Kultura i historia

Bohaterowie UPA na Pogórzu Przemyskim – cz. I

W maju 1942 roku w Birczy funkcjonariusze niemieckiej służby bezpieczeństwa z Dobromila wraz z miejscową policją ukraińską wyprowadzili z domów najbogatszych Żydów (m.in. Wassermana i miejscowego adwokata). Pojmanych następnie wyprowadzono do lasu i na tzw. Kamiennej Górce ich rozstrzelano. W 1957 r. zwłoki ekshumowano i pochowano na cmentarzu żydowskim w Przemyślu.

W początkach sierpnia 1942 roku do Birczy przyjechali funkcjonariusze niemieckiej służby bezpieczeństwa z Dobromila. Razem z niemiecką żandarmerią, junakami ze służby budowlanej w Przemyślu oraz miejscowymi policjantami ukraińskimi zgromadzili miejscowych Żydów (również zamieszkujących Żohatyn i Kuźminę) w budynku dawnej stołówki wojskowej, gdzie dokonali ich selekcji. Chorych i niezdolnych do pracy pozostawiono na miejscu.

Pozostałych 1670 Żydów po zabraniu im cennych rzeczy pod eskorta żandarmów odstawiono do Przemyśla. Należy podkreślić, iż samą Birczę miało zamieszkiwać wówczas znacznie ponad 1700 Żydów a okoliczne miejscowości dalsze około 700 osób. Dla około 100 Żydów w Birczy utworzono Getto. Pozostałych niezdolnych do pracy w liczbie 730 rozstrzelano w Starej Birczy na tzw. Wietrzysku. Szczególnie w wyłapywaniu Żydów zasłużyła się miejscowa policja ukraińska, która wyciągała z kryjówek pojedyncze osoby i na miejscu rozstrzeliwała. Zwłoki pomordowanych chowano na miejscowym cmentarzu.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. lendzian

    28 marca 2018 at 21:39

    Przecież to właśnie ci „fachowcy” i stanowili po „dezercji” do lasu, ouenowskie i kierownicze jądro UPA.

  2. tuszyn

    28 marca 2018 at 23:20

    Po wojnie samoobrona Birczy skutecznie odpierała ataki rezunów a że w samoobronie byli również milicjanci to żydopachoły nakazali usunięcie tablicy z nazwą Birczy z grobu Nieznanego Żołnierza a dowódcy rezunów z UPA przyznano status pokrzywdzonego przez PRL. Paranoja. To rzeczywiście już h…, d… i kamieni kupa.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra