z problemem bezrefleksyjnego wspierania Ukrainy kosztem naszych interesów na wschodzie. Przypomnę, iż projekt budowy gazociągu Jamał-Europa II przez Polskę do Europy Zachodniej został utrącony politycznie, gdyż nie chciano dopuścić do wykluczenia z niego Ukrainy. Konsekwencją tego jest budowa Nord Stream II, z którego wykluczono Polskę. Niemcy i inni nasi partnerzy w UE nie mieli takich dylematów, jak my. Tu widzimy, że kosztem naszych strategicznych interesów gospodarczych i bezpieczeństwa wspieramy państwo, które nic nam w zamian nie zaoferowało, a nawet więcej – dalej w swojej polityce wewnętrznej prowadzi antypolską politykę.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że konflikt między Ukrainą a Rosją, nie tylko ten w sferze gazowej, obróci się przeciwko Polsce? Ukraińscy nacjonaliści mają w końcu tradycję dogadywania się z Rosjanami.

– Wspomniany konflikt już od lat uderza w polską gospodarkę. Tutaj nie chodzi o porozumienie ukraińskich nacjonalistów z Rosjanami, a oligarchów ukraińskich, dla których problemy ideologiczne i polityczne mają tylko i wyłącznie znaczenie taktyczne. Oni zawsze dogadają się z tym podmiotem, który zapewni im większe możliwości biznesowe. Czy jest możliwa ich wolta w kierunku Rosji? Oczywiście tak, jak za rok w wyborach prezydenckich i parlamentarnych społeczeństwo zacznie dryfować w kierunku wschodnim, to oni pójdą za nim i dogadają się z Moskwą.

„Solidarność energetyczna i dobra współpraca z krajami ościennymi to nasz obowiązek. Zwłaszcza teraz, gdy Ukraina nie otrzymuje dostaw z Rosji, a zapotrzebowanie na gaz ziemny do celów grzewczych wzrasta ze względu na ostrą zimę” powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. Czy w Pana ocenie po państwie ukraińskim możemy spodziewać się analogicznej solidarności?

– Przez ostatnie dwie dekady trudno byłoby szukać gestów solidarności politycznej i gospodarczej ze strony Ukrainy w stosunku do Polski. Od lat mamy tylko absolutnie asymetryczną politykę Warszawy na swoją niekorzyść w stosunku do Kijowa. Nikt na świecie nie szanuje państw, które nie dbają o swoje interesy i ich jasno nie artykułują. Rozumiemy interesy USA w Polsce i Warszawa w swojej polityce to uwzględnia, a nie artykułujemy takich naszych interesów w stosunku do Kijowa. To trąci już absolutną naiwnością gospodarczą i polityczną, ale tak mamy już od prawie trzech dekad.

Dziękuję za rozmowę.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. michu

  5 marca 2018 at 11:41

  Tak działają oligarchowie w każdym niepoważnym państwie. Wysługują się tym kto im zapłaci, nawet (albo zwłaszcza) kosztem narodu na którym pasożytują.

 2. Jan

  5 marca 2018 at 12:37

  PiS to kurwa.

  • MacGregor

   5 marca 2018 at 15:53

   Niestety, ale ma Kolega rację – pisze to ze smutkiem jako osoba, która sama popierała PiS przez długie lata

   pozdr

 3. m

  5 marca 2018 at 12:46

  Są jacyś UKRAIŃSCY oligarchowie? Sądziłem, że to wszystko Żydzi. Mam nadzieję, że nie-Żydzi (jeśli są) pośród nich nie obrażą się na mnie.

  • michu

   5 marca 2018 at 14:14

   „Ukraińscy” w znaczeniu geograficznym a nie etnicznym 😉

  • MacGregor

   5 marca 2018 at 15:54

   tak jak u nas można powiedzieć o „polskiej” Gazecie Wyborczej

   • ?

    5 marca 2018 at 17:20

    O Gazecie „Polskiej” też tak można i należy powiedzieć.

