Kultura i historia

Bohaterowie UPA na Pogórzu Przemyskim cz. VI

Przypominam, ze ukraińscy policjanci tworzyli kadry UPA na tym terenie.

Miedzy 12 a 17 września 1939 roku w trakcie pobytu w Birczy wojsk niemieckich ukraińscy aktywiści (w dokumencie jest policjanci) aresztowali mgr Leopolda Ważnego, sędziego Sądu Okręgowego w Birczy. Aresztowanego doprowadzono do dowódcy oddziału Wermachtu jako znanego polskiego działacza politycznego i prezesa miejscowego „Strzelca”. Wycofujący Niemcy zabrali Ważnego ze sobą. Przypuszcza się, że został rozstrzelany. Świadek Jan Siewarga z Birczy.

Jesienią 1941 roku w Birczy ukraińska policja zatrzymała za nielegalny ubój zwierząt mieszkańca miasteczka, którego odstawiono do Dobromila. Następnie został on skierowany do Oświęcimia, gdzie tego samego roku został zamordowany. Świadek Włodzimierz Komornicki z Birczy.

Na początku 1942 roku w Birczy ukraińska policja aresztowała przedwojennego burmistrza miasteczka i odstawiła go na gestapo w Dobromilu. Następnie Niemcy wywieźli go do Tarnowa, gdzie został zamordowany. Powodem aresztowania była jego postaw patriotyczna z okresu sprawowania władzy w Birczy. Świadek Maria Jasiewicz z Birczy.

26 czerwca 1942 roku w Birczy funkcjonariusze gestapo z Dobromila wraz z miejscowymi ukraińskimi policjantami dokonali aresztowań następujących osób: Stanisława Szubart (do 1939 r. wójt gminy Biecz, zmarł w 1943 r.), Bolesława Szubert (syn), Jana Dąbrowskiego, miejscowego organistę, księdza Józefa Ziółkosia (skierowano go do obozu w Dachau), Stanisława Stańko, miejscowego urzędnika pocztowego, Włodzimierza Komornickiego, pracownika Urzędu Pracy w Birczy, Mariana Wacławskiego, pracownika Urzędu Pracy w Birczy, Tadeusza Kruczka, miejscowego aptekarza, Kazimierza Gągole (wysłano go po ponownym aresztowaniu w 1943 r. do Oświęcimia), Józefa Kwaśnickiego, pracownika miejscowego tartaku (wysłano go do obozu w Dachau) oraz Gładysza, kierownika szkoły w Leszczawie Dolnej. Wszyscy aresztowani byli podejrzani o działalność w polskiej konspiracji. Po 2 miesiącach więzienia w Dobromilu aresztowanych zwolniono, poza księdzem Ziółkosiem i Kwaśnickim, których wysłano do obozu.

Jesienią 1942 roku w rejonie Nowosiółek Dydyńskich funkcjonariusz policji ukraińskiej Betih (lub Batig) z Dobromila wraz z funkcjonariuszem niemieckiej policji Sonderdienstu nad rzeką Wiar zastrzelili strzałem w tył głowy nieznajomego Żyda, który szedł z Sambora do Przemyśla. Ukraiński policjant strzałami z pistoletu dobił postrzelonego. Zwłoki pochowano na miejscu. Świadek Adam Hawryś z Kalwarii Pacławskiej.

W styczniu 1943 roku w Birczy i okolicznych wsiach funkcjonariusze gestapo z Dobromila, żandarmi niemieccy z Przemyśla i miejscowi ukraińscy policjanci aresztowali około 30 osób podejrzanych o działalność w polskim podziemiu i niedostarczanie kontyngentów. Zatrzymano m.in. Kazimierza Gągole (osadzony w Oświęcimiu), Tadeusza Kawkę (osadzony w Oświęcimiu), Michała Fedunia (osadzony w Oświęcimiu, gdzie go zamordowano), Stanisław Pankiewicz (nie wrócił już z aresztu). Świadek Tadeusz Kawa.

1 stycznia 1944 roku w Birczy ukraińska policja aresztowała rolnika Romana Segielin, który następnie został odstawiony na gestapo w Dobromilu. Aresztowany w Łodzince Górnej u Michała Gieruli ukrywał 4 Żydów, którym dostarczał żywność. W trakcie rewizji u Michała Gieruli ukrywających się Żydów ukraińscy policjanci rozstrzelali na miejscu. Aresztowano małżeństw Michała i Katarzyny Gierula, zaś Romana Segielina rozstrzelano w więzieniu w Tarnowie [wg. innego źródła było 7 Żydów].

10 stycznia 1944 roku w Birczy policja ukraińska aresztowała Józefa Kamienieckiego pod zarzutem zabójstwa wójta gminy Iwana Paszkowskiego i jego woźnicy Pasławskiego. Do akcji na Paszkowskiego miało dojść w czasie jego powrotu z Przemyśla w rejonie Cisowej i miał ja przeprowadzić niezidentyfikowany oddział partyzancki.

Aresztowanego przekazano do dyspozycji gestapo w Dobromilu, a po jego osądzeniu osadzono w obozie w Pustkowie skąd w tymże miesiącu zbiegł i ukrywał się w Przemyślu.

Pod koniec kwietnia 1944 roku w Tarnawcach funkcjonariusze ukraińskiej policji wraz z Gestapo rozstrzelali 27 Żydów, których pochowano w pobliżu majątku ziemskiego Leoncin.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. t-n

    7 kwietnia 2018 at 22:13

    a w 2017 roku jakiś żydobanderopachoł nakazał usunięcie nazwy Bircza z Grobu Nieznanego Żołnierza bo mu doniesiono, że mieszkańcy Birczy bronili się przed banderowcami a wśród obrońców byli także milicjanci a dowódcy oddziału rezunów IPN przyznał status pokrzywdzonego przez PRL

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra