Z kraju

Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 10 do 14 marca 2018

110 rocznica urodzin śp. mjr Jerzego Olgierda Iłłakowicza (ONR, NSZ). Miesięcznica smoleńska. Promocja albumu „Życie i śmierć dla Polski. Epopeja UBK” (ONR) oraz koncert Contra Mundum. Spotkanie z Tadeuszem Zyskiem i Szymonem Szynkowskim vel Sęk pt. Jak robić interesy w Poznaniu? Spotkanie z Piotrem Wittem „Polska na ławie oskarżonych”. Tajemnice wywiadu: Marian Zacharski – szpieg i twórca książek

Sobota 10 marca

Łaziska
110 rocznica urodzin śp. mjr Jerzego Olgierda Iłłakowicza (ONR, NSZ)
Łaziska (powiat opolski)
10:40 Zbiórka pocztów sztandarowych i formacji mundurowych przed Kaplica w Łaziskach
11:00 Uroczysta Msza św. w intencji mjr Jerzego Olgierda Iłłakowicza ps. Zawisza” i ppor. Witolda Iłłakowicza ps. „Doliwa”
Po Mszy świętej będzie odsłonięcie tablic poświęconych bohaterom uroczystości
12:00 Salwa honorowa Wojska Polskiego
13:15 Koncert Orkiestry Wojskowej
13:45 Poczęstunek w szkole
Jerzy Olgierd Iłłakowicz (ur. 8 marca 1908 w Łaziskach, w woj. lubelskim, zm. 13 stycznia 1984 w Fort Lauderdale) – polski działacz organizacji podziemnych w czasach II wojny światowej, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Syn Witolda i Haliny z Kleniewskich h. Zagłoba. Po maturze w 1926 ukończył studia rolnicze na Uniwersytecie Katolickim w Louvain (Belgia), a następnie studia w Wyższej Szkole Handlowej w Lozannie (Szwajcaria). W ich trakcie studiował przez jeden rok w London School of Economics (Anglia). Po studiach, aż do wybuchu II wojny światowej, pracował w bankowości. W okresie międzywojennym działacz Obozu Narodowo-Radykalnego. Po wybuchu wojny, wraz z innymi członkami Grupy Szańca, przystąpił do tworzenia konspiracyjnej organizacji katolicko-narodowej Związek Jaszczurczy. Otrzymał zadanie organizacji resortów cywilnych oraz został szefem finansów, którą to funkcję pełnił w Narodowych Siłach Zbrojnych do 1944. Był przedstawicielem ZJ w Tymczasowej Narodowej Radzie Politycznej. Wiosną 1944 został członkiem Rady Politycznej NSZ. W sierpniu 1944 oddelegowany do okręgu częstochowskiego NSZ. Następnie został szefem departamentu VI w dowództwie NSZ, ze stopniem kapitana.
W styczniu 1945 ewakuował się do Wiednia i dalej na zachód, gdzie doczekał wyzwolenia przez armię USA. We Frankfurcie został przydzielony do Polskiej Misji Łącznikowej. Z żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz wyzwolonych jeńców, którzy znaleźli się w amerykańskiej strefie okupacyjnej, zorganizował, na polecenie dowództwa amerykańskiego, kompanie wartownicze. Po reorganizacji amerykańskich sił okupacyjnych i powstaniu Continental Base Section pełnił funkcję, w stopniu majora, starszego oficera łącznikowego. Po następnej reorganizacji w armii okupacyjnej USA został delegowany do głównej kwatery I.R.O. – Międzynarodowej Organizacji ds. Uchodźców w Heidelbergu. Potem stworzył Stowarzyszenie Polskich Emigrantów, które miało, przede wszystkim, roztoczyć opiekę nad żołnierzami Brygady Świętokrzyskiej, a także ułatwić im życie na emigracji i znalezienie zatrudnienia. W 1953 emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapisał się do szkoły hotelarskiej, którą ukończył po półtora roku. Zatrudniony został jako kierownik klubu w Wilmington w stanie Delaware, gdzie pracował do emerytury.

Warszawa
Miesięcznica smoleńska

 

Poniedziałek 12 marca

Warszawa
Promocja albumu „Życie i śmierć dla Polski. Epopeja UBK” (ONR) oraz koncert Contra Mundum
18.00
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
Udział wezmą: dr Kazimierz Krajewski – IPN Oddział Warszawa, autor, dr Tomasz Łabuszewski – IPN Oddział Warszawa, Michał Wołłejko, prowadzenie Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Oprawa muzyczna: Contra Mundum, wokal – Norbert Smoliński
Album „Zycie i śmierć dla Polski” to dzieje trwających kilka lat walk Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego radykalnego ruchu narodowego, scaloną w 1943 r. Konfederacja Narodu, dostrzegając zagrożenie komunistyczne nadciągające ze wschodu, już w 1942 r postulowała uruchomienie partyzantki polskiej na Kresach Wschodnich w celu wypierania z nich wrogiej partyzantki sowieckiej. „Bronią zdobytą na Niemcach przepędzimy precz bolszewików” – głosiło jedno z haseł konfederackich. Antykomunistyczna partyzancka akcja UBK prowadzona była przy nieżyczliwej niekiedy postawie dowódczych gremiów AK, ulegających nierealnej iluzji co do możliwości porozumienia się ze Związkiem Sowieckim – „sojusznikiem naszych sojuszników”. Niezależnie od wszelkich trudności partyzanci spod znaku UBK walczyli z obydwoma wrogami wolności naszego kraju – Niemcami i Sowietami. Uderzeniowe Bataliony Kadrowe przeszły długi szlak bojowy – spod Warszawy, przez Podlasie, Białostocczyznę, Prusy Wschodnie, Litwę – na Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Konfederaci uczestniczyli w operacji „Ostra Brama”, walczyli też w szeregach 30 Poleskiej DP AK i Powstaniu Warszawskim. Na trasie działań oddziałów UBK pozostały setki partyzanckich mogił

Poznań
Spotkanie z Tadeuszem Zyskiem i Szymonem Szynkowskim vel Sęk pt. Jak robić interesy w Poznaniu?
18:00 – 19:30
WTC ul. Bukowska
To wydarzenie jest otwarte dla wszystkich przedsiębiorców a organizowane przesz poznański oddział Izby Polskich Przedsiębiorców. Co zmienić w Poznaniu, żeby polepszyć sytuację przedsiębiorców? Co jest najpoważniejszym problemem biznesu w Poznaniu dziś?

Wtorek 13 marca

Warszawa
Spotkanie z Piotrem Wittem publicystą, historykiem, eseistą, byłym korespondentem Radia Wolna Europa, stałym korespondentem Radia Wnet, pt „Polska na ławie oskarżonych”
18.00
Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5

Środa 14 marca

Warszawa
Tajemnice wywiadu: Marian Zacharski – szpieg i twórca książek
O działalności słynnego agenta wywiadu PRL dyskutować będą dr hab. Patryk Pleskot i dr Władysław Bułhak. Prowadzenie: Witold Gadowski, dziennikarz śledczy.
17:30 – 20:00
Centrum Edukacyjne IPN, ul. Marszałkowska 21/25

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra