Polskość

,,Polskie Stonehenge”

Na świecie pewne kraje są znane dzięki swoim atrakcjom turystycznym. Stany Zjednoczone mają Statuę Wolności, Francja ma Wieżę Eiffela, Włochy mają Krzywą Wieżę w Pizie, Brazylia ma posąg Chrystusa Zbawiciela, zaś Wielka Brytania ma wieżę z Big Benem i Stonehenge. Choć Polska nie ma takiej budowli, która byłaby obecna w świadomości tylu mieszkańców świata, to mamy własne krzywe wieże, własny pomnik Chrystusa a także własne, choć nie tak imponujące jak te znajdujące się w Wielkiej Brytanii, Stonehenge.

Mowa tu o kamiennych kręgach w Odrach, które są drugim tego typu obiektem w Europie, jedynie Stonehenge jest starsze. Owe kręgi, choć wiążą się z kurhanami w których chowano Gotów lub Gepidów (nie ma stuprocentowej pewności kto stworzył owe kręgi), były ,,podejrzewane” również o bycie obserwatoriami astronomicznymi, jednak z biegiem czasu okazało się to mało prawdopodobne. Jednocześnie wielu miłośników ezoteryki uważa, że miejsce to emanuje pozytywną energią i dotykają kamieni przy okazji niszcząc je. Jednak oprócz tego, że znajdują się przy nich kurhany, to kręgi mogły pełnić rolę miejsc spotkań i narad plemiennych.

Odry to niewielka wieś położona na terenie gminy Czersk w województwie pomorskim, oddalona o 44 km od Chojnic. Można tu dojechać drogą asfaltową bezpośrednio z Czerska – oznakowany zjazd z drogi krajowej nr 22 („berlinka”) w centrum miasteczka.  Dla miłośników historii i przyrody stworzono w Odrach Filię Muzeum Historyczno- Etnograficznego w Chojnicach.

Myliłby się jednak ten, kto by pomyślał, że wzmiankowane kręgi są jedynymi tego typu obiektami na terenie Polski. Podobne znajdziemy również we wsi Węsiory (te akurat ,,posądzane” są  przez różnych dziwaków o bycie lądowiskiem dla statków kosmicznych – „zawiniły” tutejsze trzy kamienne kręgi i część czwartego oraz 20 kurhanów) oraz we wsi Brąchnówko. Choć nie cieszą się ogólnoświatową sławą jak Stonehenge to może warto tam się udać – wszak „cudze chwalicie, swego nie znacie” -jak pisał znany niegdyś poeta-moralizator Stanisław Jachowicz.

Fot. Pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Góra