 4. m

  5 marca 2018 at 12:52

  Kiedy jednak Hierosolyma locuta, to causa finita – a ta żelazna zasada chyba obowiązuje również Żydów nawet jeśli dla niepoznaki przybrali banderowskie barwy. Skoro w ramach minimum konspiracyjnego można zmieniać sobie nazwiska, to dlaczego miałby być zakazany kamuflaż ideologiczny?
  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4160

 5. stary

  5 marca 2018 at 15:39

  Kuźmiuk!!!!

  Przeczytaj to

 6. z-k

  5 marca 2018 at 20:37

  Bo nie o polskie interesy tutaj chodzi. Polska i Ukraina jest najważniejszym obiektem zainteresowania szachrajskiej międzynarodówki a „nasi” zarządzający wiernie realizują politykę szachrajskiego suwerena. Już na początku III-j okrągłostołowej politycy żydowskiej unii wolności mówili otwartym tekstem o budowie jednego państwa z wymieszaną ludnością

 7. MiraS

  6 marca 2018 at 09:49

  Wręczyć wszystkim posłom PIS książeczkę o mordach na Kresach 1939-1948 i odpytać na posiedzeniu partii. Ci najpierw powinni zapoznać się z historią gdyż brakuje im wiedzy wszelakiej. A tej podstawowej przede wszystkim. Opanowali do perfekcji ściemę i wodolejstwo słownicze. Drugą sprawą jest niewyrobienie polityczne wyborców. Ale to można pominąć gdyż większość szcza na wszystko byle mieć michę i nie ma głosu decydującego. Ważni są reprezentanci narodu.

 8. Krzysztof muszka

  8 marca 2018 at 14:12

  Przede wszystkim Ukrainą żądzą Nie Ukraińcy a Żydzi i to już dość dawno.Premier Hroismann były i obecny prezydent Poroszenko z domu Wajsman.Tak samo były premier Paweł Łazarenko.Skazany przez Amerykanow na 7 lat wiezienia.Bronił go Dawid Horowitz i twierdził że aferzysta jest ofiarą antysemityzmu.Dlatego ta banda sprowadziła Balcerowicza.Rodzina Rotszyldow wykupuje za 20% Ukraińskie długia Soros na zakupy przeznaczył miliard dol.Kupują za bezcen słynne Ukraińskie mady czarnoziemy mogące wyżywić całą Europe.W Polsce robili wszystko ,aby zniszczyć naszą tożsamość narodową natomiast na Ukrainie zastosowali wariant odwrotny.Kiedy Ukraina była niepodległym krajem?.Nigdy.Wiec coś takiego jak tożsamość istnieje tylko na zachodzie Ukrainy.Trudno też mowić o Ukraińcach narod,tak są przemieszani.Wiec aby nie ciągneli do Rosji ciągle im wmawiają jakim są wielkim narodem.To chytra i celowa taktyka.Tak że ta nasza ustawa o potepieniu Bandery udeża też w Żydowski przekaz i ich wściekła.Jeszcze 15-17 lat temu za nasze długi i pożyczki płaciliśmy odsetki 10‰.Teraz 3%.O wysokości odsetek decyduje Reting.Trzy najwieksze agencje retingowe Świata śą własnością rodziny Rotszyldow.Także Żydzi ustalają kursy światowych walut.Wiec kluczowe mechanizmy są w ich łapach.Taki kraj i tak zadłużony jak Polska mogą załatwić dość szybko.Nie ma wiec tutaj łatwych i prostych wyborow.Zwłaszcza że spora cześć tego narodu ma poziom i rozum krewetek Coktailowych.Wejdzcie sobie na ich portale i jak wytrzymacie to poczytajcie.Zgroza.Przeglądałem nie dawno Onet.Szefem tego niby Niemieckiego gowna jest niejaki Bartosz Weglarczyk,wnuk Stalinowskiego mega zbrodniarza i oczywiście Żyda Światły.Reasumując polityka to jest Kurwa ,a my o jej niuansach zbyt mało wiemy żeby wyciągać pogłebione wnioski.Jedno dla mnie jest pewne priorytetem jest to żeby ta złodziejsko- Żydowska banda ktora nas okradała nie przez 8 ale przez 25 lat nie doszła wiecej do władzy

 9. Pingback: Польша в шоке – Украина не сможет рассчитаться за газ: «Они заплатят нам памятниками Бандере? Пусть эти бандеровцы замерзнут» | ПолитВести

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra