Z kraju

Urzędnicy, zamiast pracować, bawią w tropikach na koszt podatników

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się zasadności delegacji zagranicznych do ciepłych krajów, w jakie wyjeżdżała w l. 2012-2013 wiceminister cyfryzacji Małgorzata Olszewska oraz jej współpracownicy.

 

– 46 dni w tropikach urzędników państwowych kosztowały polskiego podatnika 750 tys. zł, przy czym nie miały nic wspólnego z programem cyfryzacji Polski – poinformował Maciej Małecki (PiS). Z kolei podróże prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdaleny Gaj kosztowały 200 tys. złotych. NIK przeanalizuje również, jaki wpływ na poważne opóźnienia w procesie cyfryzacji miały wspomniane wyjazdy.

 

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie chce ujawnić, ilu łącznie – oprócz Małgorzaty Olszewskiej – pracowników resortu robiło sobie wycieczki na koszt Skarbu Państwa. Nieznana pozostaje również szczegółowa rozpiska ich delegacji. Urzędnikom państwowym posłowie Prawa i Sprawiedliwości zarzucają ponadto niewywiązywanie się z nałożonych na nich obowiązków. Od 2006 r. brak strategii rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce. – Ostatnim dokumentem, jaki znalazłem to jest strategia z 1 września 2006 r., która obowiązywała do końca 2007 roku. Wynika z tego, że nie było strategii rozwoju rynku telekomunikacyjnego, czyli polityki rządu dla rynku telekomunikacyjnego w czasie, kiedy rząd rozdzielał środki unijne na rozwój internetu szerokopasmowego z perspektywy budżetowej 2007-2013 – zauważył podczas zwołanej w Sejmie konferencji poseł Maciej Małecki. – Nie ma strategii w sytuacji, kiedy rząd staje przed bardzo ważną decyzją podziału częstotliwości LTE-800, co jest kluczowe dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Strategii brak również w perspektywie budżetowej 2014-2020 – dodał.

 

Podkreślił, że od 2013 do połowy bieżącego roku w Polsce miało powstać 10 tys. kilometrów autostrad internetu szerokopasmowego. Tymczasem okazuje się, że do czerwca tego roku powstało 15 km i 370 m jedynie w woj. podlaskim.

 

Małecki zaproponował, aby minister Olszewska zamiast z przedstawicielami Gwinei, Senegalu, czy Sri Lanki spotykała się z polskimi samorządowcami, którzy mają poważne kłopoty z cyfryzacją podległych im terenów.

 

Karolina Maria Koter

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra