Z kraju

Dr Błażej Kmieciak o psychiatrycznej przesłance aborcyjnej

Podczas konferencji: „Życie ze skutkami aborcji: stan obecny i perspektywy”, która 4 kwietnia odbyła się w Sejmie RP, dr Błażej Kmieciak, koordynator Centrum Bioetyki Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, doktor nauk społecznych w zakresie socjologii prawa, bioetyk oraz były Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego odniósł się do psychiatrycznej przesłanki do dokonania aborcji – postulatu wielu środowisk proaborcyjnych.

W wykładzie „Psychiatryczne oraz prawne konteksty zabiegu przerwania ciąży” zauważył, iż stosując argumentację, że ciąża może negatywnie wpływać na zdrowie kobiety, można by było uznać, iż już samo stwierdzenie zaistnienia ciąży może być podstawą do dokonania aborcji w każdym przypadku, ponieważ z całą pewnością ciąża wpłynie na dobrostan zdrowotny kobiety (może pojawić się cukrzyca ciążowa, zakrzepica ciążowa, drastyczne zmiany nastroju).

– Ponieważ ciąża może powodować depresję, prowadzić do prób samobójczych, zdaniem zwolenników aborcji już to jest przesłanką do zabicia dziecka. Tymczasem, jeżeli spojrzymy na medyczną literaturę zagraniczną, dowiemy się, że 10-20 proc. kobiet w ciąży niejako naturalnie w przebiegu ciąży przechodzi depresję. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi i jest to zupełnie normalne – podkreślał.

Przypomniał, że lekarz lecząc kobietę w ciąży ma obowiązek traktować jej nienarodzone dziecko jako drugiego pacjenta. Tymczasem jest grupa osób, które jako jedynym sposobem leczenia chorej psychicznie kobiety będącej w ciąży jest aborcja.

– Kiedy kobieta w ciąży doświadcza depresji, która jest czymś naturalnym – proponujemy aborcję, która skutkuje depresją, kiedy kobieta w ciąży doświadcza myśli samobójczych – proponujemy aborcję, która kończy się niejednokrotnie działaniami samobójczymi, albo działaniami, które określamy w psychologii mianem zaburzeń adaptacyjnych w formie zachowań autoagresywnych – wyliczał.

Zwrócił uwagę, że w Polsce jest możliwość umieszczenia kobiety w ciąży w szpitalu psychiatrycznym bez jej woli, jeżeli stanowi ona zagrożenie dla siebie lub dla innych.

Problem jednak w tym, że jeżeli chce skrzywdzić dziecko, które nosi pod sercem, nie można jej umieścić w placówce psychiatrycznej, ponieważ z punktu widzenia obowiązującego w Polsce prawa to dziecko nie jest jeszcze jej rodziną. – To myślenie trzeba zmienić – skonstatował.

Fot. Pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. prawolewobeztrzymanki

  11 kwietnia 2018 at 11:20

  Nie ma czegoś takiego, jak dziecko, które się nosi pod sercem. Jest co najwyżej pasożyt, który zasiedla ciało człowieka i można na to pozwolić albo można się pasożyta pozbyć.

 2. zekurwaco

  11 kwietnia 2018 at 12:46

  Ordo Iuris też należałoby gdzieś zamknąć (i wywalić klucze), bo stanowią zagrożenie dla kobiet.

 3. aborcjajestok

  12 kwietnia 2018 at 09:38

  Do psychiatryka to trzeba wysłać co najwyżej ordo pisioris z kają smrodek na czele… a o kasę żebrajcie od klechów!

 4. Andrzej Ława

  12 kwietnia 2018 at 15:51

  Wobec tego ja wnoszę o umieszczanie w zamkniętych ośrodkach psychiatrycznych każdego który wierzy że rozmawia z jakimś magicznym duchem czy innym bogiem i generalnie wszystkich którzy wierzą w bajki wymyślone przez starożytnych ignorantów.

 5. Online Assignment Help | Assignment Help

  20 sierpnia 2018 at 08:19

  Hello I am michael, SEO Expert in complete my assignment services. There is one information,Are your looking for someone to write your assignment, here are expert assignment helpers of Online Assignment Help well efficient and capable of creating unique assignments for students.

 6. Java assignment help

  19 grudnia 2018 at 09:09

  Many times students are tensed for their projects and assignments, so at that time they can take online assignment help to complete it on time. There are experts available online who prepare the perfect assignment for you. Assignment Help

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra