Kościół

Jeżeli wyrzucamy z nauki Boga, w to miejsce wchodzi ideologia

Medytacje ewangeliczne z dnia 10 kwietnia 2018, J 3, 7b-15.

Jezus powiedział do Nikodema:

«Trzeba wam się powtórnie narodzić. Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha».

Na to rzekł do Niego Nikodem: «Jakżeż to się może stać?»

Odpowiadając na to, rzekł mu Jezus: «Ty jesteś nauczycielem Izraela, a tego nie wiesz? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, że to mówimy, co wiemy, i o tym świadczymy, co widzieliśmy, a świadectwa naszego nie przyjmujecie. Jeżeli wam mówię o tym, co ziemskie, a nie wierzycie, to jakżeż uwierzycie temu, co wam powiem o sprawach niebieskich? I nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił – Syna Człowieczego.

A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne».

Nikodem, chociaż był człowiekiem uczonym, zupełnie nie pojmował słów Jezusa. Z pewnością realizował swoje powołanie, jak najlepiej potrafił. A jednak, kiedy przyszło do zmierzenia się z opisywaną przez Chrystusa rzeczywistością transcendentną, zwyczajnie go to przerosło. Nic zresztą dziwnego, ponieważ nawet najmądrzejszy i najbardziej uczony człowiek nie jest w stanie ogarnąć rozumem czegoś, czego zwyczajnie nigdy nie widział. Jedyne, czym dysponuje, to świadectwo samego Chrystusa – to wiele, ale dla człowieka przywiązanego do zmysłowego poznawania rzeczywistości, naukowca przyzwyczajonego do głównie empirycznego odkrywania rzeczywistości, jednak zbyt mało, aby mógł o sobie powiedzieć, że wie, rozumie, pojmuje.

Współcześnie przeżywamy podobne dylematy, tyle że zmultiplikowane gwałtownym rozwojem nauki. Spotykamy różnych ludzi nauki, którzy zafascynowani swoimi odkryciami uważają, że Boga nie ma, ponieważ ich doświadczenie naukowe im o Nim nie mówi. Nie bez przyczyny Pan Bóg objawił Swoją naukę prostaczkom, natomiast dla uczonych pozostała zakryta…

Pokutuje pogląd, spuścizna czasów komunistycznych, a wcześniej – oświecenia – że wiara w Boga i nauka pogodzić się nie dadzą. Warto sobie w tym miejscu zadać pytanie: Jeżeli nauka jest odkrywaniem rzeczywistości, poszukiwaniem prawdy w klasycznym rozumieniu tego słowa, to jak to robić bez Boga, będącego Twórcą owej rzeczywistości? Niezależnie zatem od tego, jakimi studiami się zajmujemy, bez Boga nasze studia będą błądzeniem dziecka we mgle, chociaż możemy sobie tego nie uświadamiać, bądź temu zaprzeczać.

Myślę, że można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie sposób uprawiać prawdziwej, rzetelnej nauki bez wiary w Boga, ponieważ życie jako takie nie znosi próżni i w miejsce Boga z pewnością wejdzie jakaś agresywna ideologia, co zresztą obserwujemy i dzisiaj, kiedy ideologia gender wdziera się już nie tylko do nauk humanistycznych, ale nawet do nauk ścisłych. Wzorem Nikodema rozmawiajmy z Jezusem, nawet jeżeli dręczą nas wątpliwości. Ofiarujmy Mu siebie takich, jakimi jesteśmy – On zrobi resztę…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Soroka

    10 kwietnia 2018 at 09:42

    Jeżeli z nauki wyrzucamy Boga, czyli służbę prawdzie, to na to miejsce wchodzi diabeł, czyli służba czyjemuś egoizmowi, a to przeważnie jest związane z kłamstwem.
    Narodzić się na nowo, to przyjąć do swojej świadomości i wykonania program Ducha Świętego, a odrzucić program złego ducha. Jest to możliwe po uprzednim zrozumieniu treści programu Ducha Świętego i jego dobra, oraz uświadomieniu sobie zła programu złego ducha.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra