Polskość

Rządowy projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji już po I czytaniu

Rządowy projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji miał już w poprzednim tygodniu swoje I czytanie w Sejmie i bez głosu sprzeciwu został skierowany do prac w Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Skoro nie budzi on kontrowersji nawet u posłów takich klubów parlamentarnych jak Platforma czy Nowoczesna, to wszystko wskazuje na to, że już w kwietniu może zostać uchwalony i skierowany do Senatu.
To gremialne wsparcie projektu ze strony wszystkich posłów oznacza, że uczynienie specjalną strefą ekonomiczną całego terytorium naszego kraju-co jest celem tej ustawy, jest oczekiwane w Polsce od dawna.
Przypomnijmy, że premier Morawiecki tuż po przyjęciu projektu tej ustawy przez Radę Ministrów mówił, że właśnie takiego właśnie podejścia oczekiwali od rządu zarówno polscy przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować jak i samorządowcy, którzy z kolei oczekują wsparcia dla przedsiębiorczości na terenie swoich gmin, powiatów i województw.

W ten sposób całe terytorium naszego kraju stałoby się jedną wielka specjalną strefą ekonomiczną od 10 do 15 lat (długość zwolnień podatkowych byłaby tym wyższa im biedniejszy jest region), w której premier Morawiecki spodziewa się podniesienia nakładów inwestycyjnych na sumę przynajmniej 120 mld zł i stworzenia ponad 200 tysięcy nowych miejsc pracy.

Przypomnijmy także, że według projektu ustawy preferencje podatkowe dla inwestorów na trenie całego kraju zależałyby od trzech podstawowych i jasnych kryteriów: lokalizacji inwestycji, charakterystyki inwestycji i jakości tworzonych miejsc pracy.

Instrument zwolnień podatkowych będzie dostępny dla nowych inwestycji spełniających kryteria ilościowe rozumiane, jako wielkość nakładów inwestycyjnych, zróżnicowana jednak ze względu na miejsce inwestycji (np. w powiecie szydłowieckim o najwyższym poziomie bezrobocia w woj. mazowieckim, wystarczą nakłady w wysokości 200 tysięcy złotych, podczas gdy np. inwestycja w Warszawie wymagałaby nakładów inwestycyjnych w wysokości 2 mln zł) oraz kryteria jakościowe zgodne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Szczególnie wysoko będą oceniane inwestycje, które mają pozytywne oddziaływanie na rozwój kraju i regionu np. przez transfer know-how oraz zapewnienie korzystnych warunków dla pracowników.
Nowe propozycje ministerstwa inwestycji i rozwoju dotyczące wsparcia dla nowych inwestycji, wynikają także, z uciążliwości i długotrwałości procedur zmiany granic istniejących specjalnych stref ekonomicznych.

Do tej pory obszar objęty specjalnymi strefami ekonomicznymi wynosi około 25 tys. hektarów, czyli zaledwie 0,08% powierzchni kraju, co oznacza poważne ograniczenia w dostępie do wartościowych terenów inwestycyjnych.

Po tej proponowanej zmianie tereny inwestycyjne umożliwiające korzystanie z ulg podatkowych, będą dostępne na trenie całego kraju, pod warunkiem, że inwestor spełni zarówno kryteria wartości inwestycji jak i jej charakterystyki jakościowe, które będą dostosowane do warunków konkretnej lokalizacji.

Przypomnijmy również, że w Polsce istnieje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), których działalność za zgodą UE została przedłużona do 31 grudnia 2026 roku i na terenie, których po zrealizowaniu inwestycji jest możliwa pomoc publiczna określona prawem unijnym (nowa regulacja ustawowa utrzymuje wszystkie prawa nabyte przez przedsiębiorców funkcjonujących w SSE).

Ta pomoc publiczna to między innymi zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w wysokości od 15 do 50% w zależności od regionu na terenie, którego położona jest strefa, kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.

Możliwe jest także zwolnienie z podatku od nieruchomości, uzyskanie grantu inwestycyjnego od rządu, dotacji od powiatowych urzędów pracy na tworzenie nowych miejsc pracy, oraz wsparcia ze środków unijnych, przy czym łączna suma pomocy publicznej nie może przekroczyć od 30 do 70 % wartości nakładów inwestycyjnych w zależności od miejsca lokalizacji inwestycji.

Na identyczną pomoc publiczną będą mogli liczyć inwestorzy w ramach nowej ustawy, przy czym jej długość (od 10 do 15 lat) jak już wspomniałem będzie odwrotnie proporcjonalna do poziomu zamożności regionu na terenie, którego będzie realizowana dana inwestycja.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Dorota

  26 marca 2018 at 13:14

  Po co nam te inwestycje.Centralny port lotniczy,samochód elektryczny,elektrownia atomowa.Te inwestycje zadłużą Polskę i Polaków na kolejne lata.Pewnie u Żydów.

  • zbyszek

   26 marca 2018 at 17:47

   I teraz nie jest pewne czyje beda – mozliwe, ze tak jak autostrady nasze, ale do placenia – najdrozsze nasze.

 2. Soroka

  26 marca 2018 at 13:46

  A jak tam obywatelski projekt Stop Aborcji?
  Dla was liczy się kasa, człowiek nie.

 3. zbyszek

  26 marca 2018 at 17:50

  Jednak pan Kuzmik powinien zmienic to zdjecie, bo ten usmiech po puczu wyglada szyderczo – nie pasuje nawet do tej propagandy.

 4. marju73

  26 marca 2018 at 22:07

  Mateuszek w ubiegłym roku podpisał grubą książeczkę.
  Jego właściciele są z niego bardzo zadowoleni.
  youtu.be/BNsPJQ5zMNI
  „Nowa Etyka a Polityczny Projekt Globalistyczny” – Dr Aldona Ciborowska

 5. stary

  27 marca 2018 at 07:41

  Onanizm szkodzi zdrowiu

 6. Tomek

  27 marca 2018 at 10:21

  „spodziewa się podniesienia nakładów inwestycyjnych na sumę przynajmniej 120 mld zł i stworzenia ponad 200 tysięcy nowych miejsc pracy.”

  A chętnych do zajęcia tych miejsc pracy do rząd będzie miał? Bo póki co to masowo lukę na rynku pracy Ukraińcami łatamy.

 7. detox

  27 marca 2018 at 17:46

  Kuzmiuku tłusty kot JP Morgan dziękuje za 20 milionowy wsad od polskich pracowników miast i wsi. Nie zapomnijcie o tym wspomnieć przy okazji dożynek.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra