Kultura i historia

Bohaterowie UPA na Pogórzu Przemyskim cz. VII

Policjanci ukraińscy którzy stanowili kadry UPA, poza mordami na Polakach i Żydach masowo zajmowali się szpiegowaniem polskiego podziemia oraz doprowadzaniem tysięcy osób na wyjazdy na przymusowe roboty do Niemiec. W tej materii jest ogromna liczba dokumentów. Ukraińcy chcą odbudowywać nielegalne pomniki UPA, czyli upamiętniać osoby które dokonały ludobójstwa na Polakach i Żydach w latach 1939-1948!

27 lutego 1942 roku w Wyszatycach policjanci ukraińscy z posterunku w Bolestraszycach na czele z komendantem posterunku Batichem, zastępcą Czerniakiem i policjantami Sawką i Kisielem aresztowali Polaków uznanych za niebezpiecznych dla okupanta niemieckiego następujące osoby: Jana Żołdaka ur. 1906 r., Piotra Kalist aur. 1919 r., Franciszka Glińskiego ur. 1917 r., Władysława Żołdak ur. 1900r., Piotra Wisłockiego ur. 1906 r., Leona Radochońskiego ur., 1912 r., Jana Kalista ur. 1908 r., Tomasza Sołdan aur. 1908 r., Andrzeja Martyniaka ur. 1919 r. Aresztowanych policjanci ukraińscy doprowadzili do więzienia w Przemyślu, skąd i 1 i 2 marca 1942 roku wywieziono ich do Oświęcimia. W trakcie transportu zbiegli: Władysław Żołdak, Piotr Wisłocki, Leon Radochoński, Jan Kalist, Tomasz Sołdan i Andrzej Martyniak. W dniu 28 czerwca 1943 roku policja ukraińska z Medyki wytropiła Władysława Żołdaka i Piotra Wisłockiego i ich zastrzeliła. W dniu 2 listopada 1943 roku policja ukraińska z Bolestraszyc ujęła i rozstrzelała Piotra Radochońskiego. W 1943 roku władze niemieckie zawiadomiły rodziny Jana Żołdaka, Piotra Kalistra i Franciszka Glińskiego o ich śmierci w Oświęcimiu i spopieleniu ich ciał. Świadkowie Jan Kalist, Tomasz Sołdan, Andrzej Martyniak, Klara Obszarna, Jan Radochoński, Maria Radochońska z Wyszatyc.

7 marzec 1943 roku niemieccy żandarmi i ukraińscy policjanci dokonali pacyfikacji wsi Kaszyce. Zamordowano ponad 119 Polaków (na ten temat jest bogata literatura).

Jesienią 1943 roku w Korytnikach policja ukraińska aresztowała za działalność w polskim podziemiu Polaka Stanisława Narożnowskiego, lat 38. Aresztowanego osadzono w areszcie Gestapo w Przemyślu. Także jesienią 1944 roku policja ukraińska aresztowała Polaka Jana Ocha, lat 35 za działalność polityczną i osadziła go w Przemyślu w więzieniu. W 1944 roku Ocha uciekł z więzienia i w 1945 r. wstąpił do Milicji Obywatelskiej. W tymże roku zginął w walce z UPA. Świadek Władysław Sitnik z Korytnik.

W 1943 roku w Leszczawie Dolnej policja ukraińska wraz z niemiecką żandarmerią aresztowała Stanisława Rusinka ur. 9 maja 1905 roku w Leszczawie Dolnej. Rusinek 1 lutego 1942 roku zbiegł z kopalni koło Rybnika, gdzie został wywieziony jako robotnik przymusowy. Po uciecze ukrywał się we wsi. Po aresztowaniu zesłano go do obozu w Pustkowiu.

W marcu 1943 roku w Nowosiółkach Dydyńskich funkcjonariusze policji ukraińskiej i żandarmi z Dobromila aresztowali i przewieźli do więzienia w Dobromilu za działalność polityczną następujące osoby z Kalwarii Pacławskiej: Adama Hawryś, Jana Solskiego, Władysława Solskiego, Zygmunta Brozyniaka, Jana Jabłońskiego oraz Józefa Srokę z Rybotycz, Kokoszkę z Huwnik oraz Jana Hucała z Nowosiółek Dydyńskich. Aresztowanych (poza Janen Hucałą, którego wywieziono do Oświęcimia) po dwóch tygodniach zwolniono.

W okresie od 4 do 11 maja 1944 roku w Medyce policja ukraińska wraz z niemiecką żandarmerią aresztowała pod zarzutem działalności w Batalionach Chłopskich Michała Chudzio, Józefa Wojnarowicza, Wacława Kosewskiego, Juliusza Kordzińskiego, Romana Smielewskiego, Piotra Pawłuckiego, Eugeniusza Kowalskiego, Eleonorę Kowalską, Jana Domagałę, Jana Węglarza, Feliksa Wojnarowicza, Mieczysława Wojnarowicza, Tadeusza Kowalskiego i Kazimierza Radyka oraz 5 innych mężczyzn o nieustalonych nazwiskach. Wymienieni przez dwa tygodnie przebywali w areszcie Gestapo przy ul. Krasińskiego 28 w Przemyślu, po czym ich wypuszczono.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

 1. lendzian

  9 kwietnia 2018 at 20:39

  Jaja jak berety !!!!
  Spadkobiercy ukronazistowskich ludobójców z którymi o pomniku UPA na górze Monastryr chce sie przymilnie układać Szarek, wielkie pretensje do pomnika i napisów na nim i nagrobkach zabitych przez Upowców sowieckich NKWD-zistów mają i zlikwidować ten cmentarz chcą.
  Martwi ukronaziści-ludobójcy lepsi są od martwych komunistów?
  I z takimi jełopami i padliną moralną,Szarek się wodzi?

  https://zik.ua/news/2018/04/06/pogyb_ot_ruk_ukraynskyh_natsyonalystov_chomu_u_shchyrtsi_blokuyut_perepohovannya_1300355

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra