Polskość

Legendarna Polska

Temat Polonii często powraca w mediach. Czytając o mieszkańcach innych krajów czasami napotykamy nazwiska, zdradzają niekiedy polskie pochodzenie. Nie jest to kwestia jedynie etymologii nazwisk, niektórzy używają definicji generalizującej -czyli określają mianem Polonii ogół Polaków mieszkających poza granicami naszej Ojczyzny.

Niektórzy zaś – nie mając świadomości wagi terminologii  – błędnie określają Polaków na Kresach mianem Polonii – Polacy z tamtych terenów nie opuścili swego kraju, są więc Polakami, nie – przedstawicielami Polonii. Inni akcentują kwestię nieustającej intensywności związków z polskością i miejsca urodzenia – poza granicami Polski, również niegdysiejszymi. Inni zaś używają takiego określenia wobec polskich społeczności w odległych krajach, w których zaznaczają swą obecność ( np. poprzez aktywną działalność na rzecz podtrzymywania obyczajowości  oraz tradycji świątecznych) osoby wywodzące się z rodzin, których przodkowie przybyli z ziem rdzennie polskich wiele lat temu.

Szczególnie ciekawa jest kwestia niektórych mieszkańców Haiti, którzy nazywają siebie Polakami, lecz sama Polska jest dla nich krajem niezwykle egzotycznym i mało znanym.

Jak to się zaczęło? Otóż na początku XIX wieku na wyspie Haiti wybuchło powstanie skierowane przeciwko Francuzom. Napoleon Bonaparte wysłał swe wojska, by zostało powstrzymane. Wśród wysłanych żołnierzy byli również Polacy.

Na miejscu, choć wybuchły walki, a Francuzów i Polaków dziesiątkowały choroby, to wśród tych drugich zaczęła narastać sympatia do Haitańczyków. Widząc, że mieszkańcy wyspy walczą o wolność  -Polacy zaczęli zasilać ich szeregi. Gdy rewolucja na Haiti zakończyła się zwycięstwem powstańców, Polaków żyło już niewielu. Ci, którzy jednak żyli w dużej mierze zostali na Haiti.

Niestety, wraz z upływem lat ci, którzy przybyli na wyspę umierali, a wśród ich potomków pamięć o kraju przodków powoli zaczęła się rozpływać. Kolejne pokolenia przestały używać języka polskiego, historia naszego kraju jest tam mało znana. Sytuacji nie poprawił fakt, że w drugiej połowie XX wieku nastąpiły prześladowania białej ludności na Haiti.

A jednak jakaś pozostałość polskości tli się w tych ludziach! Używają powiedzeń, które nawiązują do Polski, plotą warkocze w taki sposób, jakiego nie stosuje nikt inny na Haiti.

Wśród tych ludzi tytułujących siebie Polakami są zarówno biali jak i Mulaci – zdarzały się małżeństwa mieszane. Wielu z nich nie wie za dużo Polsce, jest ona bardziej symbolem, bliżej nieznaną krainą przodków niż miejscem identyfikacji. A jednak pojawiają się głosy, iż powinni być stawiani na równi z Polonią na całym świecie. Czy to się uda? Zobaczymy.

Fot.Pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Góra