Kultura i historia

W obronie polskiego rolnika. Stefan Pietrusiński ps. „Rysiek”

Był jednym z wielu uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego. W 1948 r. rozpoczął działalność w organizacji Obrona Konspiracyjna Polskiego Stronnictwa Ludowego na Mazowszu. Aresztowany przez Informację Wojskową, został skazany na karę śmierci, którą wykonano 15 kwietnia 1953 r.

Stefan Pietrusiński przyszedł na świat 2 września 1929 r. w Goszczynie w powiecie grójeckim na Mazowszu w rodzinie rolników. Tu ukończył szkołę powszechną i gimnazjum, należał do harcerstwa. Po wojnie pracował jako nauczyciel w szkołach powszechnych w na terenie powiatu.

Wiosną 1948 r. współtworzył struktury konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Obrona Konspiracyjna Polskiego Stronnictwa Ludowego, założonej przez Henryka Bąka, której celem była „walka z komunizmem i obecnym ustrojem Polski Ludowej”. Został prezesem jednego z podokręgów, obejmującego gminę Błędów.

W 1950 r. organizacja przekształciła się w Polską Szturmówkę Chłopską, która w szczytowej fazie rozwoju liczyła 500 członków i miała swoje komórki poza województwem warszawskim. Poprzez przeciwdziałanie tworzeniu spółdzielni produkcyjnych członkowie organizacji walczyli o zachowanie prawa własności do swojej ziemi przez miejscowych rolników i sadowników.

Po powołaniu do wojska w listopadzie tego roku Pietrusiński został pisarzem w kancelarii Głównej Kontroli Wojskowej MON w Siedlcach. Podczas służby dalej prowadził działalność konspiracyjną, pozyskując nowych członków do organizacji.

W 1952 r. bezpieka rozpoczęła likwidację organizacji rozpracowanej w wyniku prowokacji. W wyniku masowych aresztowań przeprowadzonych wiosną tego roku do więzienia trafiło ponad sto członków tej organizacji, w tym jej pomysłodawca – Henryk Bąk.

Stefan Pietrusiński został aresztowany przez Informację Wojskową w maju 1952 r. We wrześniu 1952 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 15 kwietnia 1953 r. w więzieniu mokotowskim.

Rodzina nie została poinformowana o jego losach. Świadczy o tym list matki z 28 sierpnia 1953 r., proszącej o ułaskawienie syna, skierowany do przewodniczącego Rady Państwa Bolesława Bieruta. O śmierci syna dowiedziała się dopiero 16 października 1953 r. po otrzymaniu odpowiedzi na swoje pismo. Miejsca pochówku nie udało się ustalić.

W 2008 r. Stefan Pietrusiński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: Tadeusz Swat, „…Przed Bogiem i historią”. Księga ofiar komunistycznego reżimu w Polsce lat 1944–1956. Mazowsze, Warszawa 2003
fot. Piotr Gajewski, Signum Temporis

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra