Kościół

Prześladowali Go, bo uzdrowił w szabat

Medytacje ewangeliczne z dnia 13 marca 2018 roku, J 5, 1-16.

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy.

W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków. Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych.

Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już dłuższy czas, rzekł do niego: «Czy chcesz wyzdrowieć?»

Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną».

Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje nosze i chodź!» Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził.

Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy».

On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.

Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i oznajmił Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.

Po raz kolejny w Ewangelii Pan Jezus zwraca nam uwagę, że prawo powinno służyć człowiekowi, a nie człowiek prawu. Tylko prawo ustanowione przez Boga nie może podlegać żadnym ustępstwom czy odstępstwom, ale to dlatego, żeby człowiek nie działał na swoją szkodę. Wszystkie prawa ustanawiane przez ludzi powinny być natomiast analizowane w Bożym kluczu i realizowane, bądź nie, właśnie w nim.

We współczesnym świecie, który zachłystuje się zdobyczami antycywilizacyjnymi nowej lewicy na próżno szukać państwa, w którym prawo byłoby stanowione zgodnie z Dekalogiem, czy Ewangelią. Również w Polsce. Prawo polskie dopuszcza łamanie przykazania „Nie zabijaj” poprzez trzy wyjątki i wystarczy spełnienie jednego z nich, aby można było dokonać aborcji. I tak jak Chrystus był prześladowany przez Żydów za łamanie ustanowionych przez nich praw, tak i współcześni chrześcijanie na całym świecie są prześladowani za łamanie antypraw narzuconych przez lewicę, w tym za obronę życia i swój sprzeciw wobec zabijania nienarodzonych dzieci. I tak jak Chrystus był prześladowany za miłość wobec człowieka, tak i chrześcijanie są ścigani za wyrazy ewangelicznej miłości wobec tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych.

Wpatrzeni w Jezusa prześladowanego za to, że uzdrowił w szabat, ofiarujmy Mu nasze doświadczenia odrzucenia, czy prześladowań, jakich doświadczamy z powodu Jego imienia i wypełniania Jego przykazań, odrzucenia w środowisku pracy, w towarzystwie, czy w rodzinie…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra