Z zagranicy

Reduta Dobrego Imienia: „Setki tysięcy Polaków z narażeniem własnego życia pomagały Żydom”

Szanowni Państwo!

W reakcji na zgłoszenia, które otrzymaliśmy od Państwa w sprawie przekłamań w filmowej produkcji ATTN, podjęliśmy interwencję. Państwo Polskie nigdy nie uczestniczyło w zagładzie Żydów. Poniżej publikujemy korespondencję, jaką wysłaliśmy do USA.

Na stronie internetowej znajdą Państwo list także w języku angielskim.

Szanowni Państwo!

W filmie opublikowanym przez portal ATTN za pośrednictwem Facebooka pod linkiem https://www.facebook.com/attn/videos/1703940066308112/ dotyczącym nowelizacji ustawy IPN, a skupiającym się na wątku Holokaustu, znalazło się kilka poważnych kłamstw na temat Polski i jej udziału w Zagładzie Żydów.

Informujemy: nasze działanie nie jest atakiem na wolność słowa lecz wyrazem obrony prawdy i walki z kłamstwem, jakiego się Państwo dopuścili i propagują w przestrzeni publicznej.

Film udostępniony przez ATTN to przykład wyjątkowego fałszerstwa i manipulacji historią. Autorzy produkcji twierdzą, że „polskie władze odegrały istotną rolę” w organizowaniu Zagłady. Do takiego kłamstwa nie posunęły się nawet najbardziej zjadliwe w swej krytyce media zagraniczne, które mimo powtarzania słów o „wybielaniu” historii Polski, nie odważyły się pisać jakoby polskie władze w czasie II wojny światowej pomagały w organizowaniu niemieckiej machiny śmierci. W przeciwieństwie do wielu państw europejskich, takich jak Francja czy Norwegia, polski rząd nie kolaborował z Niemcami!

Polacy jako pierwsi alarmowali europejskich i amerykańskich przywódców o Holokauście. Były to raporty Jana Karskiego (1940-1942) i Witolda Pileckiego (1943-1945) o prześladowaniu Żydów w okupowanej Polsce, życiu w gettach i ludobójstwie w niemieckich obozach zagłady. W grudniu 1942 r., na podstawie raportów Karskiego, Rząd RP na uchodźstwie przygotował notę dyplomatyczną „Masowa eksterminacja Żydów w okupowanej przez Niemcy Polsce”, którą rozesłano do rządów państw-sygnatariuszy Deklaracji Narodów Zjednoczonych. Polski rząd zwrócił się do nich o potępienie zbrodni niemieckich, ukarania zbrodniarzy i znalezienia sposobów powstrzymania masowej zagłady. Dokument informował o planowanej eksterminacji Żydów (mieszkających w Polsce i deportowanych do Polski przez Niemców z innych krajów centralnej i zachodniej Europy, również z Niemiec), a także o eksterminacji narodu polskiego. W niemieckich obozach zagłady mordowano Żydów, Polaków, Romów i ludzi innych narodowości.

W okupowanej Polsce nie powstała żadna organizacja reprezentująca naród polski, która poparła by politykę okupacyjną Niemiec. M.in. dlatego represje podjęte przez Niemcy wobec Polski były bez porównania większe niż w innych państwach, takich jak Holandia, Francja czy Belgia.

Setki tysięcy Polaków z narażeniem własnego życia pomagały Żydom przetrwać wojnę i Holokaust. Żydom pomagały pojedyncze osoby, całe rodziny i wsie, polski ruch oporu i specjalne organizacje. Jedną z nich była Rada Pomocy Żydom „Żegota” – polska organizacja podziemna, która na masową skalę pomagała Żydom (wyrabianie fałszywych dokumentów tożsamości (50-60 tysięcy), zasiłki finansowe, pomoc mieszkaniowa i medyczna, pomoc dzieciom, zwalczanie szantażystów itp). Była to jedyna taka organizacja w okupowanej Europie.

Pomocy Żydom udzielał też Kościół katolicki – w ponad 70 polskich klasztorach i na plebaniach ukrywano Żydów, polscy księża wystawiali im fałszywe metryki chrztu itp. W czasie wojny Polacy uratowali od zagłady tysiące Żydów (szacuje się, że na terenie okupowanej Polski ocalało 30-120 tysięcy Żydów). W uratowanie jednego Żyda zaangażowanych było kilka lub kilkanaście osób. Szacuje się, że różnego rodzaju pomocy udzielało Żydom kilkaset tysięcy Polaków (co najmniej 200-300 tysięcy, a według niektórych historyków nawet milion lub 1,2 miliona).

Polacy stanowią największą grupę w gronie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, czyli obywateli różnych państw, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu. Przypominamy, że w okupowanej Polsce, za jakąkolwiek pomoc Żydom, obowiązywała kara śmierci wymierzana przez Niemców nie tylko pojedynczym osobom, ale całym rodzinom, a nawet wioskom. Polacy nie są odpowiedzialni za Holokaust, a sprowadzanie relacji polsko-żydowskich do tego fragmentu historii i nadanie mu wyjątkowej rangi i skali jest nie tylko niesprawiedliwe, ale przede wszystkim głęboko fałszywe. To przejaw antypolonizmu.

Twórcy filmu przywołują jako przykład rzekomego „państwowego” kolaboracjonizmu ze strony Polaków, działania policji (jak mniemamy – „granatowej) i kolejarzy. Przypominamy, że w wyniku najazdu na Polskę Niemiec i Związku Sowieckiego w 1939 roku, oba państwa zajęły nasz kraj i podzieliły się terytorium II Rzeczpospolitej, wprowadzając na okupowanym obszarze swoją administrację. Prawowity rząd RP znalazł się na uchodźstwie i nie miał żadnego wpływu na politykę okupacyjną Niemiec i Związku Sowieckiego. W przypadku niemieckim zaowocowało to przeprowadzeniem Holokaustu. Tak zwana policja granatowa to formacja utworzona i podporządkowana władzom niemieckim. Za jej działania odpowiedzialność ponosi niemiecki okupant.

Co więcej, ATTN zamieściło także komentarz w związku z krytycznymi opiniami internautów na temat „współudziału” polskich władz w Holokauście. W komentarzu ATTN stwierdziło, że „frakcje polskiego rządu” bardziej podjęły współpracę z Nazistami, aby dokonać Ostatecznego Rozwiązania, niż chroniły Żydów. Co miało na myśli pisząc to ATTN, nie wiadomo.

Pełen moralizujących nawoływań film ATTN, według którego Polska powinna wziąć przykład z RPA jak rozliczać się z własną przeszłością ma jedną, zasadniczą wadę. Tą wadą jest kompletna nieznajomość historii Polski. Powstały film to zbiór kłamstw i zlepek kadrów, które na karb polskiej historii zrzucają nieprawdziwe informacje.

Żądamy natychmiastowego poprawienia informacji zawartych w opisie filmu.

Reduta Dobrego Imienia
Polska Liga przeciw Zniesławieniom

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. zbyszek

  2 kwietnia 2018 at 16:57

  Czy jest jakas pewnosc, ze to sie nie powtorzy z innymi plemionami z tamtej czesci swiata – juz muzzlmanami? A jak przejda na judaizm tak jak poprzednio?? Juz jest propaganda, zesmy faszysci, bialasy, nacjonalisci??
  Te zdarzenia daja raczej pewnosc, ze jest powtorka: „Zylem w Turcji wiele lat i ich muzulmanskie sentymenty niczym nie roznia sie od sentymentow i zwyczajow tych co przyjeli wiare jude.” – to powtorzy kazdy kto zna ich kultury i historie wedrowki plemion Chazarow i innych.
  Dlatego Arabowie ich nigdy nie przyjma do siebie a nie ze boja sie terroryzmu.

 2. Czesław

  2 kwietnia 2018 at 17:10

  To nie ta droga, wyjaśnienia nic nie pomogą, twórcy tych paszkwili robią to z premedytacją, nie spotykają się z potępieniami od organizacji żydowskich i Izraela. Należy atakować upowszechniać artykuły i robić filmy jak Żydzi mordowali Żydów, nie o Żegocie ale o Żagwi, Judenratach, policji żydowskiej, szmalcownikach żydowskich szerzyć na świecie wiedzę, to będzie skuteczne.

  • Robert B.

   2 kwietnia 2018 at 17:17

   Po pierwsze to należy się z żydostwem bezlitośnie do cna rozliczyć.

 3. Robert B.

  2 kwietnia 2018 at 17:13

  Ja pierdolę! Znowu o tym ratowaniu tych jebanych Żydów. Czy ta cała zasrana Reduta jest aż tak głupia, że nie wie, o co w tych lamentach żydostwu chodzi, czy może urabia głupich polskich gojów pod takim kątem, by w przyszłości się dla żydostwa poświęcali, a jeżeli nie będzie takiej potrzeby, to żeby potulnie tolerowali żydowską okupację?!?

  • Tomek

   3 kwietnia 2018 at 17:54

   Robert, odstaw Internet, bo ci żyłka pęknie niedługo od tego oburzania, że znowu przeczytałeś gdzieś o Polakach ratujących Żydów.

 4. WiN

  2 kwietnia 2018 at 17:17

  Takie oświadczenie powinien wydać polski rząd i żądać ścigania przestępców którzy tworzą i propaguj te kłamstwa.

  • Robert B.

   2 kwietnia 2018 at 17:19

   Polski rząd to powinien powiedzieć, że nie akceptuje żadnej jurysdykcji i przed nikim się nie będzie tłumaczył. A potem rozpropagować na cały świat żydowskie zbrodnie.

  • Robert B.

   2 kwietnia 2018 at 19:24

   Przecież wiadomo, czego żydostwo chce mieć z tego „mordowania” i „ratowania Żydów”. Żydostwo chce szmalcu, żeby panować nad światem, bo tak im przyobiecał ich bóg. Oczywiście to się ostatecznie nie ziści i znowu będzie to, co 70, 100, 150, 200 lat temu: wielkie lanie. Dostaną to, czego się tak długo dopraszali.

 5. rozbawiony liberał

  2 kwietnia 2018 at 20:56

  żydzi twierdzą że polacy ich mordowali, polacy odpowiadaja że ich nie mordowali ale ratowali przed faszystamn a kto inaczej twierdzi jest zdrajcą
  polacy twierdzą że ruscy ich mordowali,ruscy odpowiadaja że ich ratowali przed faszystami a kto inaczej twierdzi jest zdrajcą i bluźniercą

  • Tomek

   3 kwietnia 2018 at 18:07

   Analogia nietrafiona.

   „Ruscy” w mordowaniu Polaków uczestniczyli oficjalnie, jako państwo – napadając na nas w 1939 roku, wywożąc nas na Sybir, czy mordując wielu Polaków w ramach nowej okupacji po 1944 roku. A to, że nas „wyzwolili”, to tylko dlatego, że ich dawny sojusznik ich zaatakował i przypadkowo byliśmy na drodze do Berlina (i na drodze Stalina do opanowania pół Europy). Polacy w zabijaniu Żydów nigdy nie uczestniczyli oficjalnie – ani przed wojną, ani żadne struktury państwa (londyńskiego, kolaboracyjnego, podziemnego itp.) nie współdziałały w tym zakresie. Robiły to jednostki, tak jak i jednostki ratowały Żydów (chociaż, przy wsparciu struktur państwowych – patrz Żegota, patrz wyroki śmierci za szmalcownictwo itp.).

 6. Przebudzcie sie!!!

  2 kwietnia 2018 at 21:24

  Czy wy naprawde juz nie macie o czym pisac? Czy o to chodzilo w 89 roku? Czy my mieszkamy jeszcze w Polsce czy juz w Judeopolonii? Juz sie nie meczcie, sciagnijscie flagi bialo-czerwone zastepujec flagami z gwiazda dawida. Reduta pisala do Prezydenta o odebranie medalu Grossowi za szkalowanie Polakow i co? i nic a wy wciaz WAZELINA !!! Kto nas Polakow ratowal podczas wojny? Zenujace jak nisko mozna upasc, zero godnosci. Kolana i wazelina… oby tylko pozwolili wam oddychac.

 7. jok

  3 kwietnia 2018 at 02:36

  A z kolei większość, czyli chyba miliony Żydów, wsparło czynnie sowieckiego okupanta, o czym – wiem, że wszyscy wiemy, ale jeszcze dodam – pisał m. in. człowiek superodległy od endecji, kurier cywilny z czasów wojny, Tadeusz Chciuk.

  TC napisał książkę pełną – o ile pamiętam – … uznania dla Retingera „Z Retingerem do Warszawy i z powrotem. Raport z Podziemia 1944”, trudno go więc go posądzić o choćby szczątkową „endeckość”.
  Niemniej napisał też książkę, gdzie wspomina o zbiorowym negatywnym doświadczeniu Polaków z Żydami -„Raport z podziemia 1942” oraz
  i o zbiorowym i o swym indywidualnym doświadczeniu z tą nacją, w książce – „Biali kurierzy”.
  M. in. poczuł się zmuszony do wyjęcia broni oraz zobowiązany do dania w zęby niejakiemu chyba Tediemu (czy jakoś podobnie i nieco z angielska to brzmiało), Żydowi, którego babce przyniósł od córki z Budapesztu dolary (bo prócz przesyłek państwowych, zdarzało się, ze brał też bezinteresownie przesyłki prywatne), a który zaczął go straszyć doniesieniem i pluł na Polskę.
  Ten fragment, szczególnie w aspekcie wręcz prawie praktycznie filosemi-zmu Chciuka (bo tak to widzę, mając na uwadze np. m. in. książkę o Retingerze), wydał mi się warty przypomnienia i refleksji…

 8. zbyszek

  3 kwietnia 2018 at 05:21

  Teraz musimy ratowac ofiary izraela

  • Robert B.

   3 kwietnia 2018 at 08:20

   Wtedy, tzn. w czasie wojny, żydostwo też nie było święte. Trzeba było ratować ofiary ich zbrodni w przebraniu NKWD-zistów. Tak lubią być mówić, że w holokauście zabijano tiiiich sziiiitach, że są narodem ofiarą. Skoro tak bardzo lubią odpowiedzialność zbiorową, to polubią ją w odwrotną stronę. Byli i są narodem morderców, nierozliczonych morderców. Ten czas dopiero nadejdzie. A wtedy… A wtedy kandydat na „sprawiedliwego wśród narodów” powinien być traktowany jako zdrajca i odpowiednio potraktowany.

   • lendzian

    3 kwietnia 2018 at 18:40

    Dokładnie tak wywodziła do Sprawiedliwych Ukraińców, ukronazistowska banderowska padlina w czasie urządzania Genociudum Atrox i dlatego czuła się uprawniona m.in. przez ichnich „kapłanów” do mordowania tychże Sprawiedliwych za realne a nie udawane chrześcijańswo.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra