Kościół

Jesteś wyznawcą świętego spokoju? Ten fragment Ewangelii jest właśnie dla Ciebie!

Medytacje ewangeliczne z dnia 8 marca 2018, Łk 11, 14-23.

Jezus wyrzucał złego ducha z człowieka, który był niemy. A gdy zły duch wyszedł, niemy zaczął mówić i tłumy były zdumione. Lecz niektórzy z nich rzekli: «Mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy». Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba.

On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: «Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i Szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja mocą Belzebuba wyrzucam złe duchy, to czyją mocą wyrzucają je wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże.

Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, to zabierze całą broń jego, na której polegał, i rozda jego łupy.

Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, ten rozprasza».

Trudno o bardziej absurdalne oskarżenie niż to, że Jezus mocą Belzebuba wyrzuca złe duchy, a jednak znaleźli się tacy, którzy się do tego posunęli. Jak wyraźnie pokazuje fragment dzisiejszej Ewangelii, Jezus był obiektem różnego rodzaju, nawet tak bardzo kuriozalnych ataków jak ten wyżej opisany i każdy, kto chce podążać za Jezusem musi mieć świadomość, że on również na takie ataki będzie narażony.

A co jeżeli jestem wyznawcą tzw. świętego spokoju? Co, jeżeli chcę przeżyć swoje życie bezproblemowo? Co jeżeli pod każdym względem chcę pozostać neutralny, żeby przypadkiem się nikomu nie narazić? Pan Jezus mówi wyraźnie: „Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie”.

Pan Jezus oczekuje od nas, że będziemy radykalni, bezkompromisowi. Oczekuje od nas zatem bardzo konkretnej postawy. Jego uczeń nie może być „letni” w swojej wierze, czy niestały w przekonaniach. Jego uczeń nie może „rozpraszać”.

Prośmy Boga, aby dał nam siłę i mądrość do oparcia się pokusie zgniłych kompromisów i bezmyślnego ustępowania wbrew wyznawanej wierze.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Soroka

  8 marca 2018 at 08:53

  „Jeśli więc i Szatan z sobą jest skłócony”

  Ciekawe dlaczego szatan jest napisany z dużej litery?
  Umie ktoś na to pytanie odpowiedzieć?

  • Barbara

   8 marca 2018 at 13:40

   Wikipedia:
   Szatan (hebr. ‏שטן‎, satan – ‘przeciwnik’, ‘oskarżyciel’, ‘oszczerca’; gr. Σατανᾶς, Satanás; arab. ‏شيطان‎, Szajtan) – w chrześcijaństwie, judaizmie i islamie jest to jeden z aniołów, który zbuntował się przeciwko Bogu i pociągnął do buntu inne anioły, główny sprawca zła na świecie. Niekiedy bywa utożsamiany z Lucyferem lub Belzebubem. Najczęściej uważany jest za najwyższego rangą demona, przywódcę wszystkich złych duchów. Inne imiona Szatana to: Mastema, Gadriel, Satanael, Samaël, Samiel, Siegel, Satan, anioł Edomu. W tradycji rabinicznej nosi on przydomek „szpetny”.

   Słowo „szatan” (pisane małą literą) może też być rozumiane jako ogólne określenie każdego upadłego anioła (diabła, demona), a nie tylko najwyższego rangą. Poza tym ten termin tłumaczy się czasem jako symbol, personifikację zła.

   • Soroka

    11 marca 2018 at 16:02

    Tak, czy owak słowo „szatan” nie jest imieniem, więc powinno być pisane z małej litery, chyba że ktoś w ten sposób chce diabłu oddać cześć.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra