Z kraju

Podeptali banderowską flagę i spalili portret zbrodniarza

Mowa o pośle Robercie Winnickim oraz przedstawicielach środowisk narodowych, którzy uczestniczyli w poniedziałkowej pikiecie przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. „Banderowcy – mordercy!”, „Szuchewycz – zbrodniarz!”, „Wstydź się Ukraino!” to jedne z wielu haseł które wybrzmiały dzisiaj w tym miejscu.

Ruch Narodowy, Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolska manifestowały sprzeciw wobec obłąkańczej polityki kultu zbrodniarzy z OUN-UPA. – Nasza akcja była bezpośrednią odpowiedzią na marsz neonazistów dwa tygodnie temu we Lwowie ku czci odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach w Małopolsce Wschodniej Romana Szuchewycza – poinformował poseł Robert Winnicki. – Wzywaliśmy również rząd PiS do zasadniczej zmiany polityki prowadzonej wobec Kijowa dodał, odwołując się do stanowiska, jakie Obóz Narodowy zaprezentował 7 marca, a w którym narodowcy nie pozostawiają na polityce rządu przysłowiowej suchej nitki.

„Wydarzenia ostatnich miesięcy obnażyły jałowość oraz nieskuteczność dotychczasowej, naiwnie pro-ukraińskiej postawy władz Polski i określonych kręgów opiniotwórczych w naszym kraju. Cała seria kroków politycznych i prawnych podjętych przez władze Ukrainy ugodziła w polskie interesy narodowe. Działania te okraszane są przez ukraińskich polityków i przedstawicieli elity agresywną wobec naszego państwa oraz narodu retoryką” przypomnieli przedstawiciele organizacji narodowych.

„Kroki te następują po wielu latach wspierania Ukrainy i aspiracji Ukraińców przez polskie państwo i społeczeństwo. Wsparcie to wyrażało się poprzez aktywność polityczną i dyplomatyczną, poprzez policzalne w ogromnych sumach wsparcie finansowe. Będąc naczelnym promotorem sankcji wymierzonych w Rosję, Polska była tym państwem, które poniosło proporcjonalnie największe koszty rosyjskich sankcji odwetowych” dodali, zauważając, iż „w odpowiedzi na polskie zaangażowanie władze Ukrainy podejmują kroki, które można uznać za wprost nieprzyjazne i szkodliwe dla polskich interesów”. „Natychmiast po gwałtownej zmianie władzy w 2014 roku w Kijowie ograniczono prawa mniejszości narodowych na Ukrainie do publicznego i urzędowego używania ich języków ojczystych w rejonach zwartego zamieszkania. Dotknęło to między innymi liczną społeczność naszych rodaków zamieszkującej dawne Kresy Wschodnie I i II Rzeczpospolitej” przypomnieli.

„W roku ubiegłym władze Ukrainy wymierzyły im jeszcze silniejszy cios. Nowa ustawa oświatowa oznacza faktyczną ukrainizację szkół ponadpodstawowych, do tej pory nauczających w językach mniejszości narodowych. Wobec haniebnej bierności władz Rzeczpospolitej wdrożenie tej ustawy blokuje wyłącznie twarda postawa władz Węgier, zatroskanych o los swoich rodaków na Zakarpaciu.

Mimo otwarcia wspólnego, unijnego rynku dla ukraińskich dóbr, Ukraina utrzymuje asymetryczną politykę celną, blokując dostęp polskich producentów do swojego kraju. Obywatele Ukrainy od wielu lat korzystają z obecności na polskim rynku pracy, co niejednokrotnie jest przyczyną słabego tempa wzrostu płac Polaków.
Ukraińskie władze oddały politykę historyczną pod pełną kontrolę środowisk neobanderowskich, które używają całej prawno-instytucjonalnej mocy dla gloryfikacji postaci i ruchów o ludobójczym, antypolskim charakterze. Wokół nich budowana jest tożsamość współczesnego narodu ukraińskiego. Działania te doprowadziły do wzrostu przejawów wrogości wobec Polaków i polskości w społeczeństwie ukraińskim. Władze w Kijowie pozostawiają pełną swobodę działalności organizacjom szowinistycznym tworzącym na Ukrainie atmosferę wrogości wobec Polaków.

Przejawem takich zachowań jest marsz ku czci Romana Szuchewycza, jaki odbył się we Lwowie 4 marca 2018 r. Wywodzący się ze środowisk neonazistowskich Korpus Narodowy czcił postać wojskowego dowódcy OUN-UPA, który koordynował ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Manifestacja przeszła pod nienawistnym hasłem – „Lwów nie dla polskich panów”.” wyliczali.

Zaznaczyli przy tym, iż partia Korpus Narodowy jest politycznym skrzydłem pułku ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy, hołubionego przez zwierzchnika tego resortu Arsena Awakowa. „Stanowczo potępiamy działania Korpusu Narodowego i aprobatę władz Ukrainy dla funkcjonowania tego środowiska”
oświadczyli.

„Rząd Ukrainy pozwala sobie na żądania, by Polska dopuszczała gloryfikowanie ludobójców na naszym terytorium, domagając się odbudowy zdemontowanych wcześniej pomników ku czci OUN-UPA. W ramach tych nacisków władze kijowskie uciekają się do barbarzyńskiego zachowania. Zakładnikami sporu politycznego stają się szczątki naszych przodków pomordowanych właśnie przez OUN-UPA. Ukraińcy konsekwentnie blokują możliwość ich poszukiwań, ekshumacji i godnego pochówku.

Państwo polskie musi jasno zadeklarować: żądamy od Ukrainy wycofania się z polityki gloryfikacji postaci i organizacji odpowiedzialnych za ludobójstwo ludności polskiej na Kresach. Strona ukraińska powinna natychmiast odblokować prace związane z poszukiwaniami i upamiętnieniem polskich ofiar.
Należy domagać się anulowania przepisów o ukrainizacji szkół mniejszości narodowych i rozbudowy, obecnie niezwykle ograniczonej, sieci polskich szkół podstawowych i średnich. Żądać przywrócenia możliwości publicznego i urzędowego używania języka polskiego w jednostkach administracyjnych zamieszkanych w 20% przez ludność polską.

Władze Ukrainy powinny wycofać się z roszczeń do upamiętniania ludobójczych organizacji na terenie Rzeczpospolitej. Trzeba domagać się także symetrycznego otwarcia ukraińskiego rynku dla polskich producentów i dostarczycieli usług. Państwo polskie powinno żądać podjęcia realnych kroków dla zapobieżenia systematycznym prowokacjom antypolskim, w postaci wandalskich, czy wręcz zbrojnych ataków na polskie instytucje, miejsca upamiętnienia, obiekty ważne dla polskiego dziedzictwa na Kresach” wyliczali dalej, wzywając jednocześnie władze Polski do natychmiastowej rewizji polityki wobec Ukrainy.

„Rząd Mateusza Morawieckiego powinien podjąć wszelkie niezbędne kroki dla wyegzekwowania od strony ukraińskiej niezbędnych w kontekście polskich interesów narodowych posunięć. Polska dyplomacja powinna przyłączyć się do Węgier w blokowaniu kontaktów Ukrainy i NATO na szczeblu politycznym do momentu, w którym Ukraina nie wycofa się z dyskryminacyjnych przepisów ustawy oświatowej” skonstatowali.

W ich ocenie do czasu zmiany polityki Ukrainy należy zawiesić wszelką materialną i szkoleniową pomoc dla tamtejszej armii, natomiast wobec fatalnego stanu ukraińskich finansów oraz endemicznej korupcji polskie instytucje powinny wstrzymać się z dalszym kredytowaniem ukraińskich podmiotów publicznych czy niepublicznych.

„Należy docenić geopolityczne znaczenie utraty bezpośredniego wpływu na Ukrainę przez Rosję. Polska nie powinna jednak w dalszym ciągu w pierwszym szeregu uczestniczyć w budowaniu napięć między USA i UE a Rosją w imię obrony interesów Ukrainy. Konsekwencje potencjalnej eskalacji takiego konfliktu mogą okazać się dla naszego kraju bolesne i daleko idące” przewidywali.

Poniedziałkowa pikieta zakończyła się symbolicznym spaleniem portretów dwóch zbrodniarzy: Bandery i Szuchewycza.

Fot. Robert Winnicki/facebook

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

44 komentarze

44 Komentarzy

 1. stan

  19 marca 2018 at 22:28

  „Należy docenić geopolityczne znaczenie utraty bezpośredniego wpływu na Ukrainę przez Rosję”
  I co, wyszło nam to na dobre? Jak to było z tą puszką Pandory …?

  • tuszyn

   19 marca 2018 at 22:42

   gdyby Rosja trzymała banderowską dzicz z pysk wyszło by nam na dobre

   • prawo

    19 marca 2018 at 23:17

    Zatęskniliby sukinkoty za Polską o Panami.

    • wolna-polska.pl

     20 marca 2018 at 11:09

     „Nie ma już jednolitego Narodu Polskiego” – Stanisław Michalkiewicz

 2. prawo

  19 marca 2018 at 22:42

  Polecam opis tych problemów w napisanej pięknym językiem i budzącej grozę książce „Pożoga” Zofii Kossak. To co się działo tal w 1917 a następnie poprawka w 1943 to nie był przypadek. Ci ludzie – Ukraińcy – tacy właśnie są. Oni są gorsi od Rosjan. Nie ma możliwości wspólnego z nimi życia. To niebezpieczna i bezczelna dzicz. Patrz szczegóły w tym wielkim i tragicznym dziele pt. „Pożoga” wspaniałej Polki pani Zofii Kossak.
  Ukraina, jak sama nazwa mówi, nie jest żadnym państwem. To niemiecki wymysł.
  Te ziemie są „u kraja” czyli na pograniczu Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
  To są Dzikie Pola. Ukraińcy nie są też żadnym narodem. „Nigdy nie byli i nigdy nie będą” jak powiedział pewien 95 letni AK-owiec mieszkający tam całe życie i znający dobrze kresowe sprawy.
  Ukraińcy to czerń.

  • LSED

   20 marca 2018 at 01:16

   „Pożoga” to lektura podstawowa. Do tego dołożyłbym „Burze od Wschodu” Marii Dunin-Kozickiej oraz „Straż przednią” księdza Mariana Tokarzewskiego – pozycja ta jest o tyle arcyciekawa, że opisuje ona m.in. zbrodniarza Petlurę i jego „wojska”, które w swym zbydlęceniu i antypolskości niczym nie różniła się od ukraińskich i żydowskich bolszewików. Ten zbrodniarz został potem „sojusznikiem” najsłynniejszego agenta II RP – towarzysza Piłsudskiego (alias TW Stefan II), a „sojuszem” tym do dzisiaj onanizują się różni patridioci zwłaszcza rządowego chowu.

   • marju73

    20 marca 2018 at 12:23

    Żydorządy nigdy na to nie pozwolą.

   • Ochroniarz

    21 marca 2018 at 21:37

    Jakbym czytał Coryllusa. Zgadzam się w 100%

 3. magic

  19 marca 2018 at 23:37

  Brawo RN.

 4. sneik

  20 marca 2018 at 01:02

  I tak powinno być gardzić pastuchami banderowskimi skurwiała trzoda jeszcze śmie porównywać AK z UPA czy OUN karaluchy banderowskie to nie jest naród tylko prymitywne zdziczałe zacofane fałszywe plemię a ci nasi zasrani politycy żydo-banderowskie cioty niech nam nie wciskają że to nasi bracia bo ja tymi śmieciami się brzydzę i pluję na nich

 5. Kresmen

  20 marca 2018 at 01:59

  Brawa dla narodowców że zrobili pikietę pod ukraińską ambasadą bo sytuacja panująca na tzw. ukrainie jest coraz groźniejsza a giedroyciowska polityka rządu staje się coraz bardziej niebezpieczna. Polacy w Młp. Wschodniej bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony polskich polityków są zastraszeni i stygmatyzowani. Problemów jest wiele a rząd próbuje zamilczeć sytuację co do niczego dobrego nie prowadzi. Widok R. Winnickiego na banderowskiej szmacie piękny!

 6. Paweł

  20 marca 2018 at 09:27

  Popieram Ruch Narodowy.

 7. Marian

  20 marca 2018 at 09:38

  Podczas wizyty Angeli Merkel należało raczej zrobić pikietę pod ambasadą Niemiec w kwestii zapłaty przez Niemcy Polsce reparacji za zbrodnie wojenne.
  A deptanie flag to raczej niepolska tradycja…
  Ale cóż, każdy orze jak może.

  • lendzian

   20 marca 2018 at 10:54

   Tylko moralna szmata, banderowską szmatę ludobójców, flagą nazywa.

  • lendzian

   20 marca 2018 at 11:02

   Tylko moralna szmata w komentarzach, banderowską szmatę ludobójców, flagą nazywa.

   Polak rzeczywisty pamięć narodową mający, nigdy nie jest w stanie LUDOBÓJCZEGO banderścierwa jego symboli i satanistycznych tworów typu”dekalog”, inaczej niż ścierwo, określać.
   TO RZECZYWISTE ŚCIERWO MORALNE JEST.

 8. lendzian

  20 marca 2018 at 11:18

 9. Slawomir Tomasz Roch

  20 marca 2018 at 12:14

  Brawo Ruch Narodowy! Tak trzymac! Stepan Bandera i Roman Szuchewycz oraz inni odrazajacy zbrodniarze z OUN-UPA to bez dwoch zdan ludobojcy, ktorych czyny okrywaja ich bez dwoch zdan wieczna hanba! Ludobojstwo dokonane na Wolyniu i Kresach w latach 1939-1947 na niewinnej ludnosci polskiej, nalezy do najokrutniejszych w dziejach swiata, tam zywych ludzi rabano siekierami na kawalki, rznieto pilami i zadawano straszna smierc jeszcze na ok. 300 sposobow, mordowano przewaznie bezbronne kobiety i dzieci oraz ludzi nawet 100-letnich. Po temu opamietaj sie niejaki Pawle, nie majacy odwagi podpisac sie z nazwiska, zamknij gebe, opamietaj sie bym ja czasem nie potepil twoich czynow, a zanim cos znowu nasmarujesz poczytaj sobie na moim blogu na niepoprawni.pl. Bandera i Szuchewycz byli jak Hitler i Stalin, oni sami dokonali swego samospalenia na dlugo przed ich smiercia! Z Panem Bogiem

 10. Artur

  20 marca 2018 at 12:50

  Bardzo dobrze.Brawo przyjaciele za działania w obronie Ojczyzny.
  PIS siedzi głęboko w ..Żydów i Ukraińców.Hańba.

 11. Emilia

  20 marca 2018 at 12:52

  Dziękuję młodym polskim patriotom.Tylko zdecydowane działanie może przynieść efekt.
  Cała nadzieja w zjednoczonym Ruchu Narodowym.

 12. Wilhelm

  20 marca 2018 at 13:14

  Artykuł super! Podtrzymuję każde słowo! Z Ukrainą nie wolno mieć do żadnych ogólnych czynień. W przyszłości to wróg Polski. I jeszcze, Polska zobowjązana przywrócić do swojego składu wschodnie kresy. Jednak, są błędy. Prawidłowe tłumaczenie będzie „Lwów nie dla Polaków”!

 13. Tomasz

  20 marca 2018 at 13:45

  Ukraina to wrzód na ciele Europy wolę aby Polska graniczyła z jawnym wrogiem Federacją Rosyjską niż z Państwem Banderowskim.

  • Marian

   20 marca 2018 at 15:58

   Może jeszcze nic straconego. Tak ci tęskno za Syberią?

   • o

    20 marca 2018 at 18:11

    Marian spadaj na Banderowską Ukrainę nie smakuje Polski Chleb ? do Banderowskiego Kijowa Ukrainy nigdy nie było tylko Ruś Kijowska tzw Zachodnia Ukraina to ziemie odebrane Polsce przez Stalina/

    • Marian

     20 marca 2018 at 20:46

     @”o”, nomen omen, kimże jesteś aby wyzywać mnie od banderowców? Moi przodkowie służyli jeszcze u Mieszka I. I tyle w temacie.

     • o

      20 marca 2018 at 21:30

      Marian jesteś ślepy załóż okulary A bchdan Chmielnicki wystąpił przeciwko Pierwszej Rzeczypolitej przeciwko „Polskim Panom” „lachom” na kresach .

     • Marian

      20 marca 2018 at 22:51

      Bohdan Chmielnicki miał taki wpływ na historię Ukrainy, jak pewien sławny Bolek na upadek komunizmu. Dużo więksi gracze tam grali, i dużo większa kasa szła na te sprawy niż się wydaje.
      Prawdziwa przyczyna wybuchu tzw. powstania Chmielnickiego było zdobycie Moskwy przez Żółkiewskiego, jeśli potrafisz zrozumieć. W 1648 r. Ukraina została podpalona z zewnątrz, nie od wewnątrz. Zresztą tak samo i dzisiaj.

 14. ziemianka

  20 marca 2018 at 14:06

  Szacunek i 100% poparcia dla Pana Roberta Winnickiego, rośnie nam mąż stanu.

  • lendzian

   20 marca 2018 at 14:33

   Niejaki Prihodźko wycieraniem butów przez przyszłego męża stanu, baaaardzo zmartwiony jest.

   https://www.facebook.com/prihodkoevgeniy/posts/1642855112466157

  • Marian

   20 marca 2018 at 20:42

   Poseł Robert Winnicki wykazał by się jeszcze większym bohaterstwem, gdyby wyjął węża i obsikał tę flagę. Oczywiście, pod warunkiem, że nie jest obrzezany.

  • Tomasz

   21 marca 2018 at 10:10

   Marian Nie przekręcaj Historii najazd Szwedów do nich przyłączył się Chmielnicki razem z Radziwiłami.wtedy Polaków nabijali rezuni na pal i podpalali tak samo rezuni UPA OUN I Ukraińcy żołdacy z Waffen ss ,Ukraina to kresy I I II Rzeczypospolitej.Właściwa nazwa Ukrainy to Ruś Kijowska a tzw Zachodnia Ukraina to Kresy zabrane przez Stalina 17 września 1939 r

 15. o

  20 marca 2018 at 21:42

  Marian spadaj Banderowcu teraz mogę tak mówić bo atakujesz Polskich Patriotów wychodzi szowinistyczny banderowski antysemityzm.

  • Marian

   20 marca 2018 at 22:36

   Ale zrozum, problem nie w tym, że obrzezanie jest niefajne. Każdy ma prawo być, albo nie być.
   Jednak gdyby obrzezanym wężem obsikiwał banderowską flagę w imieniu polskich nacjonalistów, to byłoby to dosyć niepoważne jak na posła RP, a może nawet groteskowe.
   I tylko w tym sensie wyraziłem swoje zaniepokojenie. 🙂

 16. jaro7

  21 marca 2018 at 09:56

  Władze w Kijowie i Warszawie maja te same żydowskie korzenie.Więc obu nie przeszkadza wzrost bandero-faszyzmu na upainie.Wkrótce u nas wezmą się za Winnickiego(już jest sekowany przez tzw „rzetelne”media) i RN (najpierw odbiora im Marsz Niepodległości)O polskojęzycznych politykach z PiS,PO czy N oraz o „dziennikarzach’ szkoda pisać.Wszyscy na usługach obcych.Gdyby rządzili POLACY to taka upadlina na takie numery by sobie nie pozwoliła bez powaznych konsekwencji.

 17. Next

  22 marca 2018 at 04:21

  wszystko ok tylko po co to kłamstwo o ukrainizacji szkół mniejszościowych?

  • lendzian

   22 marca 2018 at 08:36

   Kłamstwo?
   Po co tak durna argumentacja, jakże lekka do weryfikacji.

   https://kresy.pl/publicystyka/ambasador-wegier-na-ukrainie-w-autonomii-nie-ma-niczego-zlego/

  • Wilhelm

   24 marca 2018 at 02:53

   Szkoły nie ukrainizacji leżą na Ukrainie. Aby powiedzieć, że jest to konieczne w celu zapoznania się z nową ustawę o edukacji. Nie czytać. Ponadto, nawet nie wiedzą, że wkrótce się mówić w językach innych niż ukraińskiego na Ukrainie nie będzie dozwolone. Tak aby uczyć języka ukraińskiego.

 18. Gniewko

  22 marca 2018 at 14:14

  Brawo Ruch Narodowy,popieram Was! Wielu Polaków zdradzonych przez pis, poprze Ruch Narodowy w najbliższych wyborach! Czołem Wielkiej Katolickiej Polsce!

 19. Hamer

  22 marca 2018 at 15:05

  Brawo Ruch Narodowy ! Brawo Obóz Narodowo-Radykalny ! Brawo Młodzież Wszechpolska ! Brawo zjednoczeni w działaniu narodowcy !!!

 20. Janusz I

  24 marca 2018 at 08:10

  No, to prokuratura będzie teraz miała co robić!!! Załatwiła Rybaka, wezmą się za chłopaka.

 21. Jan

  24 marca 2018 at 19:40

  Bardzo dobrze.Są w kraju Polacy,patrioci.Duda,rząd,z parlamentu zachowują się jak tchórze.To mają być
  moi wybrańcy?.Nigdy to się nie powtórzy.

 22. Weronika

  24 marca 2018 at 19:44

  Jeden z największych Polaków w historii mojego kraju Roman Dmowski powiedział,,Jesteś Polakiem,masz obowiązki Polskie”.W życiu trzeba mieć….

 23. Aniela

  24 marca 2018 at 19:45

  Mam nadzieję,że R.Winnicki i Ruch Narodowy mnie nie zawiodą tak jak PIS.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra