Z kraju

Poszukiwania szczątków Inki rozpoczęte

Jedenastoosobowa ekipa pracowników IPN oraz kilkunastu wolontariuszy z całego kraju rozpoczęła przeszukiwanie fragmentu Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku, gdzie, jak przypuszczają śledczy, mogą być pochowani Danuta Siedzikówna "Inka" i rozstrzelany wraz z nią Feliks Selmanowicz "Zagończyk".

 

Przygotowania do tych prac trwały od jesieni zeszłego roku. – Rozpoczynamy pierwszy dzień poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych, wielkich bohaterów walki o niepodległość z okupantem niemieckim, sowieckim z komunistyczną władzą, która po wojnie zniewoliła nasz naród i Polskę. W Polsce mamy tysiące cmentarzy żołnierzy radzieckich i przez kilkadziesiąt lat o ich pamięć dbało nasze państwo, ta sama pamięć należy się także naszym żołnierzom. Po to tutaj jesteśmy, by oddać im w końcu należny im hołd – podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

 

W ciągu najbliższych dni badacze będą starali się odnaleźć miejsce pochówku tych dwojga bohaterów, jednakże zadanie to nie należy do łatwych. W tej części cmentarza w latach 90. rozpoczęto bowiem ponowne pochówki, natomiast początki kwatery sięgają Dwudziestolecia Międzywojennego, co oznacza, że na tym terenie znajdują się trzy warstwy pochówków.

 

IPN dysponuje materiałem genetycznym, który pozwoli na identyfikację szczątków zarówno "Inki", jak i "Zagończyka". 

 

Julia Nowicka

 

Źródło: www.trojmiasto.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

26 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra