Polskość

Wywiad, który wywołał burzę

Obecnie tematem numer 1 i tak są stosunki polsko-żydowskie. Nowa ustawa IPN, oskarżenia Polski o współudział w eksterminacji Żydów, rocznica marca 1968 – obłędne spory i niesnaski trwają. Warto  w tym kontekście wspomnieć, że ledwie pięć lat temu rozgorzał spór wokół wywiadu z profesorem Krzysztofem Jasiewiczem opublikowanego w czasopiśmie ,,Focus Historia ekstra”.

Już sam tytuł wywoływał emocje – ,,Żydzi sami byli sobie winni?”, nikt jednak wówczas nie przewidział niewyobrażalnej  skali oskarżeń pod adresem Polaków.

Ab ovo:  w 2013 roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim ukazało się wydanie specjalne magazynu „Focus Historia”, poświęconego tematyce żydowskiej. Jednak to właśnie wywiad z profesorem Jasiewiczem sprawił, że o tym wydaniu zrobiło się głośno.

Fragmenty wywiadu, które wzbudziły kontrowersje do dziś można odnaleźć w Internecie. Profesor Jasiewicz został  wówczas wyrzucony z Polskiej Akademii Nauk, w wielu miejscach spotykał się z ostracyzmem. Redakcja ,,Focusa Historia” także spotkała się z ostrą krytyką, tym bardziej że to właśnie redakcja nadała kontrowersyjny tytuł. Ponadto na jednej ze stron przypomniano, że Jerzy Diatłowicki, który przeprowadzał wywiad miał rodziców – komunistów.

Każda ze stron postanowiła się bronić. Profesor Jasiewicz stwierdził, że to, co powiedział nie różni się niczym od tego, co historycy żydowsky mówią o Polakach. Podkreślał też, że tytuł wywiadu nie był jego autorstwa.

Redaktor naczelny czasopisma, Michał Wójcik oświadczył podówczas, że wywiad z Jasiewiczem miał cechy prowokacji dziennikarskiej i uzmysłowił, iż w środowiskach  akademickich  wciąż istnieje zjawisko antysemityzmu. Nazwał też tezy profesora Jasiewicza ,,bulwersującymi”. Po kilku miesiącach sprawa przycichła.

„Hiperboliczne” podgrzewane tematy wokół rocznicy marca’68 – medialne, lewicowe samograje mogą kojarzyć się z burzą wywołaną przez znamienny podówczas wywiad – choć wówczas była to osamotniona błyskawica.

A historia ma to do siebie, że często jest katalizatorem burz.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Góra