Kościół

Miej dla nas litość Boże, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie

Medytacje ewangeliczne z dnia 10 marca 2018, Łk 18, 9-14.

Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:

«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.
A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

„Dziękuję Ci Boże, że nie jestem taki, jak inni…” – czy tak powinna wyglądać modlitwa? Pan Jezus mówi bardzo wyraźnie, co sądzi o takiej postawie. Pycha jest złem, a co dopiero pycha w modlitwie…
Każdy z nas jest grzesznikiem, niezależnie od tego, jak wysokie mielibyśmy o sobie mniemanie. Pycha sprawia, że nie dostrzegamy naszych upadków i dopiero kiedy znajdziemy się na samym dnie, przychodzi opamiętanie.

Pan Bóg nie jest w stanie odpuścić nam grzechów, jeżeli za nie nie żałujemy i nie decydujemy się na zmianę naszego życia. Do tego potrzebny jest zatem konkretny akt woli i prawdziwa skrucha. Możemy wypełniać wszystkie prawa Boże a i tak mieć serce z kamienia, zamknięte na miłość i bliźniego. Wówczas mamy do czynienia jedynie z pozorami pobożności, ponieważ prawdziwa wiara jest oparta na miłości nie zaś samouwielbieniu i lekceważeniu innych.

A jakie jest nasze serce? Czy przypadkiem nie ma w nim czegoś z tego faryzejskiego narcyzmu, który nakazuje nam zachwycać się nad własną wspaniałością i nie dostrzegać prawdy o sobie samym?

Jak wygląda nasza modlitwa? Czy jest ona litanią samozadowolenia z własnych osiągnięć, czy synowską prośbą o wybaczenie win? Miej dla nas litość Boże, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. znamto

    10 marca 2018 at 09:48

    dotyczy złodziejskiego rządu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra