Z zagranicy

Polacy na Litwie na Was liczą! Pod petycją Minority Safe Pack potrzeba 1 mln podpisów

Zagwarantowanie pełni praw autochtonicznym mniejszościom narodowym w Unii Europejskiej, na zasadach podobnych do tych funkcjonujących w Finlandii czy Danii, jest sprawą priorytetową – powiedział szef AWPL Waldemar Tomaszewski, zachęcając do składania podpisów pod petycją Miniority Safe Pack, stanowiącą ogólnoeuropejską inicjatywę.

Twórcy petycji wzywają UE do poprawy ochrony osób należących do mniejszości narodowych i językowych oraz do wzmocnienia różnorodności kulturowej i językowej w Unii. Wzywają także UE do przyjęcia szeregu aktów prawnych z myślą o poprawie ochrony osób należących do mniejszości narodowych i językowych oraz o wzmocnieniu różnorodności kulturowej i językowej w Unii. Akty te powinny obejmować działania polityczne dotyczące języków regionalnych i mniejszościowych, edukacji i kultury, polityki regionalnej, uczestnictwa, równości, treści w mediach audiowizualnych i innych oraz wsparcia udzielanego przez władze regionalne (państwowe).

– Ukazała się inicjatywa, petycja Minority SafePack, pod którą musimy zebrać 1 mln podpisów. Bardzo proszę o rozpowszechnienia informacji i zachęcenia naszych Rodaków o złożenie podpisu pod petycją – powiedziała w rozmowie z portalem Prawy.pl Renata Cytacka, działaczka polska na Litwie, polityk i społecznik. – To dla nas arcyważne, gdyż w ten sposób jest szansa uzyskania więcej praw w ramach UE – podkreślała.

Aby postulaty chroniące mniejszości narodowe mogły być przedstawione instytucjom europejskim, potrzebne jest zebranie 1 miliona podpisów oraz w co najmniej 7 krajach europejskich przekroczyć próg. W sześciu państwach: na Węgrzech, na Łotwie, na Słowacji, w Rumunii, Danii i Hiszpanii przekroczono lub zbliżono się do minimalnego progu ilości podpisów wymaganego dla każdego kraju. Na Litwie próg podpisów wynosi 8250. Do tej pory na Litwie zbiórkę podpisów organizowały różne fundacje pozarządowe, jednak zebrano ich niewiele.

– Zwracam się do Państwa z apelem o zaangażowanie i podpisanie tej ważnej dla naszej wspólnoty petycji, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie w życie europejskich standardów w dziedzinie ochrony praw autochtonicznych mniejszości narodowych, do których zaliczamy się również my, Polacy na Litwie. Minority SafePack Initiative to pakiet propozycji ustaw, który ma zagwarantować ochronę mniejszości narodowych oraz szereg aktów prawnych UE, umożliwiających wspieranie praw mniejszości, prawa do języka oraz do ochrony kultury. Główne cele inicjatywy można streścić jako: bezpieczeństwo mniejszości narodowych oraz regulacje ustawowe związane z mniejszościami, a w szczególności zagwarantowanie korzystania z języka mniejszości w urzędach państwowych i samorządowych, na kartach wyborczych, w napisach informacyjnych i w życiu publicznym – zachęcał Waldemar Tomaszewski.

Petycję podpisać można na stronie: https://ec.europa.eu/citizens-initiative/32/public/#/

Europejska inicjatywa obywatelska to instrument, który pozwala na uczestnictwo w kształtowaniu działań UE i który oferuje milionowi obywateli UE możliwość zwrócenia się do Komisji o przedłożenie wniosku ustawodawczego. Obowiązujące przepisy dotyczące inicjatywy obywatelskiej są oparte na postanowieniach Traktatu z Lizbony i wdrażane za pomocą rozporządzenia w sprawie inicjatywy obywatelskiej, które ma zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2012 r.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. prawo

  15 marca 2018 at 21:53

  Polacy na Litwie fotografują się na tle flag niemieckiej UE. Całkiem chyba zgłupieli skoro wstydu nie mają.

  • lendzian

   16 marca 2018 at 11:22

   Ej prawo !
   A gdzie ta niemiecka flaga jest?

   Jęzorem durnie nawywijać?

   Przecież to flaga,ADRESATA tej petycji.
   W/g procedury UE kierowana.

 2. Trasz

  15 marca 2018 at 22:02

  Czy dzięki temu mniejszości bedą mogły domagać się np szariatu?

  • lendzian

   16 marca 2018 at 11:17

   Widocznie takie cymbały jak niejaki Trasz, nie są w stanie odróżniać grup imigrantów od AUTOCHTONICZNYCH mniejszości.
   Rzeczywiście, głupich nie sieją.

 3. wiesscar

  16 marca 2018 at 16:11

  Podpisalem.

 4. lendzian

  16 marca 2018 at 16:54

  Też

 5. obserwator

  16 marca 2018 at 17:03

  Ustawa z jednej strony słuszna, bo ma za zadanie chronić mniejszość polską na Litwie ale żeby to przypadkiem nie zadziałało w 2 stronę, tzn. Niemcy mieszkający na Śląsku będą się domagać specjalnych praw mniejszościowych, dlatego wolę się wstrzymać.

  • lendzian

   16 marca 2018 at 18:19

   Niemcy na Śląsku z tych wszystkich praw już korzystają na podstawie polskiego prawa.
   Z rzeczywistości a nie mózgowych wymysłów, korzystać należy.

   Durna argumentacja.
   Zaprzańska w istocie.
   Aby Niemcy nie korzystali, niech Polacy dyskryminowani będą.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra